נגישות המטרונית

13/03/2019
 
 
מטרונית - עמדת תיקוף גבוהה

ה"מטרונית" היא אוטובוס ארוך שנוסע בנתיבים מיוחדים. ה"מטרונית" והתשתיות סביבה אמורות להיות נגישות לפי התקנות, אך מתעוררות בעיות עוד לפני שמגיע הנוסע הראשון... ההתנהלות והנפשות הפועלות מזכירות את רפורמת קווי האוטובוס בגוש דן (יולי 2011)... מתנדבי "נגישות ישראל צפון" משתתפים בישיבות וסיורים עם הנוגעים בדבר ודוחפים לעמידה אמיתית בתקני הנגישות

ב- 30.7.2013 התקיים סיור של נציגי "נגישות ישראל צפון", "קהילה נגישה קרית ביאליק" ו"מגדלור" ב"מטרונית". השתתפו גם נציגי "יפה-נוף", "דן בצפון", המפקח מטעם נציבות השוויון בחיפה, יועצת הנגישות של הפרויקט ובעלי תפקידים בחברות שמלוות אותו. כל הכבוד לאנשים שהגיעו בשיא החום ובאמצע יום עבודה, חלקם מרחוק, לסיור הזה. במסגרת הסיור תירגלו כניסה לרכב ה"מטרונית" ונסיעה קצרה. מערכת הכירטוס המיוחדת לא פעילה עדיין. המפקח מטעם נציבות השוויון רשם במקום מספר הערות שעיקרן (לא ציטוט מדויק):

 

*. בקשה להנגיש את המעבר לרציף לטובת משתמשים בכיסא גלגלים.

 

*. בקשה להנמיך את המתקן לרכישת כרטיסים.

 

*. מרווח 6 ס"מ בין הדלת הקדמית לרציף - קושי למשתמש בכיסא גלגלים.

 

*. עלתה בקשה להצללה אפקטיבית יותר בתחנות.

 

*. השלט הבינלאומי המודבק על הרכב איננו תקני.

 

*. כריזה בשלוש שפות - תקינה.

 

*. צירופי צבעים לא מתאימים לבעלי לקות קוגניטיבית בשילוט האלקטרוני בתוך הרכב.

 

*. שגיאה באות הברייל בלחצן העצירה.

 

*. אין חניות נכים בחניון "חנה וסע" ב"מרכזית הקריות" החדשה (צפון ק. מוצקין).

 

להלן הערות נוספות מטעם משתתפים אחרים בסיור:

 

*. כיוון שרכב ה"מטרונית" איננו מסילתי, קשה להבטיח שייצמד תמיד לרציף. יש אמצעי-עזר לנושא אך קיימת תלות חזקה במיומנות וברצון הטוב של הנהגים.
 
*. קושי בתפעול הרמפה הידנית בדלת האמצעית והצורך בכוונון עדין של גובה הרכב.
 
*. קושי בריתום כיסא גלגלים למקום המיועד, מקווים שזה רק עניין של תירגול (ברור שאין מקום בטוח למספר בלתי מוגבל של כיסאות גלגלים).
  
*. במודעות ובאתר יש דגש חזק על "תיקוף" הכרטיס מחוץ למטרונית. לא מספרים איך התיקוף נבדק בתוך המטרונית.
 
*. כל מערכת יכולה להתקלקל. לא מסבירים איך מתבצע תהליך תשלום ותיקוף כאשר המכונות מקולקלות (או כשיש הפסקת חשמל). זה נוגע לכלל הנוסעים, אך בעייתי במיוחד לאנשים עם לקויות קוגניטיביות ונטייה לחרדתיות.
 
*. לאור הנ"ל צריך להדגיש שהסיור לא כלל תירגול של מערכת הכירטוס. נדרש סיור נוסף כאשר המערכת תופעל. הכירטוס עלול להיות החלק המורכב במערכת (לא רק לאנשים עם מוגבלויות).
 
*. מסכי המידע בתוך המטרונית: הקונטרסט נמוך ולא רואים אותם מהמושבים הקדמיים.
 
*. תיפעול הרמפה הוא ידני (כמו באוטובוסים אצלנו) ולא חשמלי. מניסיון בלונדון, למשל, רמפה חשמלית חוסכת הרבה זמן בכניסה וביצאה של המשתמש בכיסא גלגלים.
 
*. כדי למנוע אי-הבנות, רצוי שיהיה שלט קטן ליד הדלת עם הרמפה ובו סוגי כיסאות הגלגלים / קלנועיות שמותר להסיע. אין חובה כזאת בתקן (למיטב ידיעתנו), זה אינטרס גם של המפעיל. יש ציון של המשקל המקסימאלי שמותר להעביר ברמפה.
 
חומר למחשבה:
ייתכן שזול יותר לאפשר למשתמשים בכיסא גלגלים (עם תעודת נכה) לנסוע בחינם (גם אחרי ההרצה) במקום להתעסק עם הנגשת מכונות הכירטוס. כבר היום יש הנחות מסוימות ואפשר ללכת עוד צעד בעניין, יש תקדימים בחו"ל.

 

הסיור תועד ע"י מר מיכה פרלמוטר, הטלויזיה הקהילתית של קרית ביאליק. להלן מספר תמונות ממצלמות של משתתפים בסיור ב- 30.7.2013.

 

הרמפה מתרוממת בצורה שעלולה לגרום לנפילה אם הגובה של הרכב לא מכוון נכון.

 

שיפוע תלול מדי נמדד ברמפה כאשר הרכב התרומם יתר על המידה.

 

הנמכות מדרכה לא טובות במקום שנסלל מחדש (פיקוח רשלני על העבודה). 

 

מסך מידע בתוך הרכב (מזווית צפייה אופטימאלית).

 

המרווח בין סף הדלת הקדמית לרציף (אפשר להתרשם לפי הנעל). מסוכן עבור משתמש בכיסא גלגלים שלא מסוגל "להקפיץ" בביטחה את הגלגלים הקטנים של הכיסא. כאמור לעיל, המרחק הזה תלוי במיומנות וברצון הטוב של הנהג.

 

תקציר הערות נוספות במהלך הפעלת ה"מטרונית"

 

*. אין מספיק מקומות ישיבה לקשישים ולנוסעים אחרים שקשה להם לעמוד. ה"מטרונית" מתוכננת ל"דחיסת" כמה שיותר נוסעים בעמידה.

 

*. הקפדה על המגבלה של כיסא גלגלים אחד בלבד ב"מטרונית". בעיה לזוגות או קבוצות של נוסעים בכיסאות גלגלים שמעוניינים לנסוע ביחד.

 

*. מתחילת דצמבר 2013 צריך לקנות כרטיסים ולבצע "תיקוף", תקלות לא איחרו לבוא...

 

*. מתבקשת הדרכה טובה ומקיפה של הנהגים.

 

*. ביוני 2014 עלה אוטובוס "מטרונית" באש. זה קרה כשהרכב היה ריק ולכן לא היו נפגעים. אם אירוע כזה מתרחש כאשר ה"מטרונית" עמוסה בנוסעים (כולל מוגבלי ניידות) ונמצאת רחוק מהרציף - התוצאה עלולה להיות קטלנית.

 


סקירה היסטורית

 

באחת הפגישות (אפריל 2010) בין נציגי "יפה נוף" לבכירים בנציבות השוויון ופעילי נגישות בצפון העניינים התחממו עד כדי הפסקת הפגישה באמצע עקב בעיות בסיסיות שהתגלו (למשל רווח גדול מדי בין דלת האוטובוס לרציף, הפרשי גובה וחילוקי דעות על סוג הרמפה). רשמי הנציבות הופצו לכל הנוגעים בדבר, אך (בעת כתיבת שורות אלה) הפתרונות חלקיים בלבד.

 

במאי 2013 קיימה חברת "קשרי קהילה" מפגש עם תושבים בקרית ביאליק עם נציגות בולטת של "קהילה נגישה". כנראה שקיימו גם פגישות דומות במקומות אחרים במרחב חיפה. בהרצאה שהעבירו ובחוברת שחולקה לתושבים לא היה מידע נגישות בכלל. אז היה מדובר בעיקר על שינויים בקווי האוטובוס (כולל ביטול קווים והפעלת קווים חדשים). כתבנו על כך לנציגת "קשרי קהילה" והיא הבטיחה (בסוף מאי 2013):

"נפגשנו בקריית ביאליק בשבוע שעבר ואני חשה חובה לעדכנכם בנעשה מאותו המפגש.

הבעיות והשאלות שהעליתם הועברו למנהלי הפרויקט ולחלקם כבר יש לי תשובות:

*. לגבי קווי האוטובוס החדשים – הקווים החדשים אמורים להיות כולם מונגשים עד אוגוסט, עד לתחילת הפעלת המטרונית.

*. לגבי עלוני ההסברה וההתיחסות לנגישות, הובטח כי לקראת הפעימה השניה קרי הפעלת המטרונית חומרי ההסברה יכללו את סימון הנגשיות ואף יוזכר במלל הנושא.

*. אנחנו נכנס פורום שידון בנושא הנגישות ונזמן אתכם למפגש על מנת שתוכלו לתת לנו המלצות, ותאירו את עינינו לנושאים הבוערים מבחינתכם."

 

לפחות ההבטחה השנייה לא קויימה עד לכתיבת שורות אלה. ב- 2.8.2013 התפרסמו מודעות גדולות בעיתונות המקומית עם הסברים לקראת הפעלת ה"מטרונית", כולל קישור לאתר אינטרנט. שוב - אף רמז על נגישות (כולל בגרסאות ה- PDF של החוברות שחולקו במאי 2013).

 

לקראת קיץ 2013 התקיים סיור של מהנדסי הערים בסביבה ושל מנהלת "נגישות ישראל צפון" באחת התחנות של ה"מטרונית". מיד התברר שעמדות הכירטוס לא נגישות והנושא דווח גם בעיתונות המקומית.

 

באמצע יולי 2013 התקיימו צילומים לערוץ טלויזיה קהילתי ולעיתון "הד הקריות" (העתקי הכתבות בסוף הדף).

 

באמצע אוגוסט 2013 עדכן אותנו ראש עיריית קרית ביאליק, מר אלי דוקורסקי, כך: "שוחחתי עם שר התחבורה ישראל כץ והוא ביקש מחברת "יפה נוף" להגיש התייחסות בנושא נגישות המטרונית למנכ״ל משרדו".

 

ב- 16.8.2013 המטרונית הופעלה לראשונה עם נוסעים (עדיין בחינם). התקשורת המקומית מלאה בדיווחים על תקלות (בלי קשר לנגישות) עד כדי חסימת הנתיב על ידי נוסעים נזעמים.

 

באוקטובר 2013 הגיעה התלונה הבאה מדף ה"פייסבוק" של נעמי מנדלבאום אחיטוב:

"נהגי המטרונית עוצרים לפעמים רחוק מהמדרכה. המדרכה תוכננה להיות גבוהה על מנת שתהיה במפלס ישר עם הכניסה למטרונית. בפועל, יש לעיתים פער בין שפת המדרכה לכניסה למטרונית. מספיק פער של 10 ס"מ כדי שאדם עם צליעה קלה ימעד. הנ"ל כבר מעדיף את המדרכות הנמוכות ליד האוטובוסים, את המדרגה לאוטובוס ומוותר על הנוחות של המטרונית, רק כדי לא למעוד ברווח העמוק. לא חבל? זה מרתיח במיוחד מאחר והם קיבלו הנחיות מפורשות להתקרב עד מרחק נגיעה! גם שפת המדרכה נבנתה בהתאם!".

מנהלת "נגישות ישראל צפון" העבירה את התלונה לאנשים המתאימים ב"יפה נוף", "דן בצפון", נציבות השוויון ועיריית חיפה והובטח לטפל בנושא. ראש עיריית חיפה ענה בדף ה"פייסבוק" שלו:

"...תודה על ההערה. אעביר אותה לחברה..." (הכוונה לחברת "יפה נוף"). ב"דן בצפון"/"יפה נוף" ניסו לעצב מסלול ממתכת ("תותב") שינתב את הגלגלים לגישה נכונה ליד כל רציף (כמעט כמו במכונות לשטיפת רכב). התוצאה הייתה תקרים ונזקים לגלגלים לפי תמונות ששלח לנו מהנדס שלהם.

 

בנובמבר 2013 מגיעה תלונה על ההתעקשות לא להסיע יותר מנוסע אחד בכיסא גלגלים. זה מתסכל במיוחד לאור התחושה שיש ב"מטרונית" מספיק שטח ריצפה פנוי להסעת יותר משני משתמשים בכיסא גלגלים. האילוץ יוצר קושי לזוגות בכיסאות גלגלים או לקבוצות של מועדוני נכים, כי התדירות של ה"מטרונית" לא תמיד סבירה לצורך פיצול הנסיעה המשותפת בין "מטרוניות" עוקבות.

 

ב- 19.1.2014 הוקדש חלק מהתוכנית "יהיה בסדר" בגלי צה"ל לחוויות הנסיעה של הכתבת שלהם ב"מטרונית". בין שאר התלונות שלה דובר על צפיפות בשעות השיא שלא מאפשרת (למעשה) כניסה לרכב עם כיסא גלגלים או כלב נחייה. יש גם בעיות אחרות שפוגעות בכלל הנוסעים, אך אנחנו יכולים להוסיף שנוסעים עם מוגבלויות (לא רק בניידות) רגישים במיוחד לתקלות והפתעות.

 

ב- 22.1.2014 מתפרסם דו"ח מבקר המדינה על השלטון המקומי, עם פרק מיוחד על ה"מטרונית". רובו עוסק בחריגות מתקציב, היעדר תסקיר בטיחות ותכנון לקוי. יש גם כמה משפטים על בעיות נגישות, בעיקר על הפער בין הרציף לסף הדלת של ה"מטרונית". בעקבות הדו"ח מתקיים דיון בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת (3.3.2014), אך גם בו לא הייתה התייחסות לנגישות.

 

ביום הדיון בוועדה בכנסת מוצגים קשיי נגישות בערוץ 9 (ברוסית). יש הדגמה ויזואלית יפה של בעייה עם מכונות הכרטיסים והצגה של השימוש ברמפה.

 

באמצע אפריל 2014 (בפסח) הפיצו בקריות חוברת על שינויים בקווי האוטובוס שמתחברים אל תחנות ה"מטרונית" החל מ- 4.4.2014. שוב, אין מידע נגישות בכלל. עוד לא הגענו לרגע המאושר שבו הקורא המצוי יבין שנגישות האוטובוסים מובנת מאליה...

 

באוקטובר 2014 אנחנו מוצאים את קטע הפוסט הבא בדף הפייסבוק של עו"ד אליס גולדמן:

"היום בשעה 10:50 קו 1 ממרכזית לב המפרץ, האדם שאתם רואים בתמונה, עיוור ושמו בשאר סבאג, כמעט התהפך בזמן הבלימה הפתאומית של נהג המטרונית בעודו מגשש דרכו לעבר מקום ישיבה. הוא נפגע בידו בדיוק בזמן שהנהג סגר את הדלת האחורית על שקית אותה החזקתי והוא פשוט גרר אותי לאורך כ - 10 מטרים עד שבלם בבת אחת כי אנשים שראו את מחזה הבלהות צעקו ושרקו שיעצור. בשאר חבול, כף ידי הימנית גם נפגעה והשקית (כפרות) קרועה!".

עו"ד גולדמן מדווחת על מקרה נוסף של סגירת דלת על נוסע/ת וזה מסוכן לא רק לנוסעים עם מוגבלויות. בהתכתבות איתנו הוסיפה עו"ד גולדמן:

"כנוסעת קבועה אני נתקלת בנהיגה פרועה של חלק מהנהגים, חוסר התחשבות באנשים שניידותם איטית יותר (קשישים, בעלי מוגבלויות), המתבטאת בדברים הבסיסיים ביותר המצופים מנהגים בתחבורה ציבורית : כגון להמתין עד שהנוסעים יתיישבו בבטחה, לעצור ולהמתין עד שירדו בבטחה וכד', לעתים אני נתקלת בנסיעה במהירות גבוהה ובלימה חזקה לפני התחנה ש"זורקת אותנו" קדימה ומי שאינו אוחז במשהו פשוט מיטלטל ועף אל המושב שלפני".

סמוך לאירועי האלה התפרסמה ביקורת על זמני הנסיעה הארוכים של המטרונית, בניגוד לציפיות. צריך לקוות שהנהגים לא מנסים לחפות על מכשולים ידועים (למשל אי-ביצוע הרעיון של עדיפות ברמזורים) בנהיגה פרועה שמסכנת בעיקר את הנוסעים שלא מסוגלים להחזיק את עצמם בטלטולים.

 

בינואר 2015 התפרסם במקומון "חדשות הקריות" מכתבה של יונה ארנפלד שסובלת מבעיות בברכיה. הנהג עצר רחוק מהרציף והיא ירדה לכביש. הנהג סגר עליה את הדלת והתחיל לנסוע. הנוסעים צעקו לו לעצור ובכך נמנע אסון, אך גב' ארנפלד כותבת שהיא מרגישה פחד לנסוע במטרונית.

 

בסוף מרץ 2015 התכנסה ועדת גיל"ן ("גישה לנכים") של עיריית חיפה לדיון בתלונות על ה"מטרונית". הממונה על הכשרת נהגים ב"דן בצפון" לא התייצב ולכן הדיון נדחה.

 

במאי 2015 מגיעה תלונה חמורה על נהג מסוים של ה"מטרונית" שמסרב בקביעות לפתוח את הרמפה לנוסע מסוים בכיסא גלגלים.

 

בדצמבר 2015 מקדישים את רוב הישיבה של ועדת גיל"ן ("גישה לנכים") בעיריית חיפה לנגישות ב"מטרונית". נציגי נ.י.צ. הציגו בישיבה את הבעיות, כולל הדגמה שהתבקשה ברגע האחרון (בנושא הכירטוס והמסכים שלא מתאימים ליושב בכיסא גלגלים). המנכ"ל החדש של "דן בצפון", מר חיים מור-חיים, הבטיח תיקון הליקויים בהקדם ורצון טוב לקדם הכשרת נהגים בנושא המוגבלויות השונות. עיקרי הפרוטוקול (שנרשם על ידי מנהלת שירות לקוחות ופניות ציבור ב"דן בצפון") מוצגים בנספח למטה. במהלך הישיבה הוצג עלון לנוסע מטעם "דן בצפון" בנושא רפורמת התעריפים שנכנסת לתוקף בינואר 2016. אנחנו צופים תלונות על מורכבות טבלת התעריפים, אך זה לא באחריות "דן בצפון". לא מצאנו במסמך התייחסות להנחות לנוסעים עם מוגבלויות (וזכאים אחרים). אפשר למצוא את ההנחות באתר משרד התחבורה (לא בקישור ישיר מטבלת התעריפים).

 

במרץ 2019 מתפרסם דו"ח מבקר המדינה על התחבורה הציבורית במטרופולין חיפה לשנת 2018. מוזכר שם נושא הנגישות, בעיקר תקלות בכריזה.

 


מידע נוסף וקישורים

 

 

נספח - פרוטוקול ועדת גיל"ן, עיריית חיפה, דצמבר 2015

נרשם על ידי מנהלת שירות לקוחות ופניות ציבור ב"דן בצפון".

 

 הנושאים שנידונו
1.  יחס הנהגים: יש תחושה שהנהגים לא עברו הכשרה או עברו הכשרה שאינה מספקת בנושאי הנגישות מאחר ומתקבלות תלונות בנושא.
2.  עמדות הכירטוס: בעיות של סינוור וגובה של עמדות הכירטוס
3.  טעויות בכתב הברייל בתוך המטרונית
4.  היצמדות לשטח הרציף: אוכלוסיות רבות נתקלות בקושי להיכנס למטרונית עקב רווח שנוצר בין הרציף למטרונית. בישיבה קודמת נאמר כי ישנן 40 תחנות בעייתיות להיצמדות
5.  כריזה ושילוט: גם גובה הכריזה בעייתי וגם תקלות בהן אין כריזה כלל, בעיה המשפיעה בעיקר על ציבור העיוורים. גם בעניין השילוט קיימת בעיה כאשר ישנן תקלות ואין שילוט פעיל ברציף ובמטרונית.
6.  הסברה: יש לתת מענה לנושא ההסברה בקרב אנשים עם מוגבלות שכלית ולאוכלוסיות נוספות.
7.  נהיגה: אנשים המתקשים בניידות ובהליכה לא מצליחים לשמור על שיווי משקל בתוך המטרונית במקרים של בלימות או האצות חריגות ולעיתים נופלים ונחבלים.

 מענה דן בצפון:

יש דברים שיטופלו מיידית ויש דברים שלא תלויים רק בנו. יש נהגים שנוהגים בפראות והם יטופלו. כבר הועזבו מס' נהגים בגין ענייני משמעת. לעניין עמדות הכירטוס – הנושא ייבדק למרות שהמכשירים אושרו ועומדים בתקנים הנדרשים. לעניין הרציפים – תועבר רשימה של הרציפים הבעייתיים.
במערכת הכריזה אכן קיימת בעיה והיא בטיפול. בוצעה הגברה של כלל המערכת, ובאופן כללי יש הנחייה מהמדינה לסיים הטיפול בתוך 120 יום. כנ"ל בנושא השילוט.
שילוט קו חיצוני – בוצע (הוצגה תמונה) וכל המטרוניות נוסעות עם שילוט קו סטטי נגיש בקדמת השמשה.
לעניין ההסברה אנו מרימים את הכפפה ונשמח להיעזר ולשתף פעולה בנושא.
ככלל אנו מקווים לתת שירות טוב יותר ולצורך הבנה טובה יותר של הצרכים מזמינים לביקור אצלנו של כלל חברי הוועדה.

 

 

 


העתקי כתבות מקיץ 2013 באדיבות רותם כבסה, "הד הקריות", צורפו והושמטו כי הצילומים לא נגישים לפי תקנות חוק השוויון.

 

 

 

 

 

 

 

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה נגישות המטרונית: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
הדפסהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. יבגני יאגודין (3/05/2018 10:11:37)
עבור לתוכן העמוד