הכנו ארוחת חושים חוויתית ומיוחדת לסגל בי"ס "ביאליק" בקריית ביאליק

11/06/2017
 
 
משתתפות עם אוזניות אוטמות קול מצטלמות סלפי

חברי נגישות ישראל צפון - נ.י.צ. בניהולם של ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי וגיורא לב ערכו ביום א' 4.6.17 ארוחת חושים לסגל בי"ס "ביאליק" בקריית ביאליק, בסבסוד אגף חינוך קריית ביאליק.

הארוחה התקיימה בבית "יד לבנים", כחלק מהפעילות השנתית בנושא הנגישות וקבלת השונה בביה"ס הייחודי הזה, אשר חרת על דגלו את בשורת השילוב של תלמידים עם צרכים מיוחדים בכל פעילויותיו ומקיים עבורם פעילות מידי שנה.

מטרת הארוחה הייתה לאפשר למורי ביה"ס לחוש על בשרם את סוגי המוגבלויות השונות, לשמוע ממתנדבי נ.י.צ. ממקור ראשון מהם צרכי הנגישות עבור מגבלותיהם השונות וכיצד הם מתמודדים עם המוגבלות בחיי היום-יום תוך כדי מאבקם להשתלב בחברה ולתרום לה.

במהלך ארוחת החושים, שהנחה גיורא, חוו המשתתפים על גופם מוגבלויות שונות, תוך כדי אכילת המנות שהוגשו להם במהלך הארוחה. 

מנהל אגף החינוך בעירייה עמי ראובן ברך את המשתתפים והדגיש את חשיבות האירוע כחלק מהדגש המושם במערכת החינוך בעיר על נושאי הנגישות וקבלת השונה.


אוכלים וחווים מוגבלויות

בתחילת הארוחה המשתתפים הוכנסו לחדר הישיבות, שסודר מראש לארוחה, כשעיניהם מכוסות והובלו למקומותיהם על ידי חברי נ.י.צ.

את המנה הראשונה אכלו המורים והעובדים בעיניים מכוסות; חברת נ.י.צ. לילי גולדוויין, אישה לקוית ראייה המונחית ע"י כלבתה זיטה, ריגשה בסיפור חייה ובאופן בו היא מנגישה את סביבתה ומשתלבת בה.

המנה העיקרית
הוגשה למשתתפים כאשר על ידיהם עטו כפפות בישול קשיחות ללא אפשרות לכופף את האצבעות ולהפעיל מוטוריקה עדינה, באופן זה חוו המשתתפים לקות פיזית; במנה זו סיפרה רויטל על חייה עם מוגבלות פיזית וצרכי הנגישות הנחוצים להתמודד ולהתגבר עליה כדי להשתלב בחיי יום-יום – לעבוד, להתנדב, לגדל משפחה ולכהן כחברת מועצה. לאחר מכן גיורא סיפר אך הוא את סיפור חייו.

לקראת מנת הקינוח, כיסו המשתתפים את אוזניהם בעזרת אוזניות כאשר ברקע הושמעה מוזיקה פאב רועשת. תוך היותם מתנסים במוגבלות שמיעה קשה – הוצעה לסועדים על-ידי "מלצריות" העמותה הבחירה בין מנות הקינוח השונות. הקושי הרב להבין את המשימה הפשוטה כל כך - המחיש את החיים עם לקות זו. במהלך אכילת אותה מנה, חוו המשתתפים הכרות מרתקת עם מתנדבת נ.י.צ. לקוית השמיעה סמדר הרוש-גרוסמן, אשר שיתפה עם הקהל את סיפור חייה והתמודדויותיה.


מילותיה של מנהלת בי"ס "ביאליק" עינת ברקו אחרי המיזם מרגשות ומאלפות כאחד
ומעידות על רשמי הצוות מהארוחה:

"מתנדבים יקרים
,
"הכרת תודה היא מהדברים הפשוטים אך רבי העוצמה שבני אדם יכולים להפנות אלה אל אלה" / רנדי פאוש
תודה על אחר צהריים מרגש עם ניצוצות בעיניים.
המשובים שקיבלתי היום מצוות ביה"ס על הפעילות היו נפלאים ומרגשים. נגעתם בלב כולנו.
אין לי מילים לתאר את תודתי העמוקה.
זהו מפגש שני השנה. האחד היה לתלמידים והיום לנו - הצוות.
אי אפשר ללמד "האחר הוא אני" בלי הלכה למעשה. אנו לא רק מלמדים על...אלא עושים את....
רק כך, ביחד, נצליח לשנות ונמשיך להרטיט לבבות.
מודה לכל אחד מכם באופן אישי ושוב, לכולכם יחד.
מאחלת לכם את הטוב ביותר
בריאות טובה אריכות ימים ונחת מכל הסובבים
.
שלכם,
בהערכה גדולה
עינת ברקו - מנהלת ביה"ס ביאליק"

תודה למתנדבות נ.י.צ. על הביצוע הנפלא של ארוחת החושים,
לרחל שפק על הארגון המופתי
ולבית יד לבנים על האכסניה היפה.

 
עמי ראובן מברך את המשתתפים                                                                              המשתתפים אכלו את המנה הראשונה
בעיניים מכוסות

   
אוכלים עם כפפות בישול קשיחות                                                                                        אכילה עיוורת - אוכלים עם כיסוי על העיניים

הדפס
עבור לתוכן העמוד