שירות באוטובוסי "קווים"

25/11/2021
 
 
הגדל

מצטברות תלונות על אי הפעלת רמפות, גישה לא נכונה לתחנה ועוד. התוצאה היא קושי לנסוע עם כיסא גלגלים למרות קיומם של הסידורים הפיזיים. יש גם תביעות נגד החברה ונהגיה

בסוף 2007 הגיעה תלונה על אי- הפעלת רמפות ועל תחזוקה לקויה שלהן באוטובוסים של "קווים" בעפולה.

במאי 2009 הגיעה תלונה דומה מפתח תקווה. מצטיירת תמונה לא טובה של חוסר רצון לתת שירות לנוסעים עם מוגבלויות למרות שכל האוטובוסים העירוניים אמורים להיות נגישים. הייתה גם בעיה עם מידע נגיש באתר האינטרנט ובמוקד של "קווים". בנוסף להיעדר מידע לנוסעים עם מוגבלויות, הם דרשו הורדת רמת אבטחה של הדפדפן (למרות שהמידע על הקווים אמור להיות חופשי לכל).

בסוף מאי 2009 התקבלה התשובה הבאה (אחרי תזכורות רבות):

בספטמבר 2009 הגיעה תלונה חדשה ממשתמשת בכיסא גלגלים ממונע שנהגי "קווים" בפתח-תקווה מסרבים להעלותה במעלון. תקנות השוויון מחייבות קיום "מיתקן הרמה" שיהיה מסוגל לשאת 250 ק"ג. בהנחה שהמשקל הכולל של הכיסא לא מגיע למספר הזה, "קווים" עוברת (לכאורה) על החוק. בבירור מול הנהלת "קווים" הובטח להדריך את הנהגים לתת שירות גם לאנשים בכיסאות גלגלים ממונעים.

בדצמבר 2009 התפרסמה תלונה במקומון "חדשות אונו" על בעיות נגישות בקו 61. ה"המצאה" המקומית: בשעות של ביקוש נמוך חברת "קווים" מפעילה מיניבוסים קטנים במקום האוטובוסים הרגילים. ברכבים הקטנים אין מקום לכיסא גלגלים ויש קושי להכניס אפילו עגלת תינוק. התגובה המצוטטת בידיעה לא מספקת, הם מציעים לפנות ישירות למוקד החברה...

באפריל 2010 הגיעה התשובה הבאה מנציבות השוויון:

"נעשו לפני מספר חודשים בקרות של המפקחים שלנו לגבי חברת קווים. מתוך שני נהגים שחלפו אחד לא עצר לאף אחד (והיו גם אנשים ללא מוגבלות בתחנה) והשני פתח והוריד את הרמפה ועשה הכל כמו שצריך. בפעם הבאה שיפנו אליך תלונה כזו יש להפנות אותה למפקח אל התעבורה בצירוף הפרטים, וזה יטופל".

באפריל 2010 הגיעה תלונה ממוקדת מאד של ויקי משעני (שיצאה גם לתקשורת בעניין). על תלאותיה ב- 15.4.2010 היא כותבת:

אוטובוס קווים

המתלוננת ואנחנו פונים לגורמים שונים כדי לוודא שאירוע כזה לא יישנה. הסיפור הגיע (יחד עם אירועים נוספים) לוועדה לפניות הציבור בכנסת ביום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלויות.

 

במאי 2011 מתפרסמת הגשת כתבי אישום מטעם נציבות השוויון נגד "קווים" ו"אגד". מדובר בהפרת "צו נגישות" בנושא אי-הפעלת כריזה לטובת לקויי ראייה.

 

בינואר 2012 מתפרסם ב"יתד נאמן" סיפור מוזר על נהג "קווים" שדרש מאשה שמשתמשת בקביים לפנות את המושב המוקצה לנוסעים עם מוגבלויות.

הנהג גם לא הכיר בכרטיס ההנחה שלה. הכתבה מצטטת תגובה סתמית למדי והמתלוננת לא ראתה בתגובה התנצלות ראויה.

 

במרץ 2014 מתפרסמת בתקשורת תלונה מזעזעת של עיוורת עם כלב נחייה שנהג "קווים" זרק אותה מהאוטובוס תוך הכאת הכלב! ב- 11.3.2014 העיוורת הופיעה בתוכנית הבוקר ("אורלי וגיא") של ערוץ 10 וסיפרה על האירוע. היא דיווחה שחברת "קווים" פיטרה את הנהג. דיווח מפורט יותר הופיע כעבור ימים ספורים ב- MYNET. פרט לתיאור המזעזע של האירוע, יש פרטים על תגובת הנהלת "קווים". עבודתו של הנהג הופסקה למרות שהמתלוננת לא ביקשה לפגוע בפרנסתו. מהנהלת "קווים" הזמינו את המתלוננת לארוחה, הבטיחו לה שהנהגים יעברו הדרכה ומבחנים בנושא והבטיחו גם לתרום סכום מכובד לארגון עיוורים.

 

כל המסופר לעיל על הדרכות נהגים וכו' לא מנע מנהג של "קווים" בקרית אונו לסרב בעקביות להסיע משתמשת בכיסא ממונע. הסיפור תועד בוידיאו ומפורט באתר YNET (מאי 2015).

 

במאי 2015 מגיעה תלונה על היעדר נגישות בעמדת טעינה של כרטיס "רב-קו" בתחנה המרכזית בפתח-תקווה. העמדה נמצאת במבנה יביל ("אין יותר קבוע מזמני"). כתבנו ל"קווים" ואנחנו ממתינים לתשובה. 

 

בפברואר 2017 התפרסם ב"רדיו תל אביב" פסק דין בתביעה של רותי חומרי נגד "קווים". במאי 2015 נהג "קווים" סירב להכניס אותה (כמשתמשת כיסא ממונע) לאוטובוס וצעק כמה דברים מיותרים לעברה. בית המשפט פסק פיצוי של 25000 ש"ח לתובעת.

 

ביוני 2018 הביא בן מיטלמן (ערוץ 12) תיעוד של סירוב להעלות כלב נחייה ללא מחסום לאוטובוס. במקרה הזה הסתפקו בהתנצלות של הנהג.

 

ב- 7.1.2020 הוקדש חלק נכבד מהתוכנית "יהיה בסדר" (גלי צה"ל) לתלונתה של ירדן, אשה עם עיוורון, שנוסעת בקביעות באוטובוסים של חברות שונות. מנסיונה, רק ב"קווים" יש סירוב שיטתי להפעיל את הכריזה בתירוצים שונים והיא (כמו לקויי ראייה אחרים) תלויה בנהג ובנוסעים אחרים שיאמרו לה מתי לרדת מהאוטובוס. בתוכנית הופיע נתי ביאליסטוק, מנכ"ל המרכז לעיוור, שדן בתביעה ייצוגית נגד חברות אוטובוסים על רקע נושא הכריזה.

 

בסוף נובמבר 2021 הייתה ידיעה בחדשות ערוץ 12 על נהג אוטובוס "קווים" שסירב להעלות לנסיעה את בן זלינגר בן ה-16, נער לקוי ראייה עם כלב הנחייה שלו. הנהג יצא מהאוטובוס, עישן בהפגנתיות בתחנה, התייעץ עם מנהליו (לכאורה) בטלפון וסירב לחזור לאוטובוס. חברת "קווים" הודיעה בתגובה לידיעה שהנהג הושעה ויזמנו אותו לשימוע לפני פיטורין.

 


 

מידע נוסף וקישורים

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה שירות באוטובוסי "קווים": 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד