רחוב הרצל בחיפה - לבריאים וחזקים בלבד

20/10/2012
 
 

בסוף 2007 נסגר קטע של רחוב הרצל בהדר הכרמל לכלי רכב מכל הסוגים פרט לאוטובוסים בקווי שירות. ברחוב הזה יש חנויות, בנקים (למשל בנק מסד) ועסקים ואין לנכים אפשרות לחנות במרחק סביר מהם.

מהודעת העירייה מנובמבר 2007 אפשר היה להבין שהסגירה היא לחודש בלבד, אך לפי השילוט והמצב בשטח לא נראה אז שיש כוונה לפתוח את הקטע למכוניות. השאירו נתיב לאוטובוס / "מטרונית" בלבד והרחיבו את המדרכות. ראו גם עתירה של בעלי מוניות נגד העירייה.

נוצר מצב שנכים שהגיעו באופן עצמאי ליעדם (לפני השינויים) ייאלצו להיעזר באחרים או להתיישב בכיסא גלגלים ממונע כדי להתגבר על המרחק הגדול מחניה שאולי ימצאו. הנכים לא צריכים להיות הקורבן העיקרי של הרצון להרחיק כלי רכב ממרכזי הערים ולהפחית במקצת את זיהום האוויר. צריך לזכור שהתחבורה הציבורית איננה אופציה עבור נכים כאלה.

ביולי 2010 התפרסמו תקנות של משרד הפנים לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית. התקנות דוחפות להקטנת מספר מקומות החניה במקומות שיש בהם תחבורה ציבורית (אך להוסיף חניות לנכים). עיריית חיפה מקיימת את החלק הראשון...

אנחנו דורשים לאפשר תנועה של כלי רכב עם תו נכה (מכל הסוגים) בקטעים כאלה וסימון של חניות לנכים. בהתחלת רחוב הרצל (מכוון הנביאים) היו חניות נכים (וגם תחנת מוניות וחניות מוסדרות, חלקן על המדרכה) לפני השיפוץ.

ב- 27 לאוקטובר 2010 התפרסם ב"חדשות חיפה והצפון" שראש העיר נענה לפניות הסוחרים לשינוי סדרי התחבורה תוך הוספת נתיב לרכב פרטי ברחוב הרצל (בין רחוב הנביאים לברוולד). העבודות יתחילו בינואר 2011 ויבוצעו ע"י "יפה נוף". אין לסיפור הזה קשר לנגישות לאנשים עם צרכים מיוחדים, אך ברור שהניסוי שנערך שם פגע בנגישות רוב האוכלוסיה לאזור. אנחנו נדרוש החזרת חניות נכים לאורך הקטע הזה. אפשר לראות את התוצאה כאן. נכון לתאריך הצילום (סוף 2011 בעת כתיבת שורות אלה) סומנו שם חניות לפריקה וטעינה, לא חניות נכים. המדרכה עדיין רחבה, אך מלאה מכשולים.


באפריל 2008 הגיעה תלונה על השיפוצים בהדר הכרמל, שגורמים סיכון ומטרד לנכים רבים. יש  בעלי תסמונות פסיכולוגיות שרגישים במיוחד למכשולים ולשינויים כאלה. פנינו לממונה על הנגישות בעירייה לדאוג לכך שהשיפוצים יתקיימו תוך התחשבות באוכלוסייה שצריכה לקיים אורח חיים תקין במקום גם במהלך העבודות.

באוקטובר 2012 מגיעה תלונה על הגבהה בלתי סבירה של המדרכה ברחוב החלוץ בין שמריהו לוין לברולד. זה מפריע במיוחד בתחנת אוטובוס, כי כאשר הנהג לא מצמיד את האוטובוס למדרכה צריך לרדת לכביש. מדרגה גבוהה כזאת מסכנת קשישים ומוגבלי הליכה ומפריעה מאד גם למובילי עגלות תינוק.

דרג את הכתבהדירוג כתבה רחוב הרצל בחיפה - לבריאים וחזקים בלבד: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד