הדרכת שירות נגיש במועצה אזורית אלקנה

20/06/2021
 
 

בתאריך 13.6 קיימה עמותת נגישות ישראל הדרכת שירות נגיש לעובדי המועצה אלקנה.

ההדרכה נפתחה בהרצאת פתיחה שכללה ידע ומושגים מעולם הנגישות, מה הוא שירות נגיש וכיצד צריך לנהוג ברמה הפרטנית כלפי אדם עם מוגבלות. המצגת שילבה תמונות ודוגמאות שעזרו להמחיש ולהעביר את המסר הערכי והחוקי בדבר נגישות.

לאחר מכן, נערך פאנל שכלל מפגש עם ארבעה מדריכים, כאשר כל מדריך סיפר על המוגבלות שלו.

ראשית, נפגש הצוות עם איתן, מדריך עיוור. כאשר הצוות נכנס לתוך האולם כאשר כולם נעמדו בטור אחד אחרי השני כשעיניהם מכוסות, והיה עליהם להתמצא במרחב ולהיעזר בחושיהם האחרים. איתן הנחה את הצוות, שיתף בסיפורו האישי ונתן דגשים לשירות נגיש לאדם עיוור.

לאחר מכן, עדה, מדריכה המתניידת על כיסא גלגלים סיפרה לצוות העובדים כיצד חייה השתנו בעקבות המגבלה, עד כמה פעולות פשוטות הופכות לארוכות בעקבות המגבלה. העובדים התנסו בעצמם במילוי טופס של המועצה עם כפפות המדמות מוגבלות בידיים. בנוסף, התנסו בכיסא גלגלים במרחב מחוץ למבנה וחוו בעצמם עד כמה קשה להתנייד עם הכיסא ולהגיע לתוך המבנה.

אמיר, מדריך חירש בעזרת מתורגמנית שליוותה אותו סיפר לצוות העובדים חוויות שירות שחווה בעירייה בעירו. נתן לעובדים טיפים כיצד לפנות לאדם חירש, וכיצד לתת לו שירות נגיש ומכבד. צוות העובדים התנסה בעצמו בהעברת מילים בעזרת קריאת שפתיים בלבד וחווה עד כמה זה מתסכל וקשה לעיתים.

עדי, מדריכה למוגבלות בלתי נראית שיתפה את הצוות שלעיתים המוגבלות לא נראית לעין ויש פה אתגר בעבור נותן השירות. עדי חשפה בפני העובדים את סיפורה האישי, על התמודדותה לאורך החיים וכיצד היא מתפקדת בחיי היום יום. כמו כן, עדי נתנה דגשים לשירות נגיש, סיפרה חוויות לא נעימות שעברה במועצה המקומית שהיא מתגוררת בה והסבירה איך כן אפשר לתת שירות באופן שהוא מכבד ושוויני.

מתגובות מארגן האירוע ומשתתפיו:

"כל עובד חייב וצריך לעבור הדרכה כזו, מלמדת, חווייתית ומשמעותית. נותן פרופורציות לחיים".

"ההרצאה היום הייתה מעולה, מעניינת, מרגשת וסוחפת, כל האנשים שהגיעו ממש נהנו והביעו הערכה רבה. גם מבחינת ההסברה וגם מבחינת כל ההתנהלות. תודה רבה".

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד