זכויות חדשות לנוסעים עם מוגבלות בבריטניה
15/06/2006
 
 

 מאת דיוויד בראון, eTurboNews, לונדון

נוסעים עם מוגבלות באירופה יקבלו זכויות חדשות לוודא שלא ימנעו מהם עלייה למטוס בשל מוגבלותם בתנועה. הפרלמנט האירופי העביר מספר הצעות להסדיר את המצב החוקי של חברות תעופה בנוגע לסיוע לכל נוסע עם קושי כולל עיוורון, מוגבלות פיזית, מחלה או פשוט גיל מבוגר. אף אחד מנוסעים אלה לא יאלץ לשלם תוספת על מנת לטוס.
 
ההצעה תחייב את כל נמלי התעופה באירופה לספק מגוון שירותי סיוע בהמראה, נחיתה ובמעבר מטיסה לטיסה ללא חיוב נוסף לנוסע. כל עלות נוספת תגולגל לחברת התעופה שתמשיך גם להיות אחראית לסיוע בתוך המטוס.
 
ההצעות לטיפול כזה בקשישים או באנשים עם מוגבלות בתנועה או מוגבלות אחרת מקודמות בפרלמנט האירופי על ידי חבר הפרלמנט מבריטניה, רוברט אוונס, המייצג את איזור מערב לונדון כולל נמל התעופה הית'רו. "חברות התעופה ביצעו שיפורים החל משנת 2002 עבור נוסעים עם מוגבלות בתנועה תחת הסכם מרצון אבל לדעתי שיוויון זכויות צריך להיות מעוגן בחוק", אומר אוונס.
 
ריאנאייר, החברה לטיסות מוזלות, הפסידה בבית משפט בשנה שעברה בנושא חיוב יתר על אספקת כסא גלגלים לנוסע עם מוגבלות בנמל התעופה סטנסטד והוסיפה כעת היטל על כל כרטיסי הטיסה לכסות את העלות הנוספת של סיוע לנוסעים שאינם יכולים ללכת למטוס בכוחות עצמם.
 
הצעותיו של רוברט אוונס יגרמו גם שיהיה שירות סיוע ללא תקלות לנוסעים עם מוגבלות וקשישים. כעת, האחריות לטיפול בנוסעים עם מגבלת תנועה עוברת מיד ליד מנמל התעופה לחברת התעופה בדלפקי הרישום לטיסה, מה שגורם לפעמים לאנשים להישאר ללא טיפול בלי סידורים מתאימים לעלייה למטוס.
 
"בעידן זה שבו טיסה נפוצה כמו נסיעה במכונית, העובדה שנוסעים עם מוגבלות וקשישים מקבלים יחס לא טוב ונרתעים מלטוס רק בגלל שחברת התעופה לא מחויבת על פי חוק לטפל בצרכים שלהם שייכת לעבר", אומר אוונס.
 
אוונס הצליח בשלב הראשון של המערכה כשדו"ח שלו בנוגע להצעה לתקנות של מועצת אירופה אומץ בועדת התחבורה והתיירות של הפרלמנט האירופי. הוא נתקל בהתנגדות מחברי פרלמנט ימניים מחוץ לבריטניה שרוצים לחסום סיוע נוסף לאנשים עם מוגבלות.
 
על פי נתוני חברות התעופה, כ-1% מהנוסעים בטיסות הסדירות זקוקים לסיוע כזה או אחר בשדות התעופה באירופה. נתון  זה שווה ל-7 מיליון נוסעים בשנה.
 
אוונס רוצה שאתרי אינטרנט להזמנת כרטיסים ישופרו על ידי תוספת אופציה לנוסע עם מוגבלות בתנועה לבקש סיוע בזמן ההזמנה. לעיוורים יש לספק מסמכי נחיתה כתובים בברייל.
 
הדו"ח ממליץ גם שיאפשרו לכלבי נחייה לטוס בטיסות ארוכות, שישנו את עיצוב המטוסים תוך התייעצות עם נציגי הנכים, שכל המידע יסופק גם בפורמטים אחרים כגון ברייל וקול ושכל עובדי שדות התעופה וחברות התעופה יעברו הדרכה למודעות למוגבלויות.
.
"אינני רוצה עוד לשמוע לעולם על מקרה שבו מתייחסים לאחד בוחריי כמו נוסע סוג ג' רק בגלל שהוא עיוור", הוסיף אוונס.
 
כאשר התקנות יהפכו לחוק הן יחולו על שדות התעופה בכל הגדלים באירופה. על פי אוונס לא היתה סיבה לפטור שדות תעופה קטנים מהתקנות. "למה שאנשים עם מוגבלות שנוסעים לאיזורים מרוחקים או משתמשים בשדות תעופה של חברות לטיסות מוזלות לא ייהנו מהתקנות?", הוא שואל.
 
בינתיים, רק יממה אחרי שהפרלמנט האירופי העביר את החלק הראשון של הזכויות החדשות לנוסעים עם מוגבלות, החברה לטיסות מוזלות ריאנאייר ספגה ביקורת משום שגרמה לקבוצת נוסעים עיוורים להפסיד טיסה.
 
קבוצה מהתאחדות העיוורים של נוריץ' ונורפולק עלתה למטוס בדרך לחופשה באיטליה אבל קיבלה הוראה לרדת ולחזור לטרמינל בשדה התעופה סטנסטד ליד לונדון.
 
חברת התעופה טוענת שבשל שיקולי בטיחות, יש מגבלה של 4 אנשים עם מוגבלות על כל טיסה והיו כבר 3 נוסעים עם מוגבלות על הטיסה.
 
הקבוצה שכללה 6 עיוורים ו-3 נוסעים בעלי ראייה חלקית ושלושה מטפלים אולצה לקחת שתי טיסות נפרדות מאוחר יותר וחלק מהם העבירו את הלילה בשינה בשדה התעופה בהמתנה לטיסה מאוחרת יותר לטרוויסו שבצפון-מזרח איטליה. הם דורשים התנצלות ופיצוי מריאנאייר עבור מה שהם מכנים "השפלה פומבית".
 
את הטיפול במקרה שלהם לקח ריצ'ארד האוויט, חבר פרלמנט אירופי המייצג את מזרח אנגליה, שהוא נשיא קבוצת חברי הפרלמנט האירופי לזכויות נכים. "זה בלתי מתקבל על הדעת שקבוצת אנשים עיוורים שיכלה להינות מחופשה קיבלה יחס כזה מחברת התעופה. ריאנאייר הרסה לקבוצה את כל חופשתה", הוא אומר.
 
מארגנת הנסיעה, קתרין הרסט, סיפרה ל-BBCשהיא בדקה עם ריאנאייר עוד בינואר לוודא שאין מגבלות נסיעה לנוסעים עיוורים. היא אומרת ששאלו אותה אם הם זקוקים לסיוע והיא אמרה שלא. ביום הטיסה הם קיבלו כרטיסי עלייה למטוס כרגיל, נקראו לעלות למטוס ראשונים ותפסו את מושביהם.
 
ואז אחד מאנשי צוות המטוס אמר להם שיש במטוס יותר מדי נוסעים עם מוגבלויות ושהם יצטרכו לרדת.
 
דובר מטעם ריאנאייר אמר שהקבוצה התבקשה לקחת טיסה מאוחרת יותר משום שהם לא עדכנו את חברת התעופה בדבר מוגבלותם בעת ביצוע ההזמנה. "הדבר נובע משיקולי בטיחות כדי שהצוות יוכל לסייע לנוסעים אלה באופן אישי במקרה של יציאת חירום מהמטוס. זה היה פשוט מקרה יוצא דופן. זוהי תקרית מצערת ואנו מבינים את כעסם של הנוסעים".
 
המכון הלאומי המלכותי למען העיוור בודק עוד 8 תלונות על ריאנאייר לגבי טיפולה בנוסעים עיוורים.
 

בשנה שעברה נגזר על ריאנאייר לשלם פיצויים לנוסע עם מגבלת תנועה שנדרש לשלם עבור שימוש בכסא גלגלים שייקח אותו מדלפק הרישום לטיסה עד למטוס. הוא הגיש תביעה בגין החיוב בסך 18 ליש"ט (כ-150 ש"ח) ובית המשפט זיכה אותו ב-1300 ליש"ט (כ-10700 ש"ח). כעת ריאנאייר מטילה היטל בסך 1 ליש"ט (כ-8 ש"ח) על כל הכרטיסים בשל העלות הנוספת של טיפול בנוסעים עם מוגבלות.

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה זכויות חדשות לנוסעים עם מוגבלות בבריטניה : 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד