נגישות אל מוסדות איל"ן בקרית חיים

15/09/2018
 
 
הגדל

תקציר

 

בית קסלר הוא מעון לאנשים בוגרים עם נכות קשה (צמוד למרכז הספורט של איל"ן ולבית מרים). המבנה עצמו נגיש ויפה, אך הדרך ממנו אל הכביש הראשי ולמרכז המסחרי הסמוך מאד לא נגישה לכיסאות גלגלים. יש סכנות בטיחותיות וצריך לקוות שלא מחכים לתאונה...

 

תיאור הבעיה ופירוט כרונולוגי

 

חלק גדול מהדיירים של "בית קסלר" משתמשים בכיסא גלגלים ממונע שמאפשר להם להגיע ללא רכב למרכז המסחרי "ביג" בצומת קרית אתא. הדרך מבית קסלר ל"ביג" רצופה מכשולי נגישות שמאלצים את המשתמשים בכיסא גלגלים לנוע על הכביש. יש גם צורך לחצות את כביש חיפה-עכו (כביש 4, "ההסתדרות").

 

נעמה, מתנדבת של "נגישות ישראל צפון", הכינה ב- 2010 הצעה להנגשת הדרך וצילמה תמונות להמחשת הבעיה. חלק מהתמונות להלן הן מהמצלמה שלה.

בתמונה להלן (שצולמה ב- 2010) אפשר לראות את הכניסה למגרש החניה של בית קסלר. אין הנמכות מדרכה ומעברים נוחים, מי שלא רוצה לעשות את כל הדרך במגרש חניה ועל כביש צריך לבצע עיקוף גדול.

בית קסלר

בהמשך נראה את תחילת המסלול מהיציאה ממגרש החניה של בית קסלר. המשתמש בכיסא גלגלים ממונע שמופיע בתמונה משתחל בין רכב חונה (בניגוד לחוק, וכמעט תמיד חונים כך בשעות הפעילות) לבין רכב הסעה (בתנועה משמאל). יש מדרכה בצד ימין בלבד, אך לא ניתן לעלות עליה עם כיסא גלגלים בקטע הזה.

בית קסלר

בתמונה הבאה נראה את המשך המדרכה המוזנחת והצרה, עם מדרגה מסוכנת למגרש מימין (בעיקר בהמשך) ולכביש משמאל.

בית קסלר

התמונה הבאה מציגה קטע מהמשך המדרכה, צמוד לגדר של משטרת זבולון. בלילה יש תאורה סבירה על הכביש, אך לא על המדרכה.

 בית קסלר

במפגש עם רחוב בן-צבי יש הנמכת מדרכה, אך ברור שהיא לא תקנית כי סללו אותה לטובת עגלות אשפה... בהמשך רואים עמוד חשמל שמשאיר מעבר צר מאד לכיסאות גלגלים ממונעים ולקלנועיות.

בית קסלר

ועוד דוגמא להנמכות מדרכה לא תקניות:

בית קסלר

סביב משטרת זבולון (בן-צבי פינת ההסתדרות) התבצעו שיפוצים וביקשנו לוודא שיהיה מעבר בטוח גם במהלך השיפוץ וגם בסופו.  

 


ב- 15.6.2010 התקיימה פגישה (כולל סיור) בבית קסלר בהשתתפות הנהלת בית קסלר ובעלי תפקידים בעירייה וב"נגישות ישראל". בעקבות הפגישה יצא סיכום מטעם אדריכלית הנוף של העירייה שמאשר את טענותינו ומבטיח מספר תיקונים ושיפורים. עיקרי הסיכום מובאים להלן:

בית קסלר והמטרונית

ב- 15.7.2010 כיבדה ועדת גיל"ן (גישה לנכים בעיריית חיפה) את בית קסלר בקיום הישיבה בתחומו בפעם הראשונה (כל הישיבות התקיימו עד אז בבניין העירייה). בישיבה דווח שחוות דעת של מהנדסי העירייה שביקרו במקום תועבר למינהל התפעול כולל המלצה לטפל בנושא בעדיפות גבוהה.

ב- 26.12.2010 נשלח מכתב מ"פניות הציבור" בעיריית חיפה למנהלת "נגישות ישראל" בצפון, לפיו "הוכנה תוכנית מפורטת להנגשת המדרכות באזור בית קסלר והוגשה בקשה לתקציב לפרוייקט זה, אשר תיבדק במסגרת תוכנית העבודה לשנת 2011... בכפוף לסדרי עדיפות עירוניים... התאורה תוקנה". אנחנו מקווים שלא ממתינים לתאונה (ח"ו) כדי לקדם את הפרויקט בסדר העדיפויות של העירייה.

 

ביולי 2011 המתנדבת שלנו מדווחת:

"בצד הדרומי של רח' בן צבי בצמוד לכניסה לתחנת זבולון נסללה מדרכה חדשה בצורה לא תקינה; למדרכה יש שיפוע לכיוון הכביש שיכול לגרום לכך שמשתמשים בכיסא גלגלים יפלו לכביש.

כבר ב-15.6.10 הובטח לנו שהדבר יתוקן ומעל לשנה לאחר מכן הדבר עוד לא קרה".
 
בספטמבר 2011 מגיע דיווח מהשטח על התחלת סלילה של קיצור-דרך מבית-קסלר דרך מגרש ריק לרחוב בן-צבי (בתמונה אין עדיין ציפוי של השביל). זה פתרון טוב למי שרוצה להגיע מבית קסלר למרכז המסחרי הקטן ברחוב בן-צבי, אך לא ל"ביג" ולצומת קרית אתא באופן כללי. השביל הושלם בתחילת 2012, אך יש עוד מה לשפר בדרכי הגישה.
 
בתחילת 2017 נפערו בורות מסוכנים בכביש המוליך אל בית קסלר, בית מרים ומרכז הספורט של איל"ן.
אחרי מספר פניות העירייה התרצתה וסתמה את הבורות, אך התיקון היה גרוע עד כדי גרימת נפילה ליושבת בכיסא גלגלים. פנינו מספר פעמים בערוצים שונים לעירייה בבקשה לסלול מחדש את כביש הגישה ה"עתיק". הנושא מפורט בכתבה ב"ידיעות המפרץ" (24.3.2017). תגובת העירייה מוכיחה (במקרה הטוב) חוסר היכרות עם המקום למרות שנערך שם סיור:
"עיריית  חיפה סללה שביל גישה ייעודי ונגיש לבית קסלר, שמאפשר לבעלי מוגבלויות להגיע ישירות אל המקום, ללא נסיעה בכביש. הכביש האמור מיועד, מטעמי בטיחות, לרכבים בלבד. בנוסף, בשל מפגעי הגשמים, תיקנה העירייה גם את המפגעים שנוצרו בכביש".
כדי להגיע מבית קסלר לשביל הנ"ל צריך לנוע בכביש או בדרך ארוכה על חלקי מדרכות תוך חציית הכביש. כאמור, השביל הנ"ל לא מהווה את הדרך הקצרה למרכז "ביג" ולכן הדיירים ממשיכים לנוע על הכביש.
 
בתחילת יולי 2017 הגיעו לסיור נציגי עיריית חיפה - מנהל התפעול בעירייה וסגנו. כמו כן נכחו בסיור מנהל בית קסלר ומנהלת "נגישות ישראל צפון" (נ.י.צ.).
ההחלטות:
- יציקת אספלט לתיקון ה"טלאים" בכביש גורדוניה הפנימי ליד מגרשי החנייה הצמודים למרכז הספורט;
- מיתון השיפועים בעלייה לשביל הנגיש ותיקון הכביש בסביבת מעבר החצייה;
- סימון מעבר חצייה במקום;
- בקצה השביל הנגיש לכיוון רחוב בן צבי - תיקון השיפוע התלול והזזת עמודון שחוסם את המדרכה.
 

ביצוע ההחלטה החל באמצע אוגוסט 2017, אבל היה מינימליסטי.

לא נגעו במדרכה הצמודה לכביש עד שדרות בן צבי ותיקון הכביש היה חלקי. הנושא הועלה שוב על ידי מנהלי "נגישות ישראל צפון" בישיבת ועדת גיל"ן ב- 27.9.2017 ובמספר התכתבויות. 

 

בסוף 2017 נפתח ברחוב גורדוניה שער אחורי להולכי-רגל לתחנת המשטרה. התוצאה: חנייה צפופה משני צידי הרחוב וחוסר אפשרות לקיים תנועה דו-סטרית בטוחה בקטע הזה. קיים סיכון מיוחד למשתמשים בכיסאות ממונעים שעדיין נוסעים על הכביש בהיעדר מדרכה מתאימה. יש מגרש חניה צמוד, אך כמעט ולא משתמשים בו. כתבנו לגורמים המתאימים בעירייה ובאמצע אפריל 2018 קיבלנו העתק מהוראות ביצוע הפעולות הנדרשות (כולל פנייה של העירייה למשטרת זבולון).

 

בפברואר 2018 התפרסמה כתבה של אדי גל ב"ידיעות המפרץ" וב- MYNET תחת הכותרת "הכל תקוע". הכתבה מתארת 3 פרויקטים תחבורתיים שאחד מהם הוא שיפוץ רחוב גורדוניה. מסתבר שמצב החלק שלא שופץ החמיר בעקבות הגשמים. בתגובה, העירייה משתמשת שוב במזג האוויר כסיבה לא לבצע תיקון מיידי של האספלט... ימים ספורים אחרי פרסום הכתבה התבצע ציפוי אספלט של חלק מהקטע החסר. אדי גל עדכן על השלמת הסלילה ומעבר החצייה באמצע פברואר 2018.

 

יש עוד מה לעשות...

קו אוטובוס למתחם

בינואר 2016 יצאה פנייה של רכזת הנגישות של קק"ל למשרד התחבורה, חברי כנסת, נציבות השוויון ועוד בבקשה להוסיף תחנה ליד מרכז הספורט:

"

אחי ... נרשם למרכז הספורט באיל"ן שם הוצעו לו פעילויות שיקום המתאימות לנכותו.
יש לציין כי אחי נעזר בקביים להליכה, ומתקשה מאוד בניידות והליכה למרחק, ...
בבדיקה עם אגד הבנו שקיימת תחבורה ציבורית – קו מס' 13 שעובר ברח' בן צבי בק. חיים מזרחית. ... התחנה הקרובה ביותר ... רחוקה מאוד ממרכז הספורט איל"ן,
וההליכה אף מסוכנת, אינה בטיחותית ולא מוארת בשעות החשיכה.
כברת דרך כזו, יכולה להימשך עבורו כחצי שעה ויותר במצבו, שלא לדבר על כך שהמקום מבודד ואם יזדקק לעזרה לא יהיה למי לפנות מכיוון שלא עוברים שם אנשים.
אנא בדיקתך ועזרתך לאפשרות הוספת תחנה נוספת עד המרכז, מציר הנסיעה הקיים היום. הדבר הינו חיוני לאין שיעור, ותמהה אני שעד היום לא היתה קיימת תחנה כזו המגיעה למרכז ספורט כאיל"ן המיועד לאנשים עם צרכים מיוחדים".
ראש תחום תחבורה ציבורית במשרד התחבורה הגיב תוך ימים ספורים בהוראה למרכזת בכירה שילוב מערכים תחבורתיים:
"...מבקש בדיקתך מול אגד להוספת תחנה כנדרש באם ניתן".
 

בסוף אפריל 2017 הגיע מכתב מדורית שמתאמנת בקביעות במרכז הספורט והשיקום של איל"ן בקרית חיים. דורית הסבירה שאחרי שחייה בבריכה, עם בגד ים רטוב וכבד, היא לא מסוגלת במצבה ללכת עד תחנת האוטובוס (מרחק של כקילומטר אחד). היא נאלצת להשתמש במוניות וזה מכביד על התקציב שלה. היא הציעה קו אוטובוס בתדירות מסוימת או "שאטל" בין מרכז הספורט ותחנות האוטובוס.

 

כתבנו למשרד התחבורה, שאחראי על קביעת מהלכי קווי אוטובוס בישראל ותדירות הקווים. עד למועד כתיבת שורות אלה לא הגיעה תשובה, אך ב- 7.1.2018 הנושא עלה בתוכנית "יהיה בסדר" (גלי צה"ל, אפשר לשמוע הקלטה בקישור) ומר דרור גנון, מנהל אגף בכיר ברשות הארצית לתחבורה ציבורית, עלה לשידור מול המתלוננת דורית. מהשידור אפשר להבין שעד סוף מרץ 2018 יזיזו תחנות בשד' בן-צבי אל התחלת רחוב גורדוניה או השביל שהוזכר לעיל. זה ישפר את המצב, אך ישאיר עדיין קטע הליכה של כמה מאות מטרים בדרכים לא נעימות (במיוחד בחושך ובגשם). לאור טענות שעלו בשידור כדי לשכנע שלא ניתן להכניס קו אוטובוס למתחם, כדאי להזכיר:

*. גם במצב הנוכחי של הכביש נכנסים למתחם אוטובוסים שמסיעים ספורטאים למשחקים, הופעות וטיולים.

 

*. הכיכר ליד הבריכה הטיפולית יכולה לשמש לסיבוב נוח של האוטובוס ואולי גם למיקום תחנה.

 

באמצע ינואר 2018 התפרסמה ידיעה ב"חדשות חיפה והצפון" לפיה תועבר תחנת אוטובוס לתוך מתחם איל"ן. רוב הכתבה עוסק בעמותת "שילה" שלדברי המנכ"לית שלה "אני שמחה וגאה שהייתה לנו הזכות להיות חלק מהוספת תחנת אוטובוס לתוך מרכז איל"ן". אין שם פירוט לו"ז, מספר הקו, תדירות וכו'.

 

בספטמבר 2018 שלחנו תזכורות לנוגעים בדבר בעיריית חיפה ובמשרד התחבורה. ממלאת מקום ראש העיר הוציאה מיד הנחייה לבעלי תפקידים:

"נא להביא לועדת תותח ולטפל בנושא ;

נא עדכנו אותי "

 

אנחנו ממשיכים לפעול להכנסת קו אוטובוס סדיר למתחם.

 


 

מידע נוסף וקישורים

 
דרג את הכתבהדירוג כתבה נגישות אל מוסדות איל"ן בקרית חיים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד