נותנים במה לנגישות

13/06/2018
 
 

בחודש מרץ העבירה עמותת נגישות ישראל יום עיון חווייתי לעובדי "המשכן לאמנויות הבמה" בבאר-שבע

המשכן, שחרט על דגלו את נושא הנגישות, עבר תהליך הנגשה בליווי מחלקת ייעוץ לנגישות בעמותה במטרה לאפשר גם ללקוחות עם מוגבלות ליהנות ממגוון אירועי התרבות והפנאי המתקיימים בו - באמצעות הנגשת המבנה, הקופות והאולמות, תמלול ותרגום לשפת הסימנים, אמצעי עזר משוכללים לכבדי ראיה או שמיעה וכמובן מתן שירות נגיש ורגיש זו הייתה מטרת יום העיון.

עובדי משכן אמנויות הבמה ושלוחותיו החלו את היום בהרצאת היכרות עם עולם הנגישות ואנשים עם מוגבלות ולאחר מכן עברו בין מגוון תחנות התנסות חווייתיות.

 

המשתתפים הולכים בטור עם עיניים מכוסות
בתחנת מוגבלות בראיה התנסו המשתתפים בהליכה עיוורת


בתחנת מוגבלות בראיה התנסו המשתתפים בהליכה עיוורת עם כיסויי עיניים ופגשו את לידיה, מדריכה עיוורת חובבת תרבות מושבעת, שסיפרה על עולמה ועל ההתמודדויות שלה
כאדם עיוור שרוצה לצרוך תרבות כמו כל אחד אחר.

עדה, מדריכה עם מוגבלות בניידות, שיתפה באתגרים שהיא חווה במוסדות תרבות שונים וכמה מרגש וכיף כשהיא יכולה ליהנות מתרבות והצגות, המשתתפים חוו טעימה מעולמה כאשר התנסו בהתניידות בכיסאות גלגלים ובביצוע פעולות מוטוריות שונות עם כפפות המדמות מוגבלות בידיים.

 

המשתתפים התניידו ברחבי המשכן בכיסאות גלגלים
המשתתפים התניידו ברחבי המשכן בכיסאות גלגלים

 

בתחנת מוגבלות בשמיעה פגשו המשתתפים באביגיל, מדריכה כבדת שמיעה. כאשר הרכיבו המשתתפים אוזניות מבודדות רעשים וניסו לתקשר ולדבר אחד עם השני, הם נחשפו לעולם של מוגבלות בשמיעה ולחשיבות של תקשורת נגישה והאמצעים השונים המאפשרים לאנשים עם מוגבלות בשמיעה ליהנות מעולם התיאטרון והמופעים.

המשתתפים התרגשו מאוד במפגש עם לי, מדריכה עם מוגבלות קוגניטיבית שמשחקת בעצמה בקבוצת תיאטרון, לי סיפרה כמה היא אוהבת ללכת להצגות ומופעים כאשר השירות והיחס נגישים, המשתתפים טעמו מהחוויות שלי חווה כאדם עם מוגבלות קוגניטיבית כאשר ניסו לפתוח "קופסת טריק" פשוטה כביכול תחת לחץ.

 

המשתתפים הרכיבו אוזניות מבודדות וניסו לתקשר ולדבר אחד עם השני
המשתתפים מנסים לתקשר ולדבר אחד עם השני מבלי היכולת לשמוע


היום היה משמעותי ומרגש עבור המדריכים והמשתתפים, אחד המשתתפים סיכם: "נגישות היא לא רק המושבים הנגישים, התמלול או הרמפה הנגישות היא אנחנו, המודעות והרגישות שלנו שבזכותם כולם יוכלו לבוא ולבלות."

עמותת נגישות ישראל רוצה להודות למשכן לאמנויות בבאר-שבע שאפשרו את היום המיוחד ומברכת אותם על כך שאצלם הנגישות במרכז הבמה.

הדפס
עבור לתוכן העמוד