"שווה לכולם"- שילוב ונגישות כהשקפת עולם בתרומת אריסון 2018

17/01/2019
 
 

עמותת נגישות ישראל קיימה במהלך שנת הלימודים תשע"ט, 25 הדרכות במסגרת תכנית "שווה לכולם - נגישות ושילוב כהשקפת עולם" בתרומת קרן אריסון לקידום הנגישות והשילוב של ילדים עם מוגבלויות במערכת החינוך

עמותת נגישות ישראל פועלת מזה 20 שנה לקידום ומימוש זכויות של אנשים עם מוגבלות ולשילובם בחברה לחיים של שוויון, זכות, כבוד ומקסימום עצמאות. מזה 9 שנים פועלת העמותה במערכת החינוך למען שילובם של ילדים עם מוגבלות ויצירת סביבה חינוכית מכילה, רגישה ומשלבת.

אנו מאמינים שהדרך האפקטיבית ביותר לחולל את השינוי הינה באמצעות תהליכי חינוך והגברת מודעות לנושא הנגישות בקרב ילדים ובני נוער. מניסיוננו שילוב של התנסות חווייתית והיכרות עם אנשים עם מוגבלות המאפשרים הצצה לחייהם, כולל הקשיים, האתגרים והניצחונות שהם חווים ביום יום- ממחיש בצורה הברורה ביותר את המגבלות איתן מתמודד אדם עם מוגבלות ומסייע רבות לשבירת קיר הזכוכית והטמעת החשיבות שבקבלת השונה בחברה.

 

תלמידים עם אוזניות אוטמות קול לומדים לסמן בשפת הסימנים 
תלמידים בבי"ס אופק ברמלה לומדים לסמן בשפת הסימנים

 

מטרת התכנית "שווה לכולם" הנה לסייע בשילוב מוצלח של ילדים עם מוגבלות בבתי הספר, ליצור שינוי בדעות הקדומות, הסטיגמות והיחס כלפי אנשים עם מוגבלות, להעלות מודעות, ליצור הבנה מעמיקה לנושא הנגישות וחשיבותו, לקדם את הצלחת השילוב במערכת החינוך ולתת כלים ליישום שילוב תלמידים עם מוגבלות במוסדות החינוך.

ההדרכות התקיימו ברחבי הארץ, מצפון ועד דרום, ממרכז ועד פריפריה. כל הדרכה החלה בסיור מקדים ומפגש שילוב שבו ערכנו פגישה בה נכחו מחנכי הכיתות, רכז/ת שכבה, יועצ/ת ומנהל/ת על מנת לקבל מידע חשוב על תלמידים משולבים בשכבה ועל תהליך השילוב של אותם תלמידים ברמה הלימודית והחברתית, כל זאת במטרה לערוך התאמות שונות למבנה ואופי ההדרכה בהתאם למסגרת השילוב של אותם תלמידים וכן מתן מענה לצרכים העולים מן השטח בהדרכות המורים.

ההדרכות שילבו בתוכן ארבעה אלמנטים חשובים:

אלמנט של ידע אשר עבר בבתי הספר היסודיים באמצעות שיעורי א'-ב של נגישות בהם התלמידים דיברו על שונות חיצונית ושונות פנימית, עזרה לאחר וקבלת השונה. לעומת זאת, בבתי הספר העל יסודיים אלמנט הידע הועבר לתלמידים באמצעות הרצאה חווייתית בה נחשפו לעולם הנגישות, מושגי יסוד והיכרות עם סוגי המוגבלויות השונים. כאשר הושם דגש על נושא הנגישות חברתית וכיצד אנחנו יכולים לייצר אחרת בסביבתנו, על מנת לשפר את חייהם של תלמידים ואנשים עם מוגבלות.

 

תלמידים עוברים מסלול מכשולים על כיסאות גלגלים 
תלמידים בבי"ס אלון בנהריה עוברים מסלול מכשולים על כיסאות גלגלים

 

האלמנט השני הנו מפגש עם מדריכי העמותה שהינם אנשים עם מוגבלות. התלמידים נחשפו למוגבלויות שונות כגון: ראייה, שמיעה, ניידות, תקשורת ומוגבלות שכלית התפתחותית . במפגשים אלה, התלמידים נחשפו לסיפורים האישיים שלהם, לדרכי ההתמודדות עם המוגבלות בחיי היום יום ומהי נגישות בעבורם.

אלמנט שלישי הנו החוויה, בכל אחד מן המפגשים התלמידים אף חוו באופן פעיל כל אחת מן המוגבלויות. בתחנות מוגבלות בראיה השונות התלמידים התנסו בטעימת גלידה עיוורת או בהתמצאות במרחב הכיתתי כאשר על עיניהם כיסוי עיניים אשר מדמה עיוורון. בתחנות מוגבלות בניידות התלמידים התנסו בהתניידות בכיסא גלגלים במרחב הכיתתי, ביצוע של פעולות יומיומיות שונות עם כסא הגלגלים, נסיעה במסלול מכשולים אשר מדמה מחסומים הניצבים ברחוב ומהווים מכשולים לאנשים עם מוגבלות פיזית. בתחנות מוגבלות בשמיעה התלמידים חוו את המוגבלות באמצעות אוזניות אשר מגבילות את יכולת השמיעה, הם שיחקו במשחקי תקשורת שונים ומגוונים ולמדו מתוך ניסיון על דרכי התקשורת עם אנשים כבדי שמיעה וחירשים.

 

בנוסף, בבתי הספר העל יסודיים התלמידים נחשפו גם למוגבלויות שלרוב אינן נראות כגון מוגבלות תקשורתית (אוטיזם) ומוגבלות קוגניטיבית (שכלית). בתחנות אלה התלמידים התנסו בפתיחת קופסאות קוגניטיביות אשר מדמות התמודדות יומיומית של אדם עם מוגבלות קוגניטיבית על מנת ללמוד על ההתמודדות בחיי היום יום עם ביצוע משימות פשוטות וכן התמודדות מול הסביבה. בתחנת מוגבלות תקשורתית התלמידים ראו סרטון אשר מדמה וממחיש את הנושא של הצפה חושית, אשר אנשים רבים עם אוטיזם חווים.

 

בסיום כל יום הדרכה התכנסו התלמידים על מנת לסכם ולשתף בחוויותיהם, בדברים חדשים שלמדו ובתובנות שיש להם.

 

הנה מעט מתוך דברי התלמידים בהדרכות השונות:

"זה שהם יושבים בכיסא גלגלים לא אומר שהם לא יכולים לעשות כלום" 

"בשבילם אנחנו שונים ובשבילנו הם שונים, אז כל אחד הוא שונה" 

"הם לא מסכנים ולא צריך לרחם, צריך לעזור" 

"היום הזה פיתח אצלי את המודעות להבין שיש גם את הצד שלהם, הם לא אנשים אחרים מאתנו, כולנו אותם אנשים" 

"אני חושבת שכולנו דווקא לא שווים, ובדיוק בגלל זה צריכים לקבל אחד את השני"

 

התלמידים מתנסים בטעימה עיוורת של גלידה
התלמידים בבי"ס שקד בשדה אליהו מתנסים בטעימה עיוורת של גלידהבמסגרת כל הדרכה התקיימה גם הדרכת חדר מורים לצוות מורי בית הספר

ב-21 בתי ספר התקיימה "ארוחת חושים" - הדרכה אשר עוסקת בנושא הנגישות והשילוב במערכת החינוך. בפתיחת כל הדרכה התקיימה הרצאה בנושא ולאחר מכן הצוות אכל ארוחה הכוללת שלוש מנות, בכל מנה הייתה התנסות במוגבלות אחרת.

את המנה ראשונה אכלו המשתתפים עם כיסויי עיניים בליווי מדריך עם מוגבלות בראיה, מנה שניה עם כפפות אשר מגבילות את תנועת אצבעות הידיים ומדמות מוגבלות פיזית בליווי מדריך עם מוגבלות פיסית, התנסות שלישית בהזמנת קינוח עם אוזניות אשר מגבילות את יכולת השמיעה בליווי מדריך עם מוגבלות בשמיעה.

 

כל אחד מן המדריכים סיפר את סיפורו האישי על שילוב במערכת החינוך והעלה לשיח ולדיון את הנושא של שילוב ילדים עם מוגבלויות בכיתות תוך מתן טיפים לשילוב נכון.

בבתי הספר האחרים התקיימו הדרכות המשך שעסקו בנושא של מוגבלויות בלתי נראות אשר כללו הרצאה ומפגש עם אדם עם מוגבלות שאינה נראית (אוטיזם ו/או מוגבלות קוגניטיבית), או לחלופין סדנא חווייתית בשפת סימנים.

 

המשתתפים אכלו את המנה העיקרית עם כפפות מגבילות על הידיים
המורים בבי"ס שיפמן טירת הכרמל אכלו את המנה העיקרית עם כפפות מגבילות על הידיים


מתוך משובי המורים:

"מאוד אהבתי את האינטימיות של המפגש בין הבנות והמנחים. המנחים דיברו על סיפורם האישי ותהליך התמודדותם. סיפורם האינטימי מאוד ריגש את הבנות" 

"מפגש מאוד מרתק, חווייתי ומעורר הרבה מחשבה ובעיקר חידוד האמונה שאין דבר העומד בפני הרצון. עם רצון ודבקות במטרה ניתן לנתב גם נקודות קושי להתמודדות טובה" 

"היה מאוד מעניין, מרתק ובמיוחד מלמד את התלמידים לקבל את האחר והשונה" 

"הילדים הרגישו בטוח לשתף גם מחייה וממשפחתם ובעיני זה אחד הימים החשובים ביותר שיכולנו כמערכת חינוך להעניק להם".

 

בתי הספר אשר השתתפו בהדרכות:

 

ממ"ד תורני למדעים אשקלון, אור כפר האורנים, אופק רמלה, ברנקו וייס מודיעין, כרמי יהודה גוד עציון, הראל לוד, החקלאי כדורי, עיינות ירדן קיבוץ עמיר, חט"ב אלון נהריה, בן שמן, צופה שרון אלפי מנשה, גלים אילת, גולדווטר אילת, פלך תל אביב, קריית הנוער ירושלים, אופירה נבון כפר סבא, שק"ד שדה אליהו, מיתרים רעננה, בכר אבן יהודה, בית אקשטיין אור יהודה, שיפמן טירת הכרמל, שחקים רמלה, מוסינזון הוד השרון, אורט דפנה קריית ביאליק, הר וגיא קריית שמונה.

אנו מודים לבתי הספר שלקחו חלק בתכנית ולצוותי המורים על הנכונות הרגישות, הסבלנות והאכפתיות שלהם נחשפנו בבתי הספר השונים.

תודה גדולה ומיוחדת לקרן אריסון על 6 שנים של תרומה לתכנית "שווה לכולם- נגישות ושילוב כהשקפת עולם". שתרמה רבות להעלאת המודעות לנגישות וקידום שילובם של אנשים, ובפרט תלמידים עם מוגבלות במערכת החינוך.

 

מורות יושבות עם אוזניות אוטמות קול בהדרכה עם מדריך חירש
המורות בבי"ס פלך ת"א  פגשו מדריך חירש והתנסו במוגבלות בשמיעה

הדפס
עבור לתוכן העמוד