"שווה לכולם" בביה"ס בכר אבן יהודה

14/03/2018
 
 

ב-12.2.18 תלמידי שכבת ד' בביה"ס בכר אבן יהודה השתתפו בתכנית "שווה לכולם- שילוב ונגישות כהשקפת עולם" של עמותת נגישות ישראל, בתרומת קרן אריסון

במסגרת התכנית תלמידי השכבה עברו בין 3 תחנות חווייתיות, בהן פגשו במדריכים עם מוגבלות בראייה, שמיעה וניידות אשר שיתפו אותם בסיפורם האישי, וכן התנסו בעצמם במוגבלויות השונות.

 

התלמידים עם אוזניות אוטמות קול מנסים לתקשר ללא יכולת לשמוע
התלמידים מנסים לתקשר אחד עם השני ללא יכולת לשמועהתלמידים התנסו במוגבלות בראייה ועברו סדנת טעימות עיוורות של גלידה. בתחנת מוגבלות בניידות התנסו בנסיעה על כיסא גלגלים ובביצוע פעולות כמו פתרון תרגילים על הלוח, יציאה מהכיתה ועוד באמצעות כיסא הגלגלים, ובתחנת מוגבלות בשמיעה פגשו במדריך חירש שהראה להם כיצד ניתן לתקשר גם כאשר לא שומעים, זאת באמצעות אוזניות המגבילות את השמיעה.


בשיחת הסיכום עם התלמידים שיתפו הילדים מה למדו מהיום: " שלא צריך לשפוט בן אדם לפי האופי החיצוני"; "שגם אם יש אנשים שונים- צריך לעזור ולכבד"; "למדנו על ההבדל בין שונות חיצונית למראה פנימי"; "גם אישה עם עגלה ואיש עם המון קניות צריך עזרה ולא רק אדם עם מוגבלות".

התלמידים התנסו בביצוע פעולות שונות על כיסא גלגלים
התלמידים התנסו בביצוע פעולות שונות על כיסא גלגלים


בתום הפעילות לתלמידים התכנסו המורים להדרכת חדר מורים בנושא מוגבלויות בלתי נראות. במסגרת ההדרכה פגשו המורים במדריך עם אוטיזם, ובמדריכה עם מוגבלות קוגניטיבית, ששיתפו אותם בהתמודדות והאתגרים שהם חוו במערכת החינוך, ובמשמעות של היות אדם עם מוגבלות בלתי נראית בתוך מערכת החינוך.

ניתן ללמוד על הצלחת התכנית מדברי המורים בתום הפעילות: "התרשמתי לטובה, החשיבות ללא ספק גבוהה מאוד, התכנים חשובים, רוב התלמידים נפגשו לראשונה עם בעלי מוגבלויות ונחשפו למוגבלות." מורה נוספת שיתפה: "ההתנסות בחוויית המוגבלות הייתה מפתיעה ומעוררת התפעלות עבור הילדים", "התוכן מעניין רלוונטי וחשוב עד מאוד. אהבתי מאוד את הפעילות".

התלמידים חוו מוגבלות בידיים באמצעות כפפות מגבילות תנועה
התלמידים חוו מוגבלות בידיים באמצעות כפפות מגבילות תנועה

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד