תכנית "שווה לכולם" לתלמידים ומורים בביה"ס אלגזאלי בכפר קאסם

2/01/2018
 
 

נגישות ישראל קיימה פעילות בת שלושה ימים לתלמידי שכבה ה' ולמורים בביה"ס היסודי אלגזאלי בכפר קאסם, במסגרת תכנית "שווה לכולם - שילוב ונגישות כהשקפת עולם". התכנית התקיימה בתרומת אריסון

 

שיעורי העשרה בכיתות


שיעורי העשרה בכיתות הפעילות התחילה בתאריך 27.9.17 בו נערכו שיעורי העשרה בכיתות, שבמהלכם למדו התלמידים על שונות, קבלת השונה ועזרה לזולת, וכן למדו מהי נגישות ומה חשיבותה לאדם עם מוגבלות.

 

התלמידים יושבים עם כיסוי על העיניים ומקשיבים למדריך עיוור
התלמידים חווים מוגבלות בראייה עם מדריך עיוור


הפנינג תחנות התנסות חוייתית

 

 בתאריך 1.10.17 נערך הפנינג תחנות התנסות שבו התלמידים עברו בין תחנות שדימו התמודדות עם מוגבלויות שונות.

התחנות כללו מוגבלות בראייה, בשמיעה ובניידות, כאשר בכל תחנה התלמידים נפגשו עם מדריך עם אותה מוגבלות שחשף בפניהם את עולמו האישי - הקשיים, האתגרים וההצלחות, והתלמידים התנסו בתחושות של כל מוגבלות בדרך חווייתית, כגון ניסיון ביצוע משימה פשוטה על כיסא גלגלים, טעימה עיוורת של גלידות, ומשחקי תקשורת בשפת הסימנים.

 

תלמיד מתנסה במעבר מכשולים בכיסא גלגלים בדרך אל הלוח בכיתה


תלמידים מסכמים

פעילות התלמידים הסתיימה במפגש סיכום עם כל השכבה. במפגש, התלמידים סיפרו על התחושות שחוו במהלך היום, על הדברים החדשים שלמדו ועל הדברים שהם לוקחים איתם הלאה. התלמידים הביעו ידע והתרגשות רבה מהפעילות, כמו גם סגל בית הספר.

תלמיד שיתף ואמר: "למדתי שכשאני רואה מישהו שצריך עזרה אז צריך לעזור לו ולא לצחוק עליו". בהתייחס לתחנת שפת הסימנים תלמיד אמר: "בהתחלה לא ידענו איך לתקשר אתכם ולמדנו לתקשר".

עוד נאמר במפגש המסכם על ידי תלמידים: "למדתי שכולם בני אדם", "למדתי איך החיים שלהם", למדתי איך מרגיש להיות עיוור". ניכר כי התלמידים נחשפו לקשיים שאתם מתמודדים אנשים עם מוגבלויות בחיי היומיום, ועם זאת גם למדו על דרכי ההתמודדות ועל האחריות של החברה לשילובם. תלמידה נוספת אמרה: "אנחנו צריכים ללמוד את שפת הסימנים".

 

התלמידים מנסים להכניס קוביות בצורות לחורים המתאימים כשעל ידיהם כפפות מגבילות תנועה
התלמידים מתנסים במוגבלות בידיים במשחק קוביות


 

ארוחת חושים

בתאריך 17.9.17 התבצעה הדרכת חדר המורים, שכללה הרצאה על שילוב ונגישות לתלמידים והורים עם מוגבלות וארוחת חושים חווייתית – ארוחה בת שלושה שלבים שבכל שלב נלקחת מן המשתתפים יכולת אחרת – ראייה, מוטוריקה עדינה ושמיעה.

כל שלב בארוחה נעשה בהנחיית מדריכים עם אותה מוגבלות, שלאורך הארוחה נותנים למורים טיפים לשילוב ונגישות לאותן מוגבלויות.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד