החרגות בסגר עבור אנשים עם מוגבלות

אושר לכל אדם עם מוגבלות, שמחמת מוגבלותו נדרשת יציאתו למרחב הציבורי למרחק העולה על 1000 מטרים ממקום מגוריו, במידת הצורך יחד עם מלווה אחד
25/09/2020
 
 
החרגות בסגר עבור אנשים עם מוגבלות

יציאת אנשים עם מוגבלות למרחב הציבורי בעת סגר

בתקנות הגבלת פעילות הקובעות את ההוראות החלות על הציבור בסגר חגי תשרי (החל מ-25 בספטמבר 2020) נקבעה מגבלת מרחק של 1000 מטרים. ואולם נקבע, כי מותרת יציאה של אדם עם מוגבלות, שמחמת מוגבלותו נדרשת יציאתו למרחב הציבורי למרחק העולה על 1000 מטרים ממקום מגוריו, במידת הצורך יחד עם מלווה אחד.

רצוי לצאת עם תעודה / אישורים מתאימים כגון תעודת נכה, תעודת פטור מתור או מסמך של איש מקצוע המעיד על היותך אדם עם מוגבלות.

 

הסבר

בתקופת הסגר הראשון קבעו תקנות שעת חירום איסור יציאה למרחב הציבורי מעבר ל-100 מטרים ממקום המגורים. בפרשנות שסוכמה בין משרד המשפטים למשרד הבריאות נקבע, כי במקרים חיוניים הנדרשים על מנת לשמור על בריאות האדם או מצבו הנפשי, ניתן לאפשר לאנשים עם מוגבלות על הספקטרום האוטיסטי או אנשים עם מוגבלות נפשית או שכלית, או מוגבלויות דומות, לצאת מעבר למרחק של 100 מטרים, עם מלווה אחד אם נדרש. התקנות החדשות מרחיבות את קבוצת הזכאים לכלל האנשים עם מוגבלות הזקוקים לכך.

הוראות חשובות

  • מותר לצאת מעבר למגבלת המרחק על מנת לסייע לאדם שיש לו קושי או מצוקה.
  • מותר לצאת מעבר למגבלת המרחק לצורך קבלת טיפול רפואי, טיפול סוציאלי חיוני או רפואה משלימה.
  • במהלך הסגר רשאים להישאר פתוחים ארגונים ותאגידים שפועלים למען אוכלוסיות שזקוקות לסיוע. זאת, לשם מתן שירות חיוני שלא ניתן לספק מרחוק או באופן מקוון ולא חלה עליהם מגבלה של נוכחות עובדים.
  • החינוך המיוחד ימשיך לפעול.


הנחיות נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות להתנהלות כוחות המשטרה מול אנשים עם מוגבלות

הנחיות החירום החדשות, אשר קובעות כי מותר לצאת מהבית למרחק של 1000 מטר בלבד, מציבות קושי רב עבור אנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם, אשר חייבים לצאת באופן שגרתי.

הנציבות ערכה קובץ הנחיות עבור כוחות המשטרה כדי שיידעו כיצד להתנהל מול אנשים עם מוגבלות שיוצאים למרחב הציבורי מעבר להגבלת 1000 מטרים.

להנחיות נציבות שוויון לכוחות המשטרה בגרסת  WORD נגישה >>

להנחיות נציבות שוויון לכוחות המשטרה בגרסת PDF >> 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד