מיזם נגישות השירות לעובדי המועצה המקומית פקיעין

4/01/2017
 
 
ראש המועצה המקומית פקיעין ד"ר סויד סויד
ראש המועצה המקומית פקיעין ד"ר סויד סויד

עמותת נגישות ישראל קיימה ביום ד' ה- 28.12.16 יום עיון חוויתי בנושא נגישות השירות לעובדי המועצה המקומית פקיעין. המיזם התקיים כחצי שנה לאחר יום העיון ההיסטורי אשר התקיים לראשונה בחברה הדרוזית בדליית אל כרמל.


יום העיון התקיים כחלק מפרויקט "עזור לי לעזור לך" בתמיכתה של קרן פיליפ מוריס, אחד ממיזמי הדגל של העמותה, אשר מטרתו הינה הכשרת נותני השירות ברשויות המקומיות בישראל, למתן שירות נגיש לתושבים עם מוגבלות. 
המיזם אף זכה לאחרונה להיות מוכר כאחד מה-Best Practices 2016, על ידי ה-
.UN DESA (United Nations Department of Economic and Social Affairs), New York


האירוע התקיים במבנה הנגיש של בית העם בפקיעין. בתחילת המפגש נשאו דברים ראש המועצה, ד"ר סויד סויד , ורכז הנגישות במועצה, כאמל עאמר, אשר המחישו את חשיבות נושא הנגישות וקבלת השונה, את התוכניות להנגשת היישוב ואת הגברת הסובלנות בין תושבי פקיעין.


בהמשך דיברו בפני המשתתפים ליטל מור, מנהלת פרויקטים במחלקת הכשרות והדרכות בעמותה, וד"ר רויטל שורץ-סבירסקי, מנהלת נגישות ישראל צפון-נ.י.צ., אשר הביאו בד בבד עם סיפורה של עמותת נגישות ישראל ונ.י.צ. - את עקרונות המוגבלות והנגישות, תוך שימת דגש על נגישות השירות.

 


התנסות חוויתית


בתום ההרצאה המשולבת, החל שלב ההתנסות החווייתית אשר מטרתו הינה להכניס את המשתתפים ל"נעליים" של אנשים עם מוגבלות ולאפשר שיחה בלתי אמצעית - על מנת להבין באמת את חשיבותה של הנגישות בעבור אותם אנשים
.


המשתתפים הוכנסו לחדר כאשר עיניהם מכוסות, על מנת לחוות את התחושה של אדם עם מוגבלות בראייה, תוך האזנה לסיפורה האישי של מתנדבת נ.י.צ. לקוית הראייה ליאת מנספלד.

 

 
תמונה: המשתתפים יושבים עם כיסוי על העיניים                                                                       תמונה: המשתתפים מוכנסים לחדר כאשר עיניהם מכוסותבהמשך המשתתפים חוו מוגבלות בשמיעה באמצעות מילוי מטלות ומשחקי תקשורת עם אוזניים אטומות בעזרת אזניות, תוך האזנה לסיפורה האישי של מתנדבת נ.י.צ. לקוית השמיעה נירה שלח.
 

בחלק השלישי התנסו המשתתפים בשימוש בידיים עטויות בכפפות קשיחות, ובכיסא גלגלים תוך התניידות דרך דלתות סרבניות ובין מכשולים, בליווי סיפורם האישי של מתנדבי נ.י.צ. יהודית סנונו ומשה גרנק.

 

         

             תמונות: חמד עלי - מנהל מחלקת חינוך במועצה, נכנס דרך דלת סרבנית כשהוא יושב בכיסא גלגלים ועובר מסלול מכשולים בכיסא גלגלים


בתחנה רביעית, שמעו המשתתפים את סיפורה האישי ואת האתגרים אותם חווה לי ששון, אישה צעירה עם מוגבלות שכלית התפתחותית.

בתום ההתנסות, התכנסו המשתתפים לשיחת משוב ושיתוף החוויות והתחושות.

 


תודות

העמותה רוצה להודות לראש המועצה, ד"ר סויד סויד, למתנדבי נ.יצ, אשר קידמו וליוו את המיזם במקצועיות וברגישות ולרכז הנגישות כאמל עאמר שללא תמיכתו ומחויבותו לנושא - המיזם לא היה יוצא לפועל.
כמו כן, העמותה רוצה להודות לקרן פיליפ מוריס על אמונתה ותמיכתה המתמשכת בפרויקט "עזור לי לעזור לך", זאת השנה הרביעית.


העמותה מקווה להמשיך ולהרחיב את הקשר שנוצר עם החברה הדרוזית ולקיים עוד מיזמי הכשרה והסברה ברשויות נוספות ברחבי ישראל, על כל מגזריה השונים
.

 


תמונה: ראש המועצה ד"ר סויד סויד , רכז הנגישות במועצה כאמל עאמר ומנהלת נ.י.צ. ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי

הדפס
עבור לתוכן העמוד