חניות נכים

חניית נכה ליד ביתו או מקום עבודתו

סימון לקוי של חניית נכה
כאשר אין לבעל תג נכה חניה מתאימה בחצר ביתו, מקובל לסמן עבורו חניה ברחוב מטעם הרשות המקומית. פעם התהליך היה פשוט יחסית, כיום יש רשויות מקומיות קשוחות מאד בנושא. לפיכך התעורר צורך בחוק מדינה שיבטיח קריטריונים ונהלים אחידים בכל הארץ. התיקון לחוק עבר ביולי 2017.
לפרטים...
28/06/2022

אכיפת מקומות חניה לנכים

חנייה ללא תג, המשטרה, פקחי העיריות, משרד התחבורה, חברי כנסת, ארגוני הנכים ומה שביניהם... אין מנוס מעידכוני חקיקה בנושא. חלק מהעדכונים המתבקשים בוצעו בשנים האחרונות אך עדיין יש מצוקת חניות נכים ועבריינות.
לפרטים...

עיכובים או סירוב להנפיק תג נכה

תג חניה לנכה
הצפיפות הגדלה והולכת בערים הגדולות הופכת את תג הנכה לחיוני יותר מתמיד עבור מוגבלי ניידות. אחת הבעיות היא שתהליך השגת / החלפת תג נכה נעשה קשה יותר ונהגים נכים נאלצים להסתדר חודשים ארוכים בלעדיו. ביולי 2015 מתפרסמת ביקורת של מבקר המדינה על התנהלות משרד התחבורה בנושא. באפריל 2014 התחילו להפיק אישורים זמניים על הזמנת תג נכה אבל תלונות ממשיכות להגיע, גם לתקשורת. באפריל 2018 הודיעו על הנפקת תג ללא מספר רכב. בדצמבר 2021 משודר תחקיר על "פמי פרימיום" שזכתה במכרז לבדיקת הזכאות לתג נכה. ב- 2022 מתגלה מצב הפוך - עודף תגי נכה (שמינית מכלי הרכב בישראל).
לפרטים...
24/08/2022

גרירה ודוחות לרכבי נכים בתל אביב

בסוף 2007 "נגישות ישראל" הגישה עתירה מנהלית ובקשה לצו ביניים נגד העירייה בנושא דו"חות לבעלי תג נכה שחנו על מדרכות. השופט, ד"ר ורדי, הורה לעירייה לחזור למדיניות האכיפה הקודמת לפחות עד הדיונים הבאים בנושא. הסכם פשרה בנושא אכיפת חניה על מדרכות נחתם ביוני 2009 וקיבל תוקף של פסק דין.

יש אפליה נגד תג "משולש", בעיקר בחניונים של "אחוזות החוף". באמצע 2009 התעורר ארגון נכי צה"ל בעקבות תלונות של נכים שצברו דוחות באלפי שקלים ואפילו עיקולים. במאי 2010 התקיימה הפגנה בנושא. ב- 2020 מוגשת תביעה ייצוגית בנושא דו"חות לבעלי תג נכה בחניות "אוטו-תל". בסוף 2021 יש פסק דין מעניין בנושא "אוטו-תל".
לפרטים...
3/12/2021

תשלום עבור חניה לנכים

אילוסטרציה באדיבות WEBSTOCKPRO
ב- 2005 נוסף לחוק החניה לנכים סעיף פטור מתשלום בתנאים מסוימים. יש התעלמות מהסעיף הזה אפילו במשרדי ממשלה ובתי משפט. יש תלונות רבות מצד אחד ותקדימים מעניינים מצד שני. עם הטמעת החוק, יש בעיה בנהלי מימוש הפטור. גם מבקר המדינה עסק בנושא.
לפרטים...
9/09/2020

חניות נכים בבתי מגורים חדשים

תקנת בניין מגורים חדש בחוק השוויון לאנשים עם מוגבלויות קובעת חובת סימון חניות נכים בכל בניין משותף חדש. המחוקק לא צפה תרחישים נפוצים רבים והתלונות מתחילות לזרום. הקבלנים / יזמים חוגגים ויש גם פעילות בבתי משפט. יש הצעת תיקון לחוק המקרקעין בנושא...
לפרטים...
19/10/2023

חניה לנכים ונגישות בבית חולים איכילוב

"המרכז הרפואי תל-אביב" ("איכילוב") עבר סדרת שיפוצים והרחבות בשנים האחרונות. אנשים עם מוגבלויות שמגיעים לשם מתלוננים על מצוקת חניה לנכים ויש קשיי תנועה במבנים עצמם. יש אכיפה נמרצת דווקא נגד נכים שנאלצים לחנות בניגוד לפרשנות של העירייה של החוק. בינואר 2012 מוגשת תביעה ייצוגית בנושא החניה, בספטמבר 2012 הייתה הפגנה. ב- 2015 מדווחים על הסדר משפיל במיוחד למימוש הפטור מתשלום עבור חניה לנכים.
לפרטים...
21/08/2022

חניה לבעלי תג נכה במשחקי "מכבי חיפה" ב"סמי עופר"

חניה שמורה בסמי עופר
באצטדיון "סמי עופר" בחיפה היו (עד שנת 2016) 113 חניות נכים שאושרו אפילו על ידי נציבות השוויון. במשחקי "מכבי חיפה" רוב החניות האלה שמורות למנויים בעלי תג נכה שמשלמים תוספת של מאות שקלים בשנה עבור החניה. לצופים אחרים בעלי תג נכה, כולל אוהדי הקבוצות היריבות, אין סיכוי למצוא חניה מתאימה במרחק סביר מהאצטדיון. לקראת סוף 2016 הושג פתרון חלקי בהתערבות נציבות השוויון.
לפרטים...
20/06/2022

חיפה - מחיקת חניות נכים לטובת מיזם רכבי השכרה

במקומות מרכזיים בחיפה סומנו ב- 2017 חניות "ירוקות" עבור רכבי car2go על חשבון חניות נכים. לפחות ברוב המקרים לא סומנו חניות נכים חלופיות בסביבה הקרובה. אנחנו מתקשים לקבל תשובות ענייניות מעיריית חיפה. בסוף 2020 פג תוקף ההסכם בין העירייה לחברה.
לפרטים...
18/11/2020

הליכי גבייה נגד בעלי תג נכה בגלל דו"ח חניה

הגיעו אלינו תלונות מערים רבות על הטלת עיקול על רכבים נושאי תג נכה (ו/או חשבונות בנק) בגלל חוב של כמה מאות (או אלפי) שקלים בלבד. הענישה הזאת היא בלתי מידתית בעליל, במיוחד לאור העובדה שלרבים מבעלי תג נכה הרכב משמש כרגליים. זה משולב עם הנוהג החדש (יחסית) להפריט את שירותי הגבייה של הרשויות המקומיות. הנושא נדון בוועדות של הכנסת.
לפרטים...
19/09/2017

חיפה - תמרורים שמגבילים זמן חניה גם לבעלי תג נכה

"כולל רכב נכה"
חניה מוגבלת בזמן איננה המצאה של עיריית חיפה. הייחוד כאן הוא הכיתוב "כולל רכב נכה" בתמרורים. אנחנו מתנגדים לתמרורים וטוענים שהם סותרים את החוק.
לפרטים...
14/05/2020

חסימת מעברים על ידי רכבים דו-גלגליים

כל רכב של נהג בכיסא גלגלים זקוק למרחב לפתיחת הדלת והמעלית/רובוט (אם יש) ולתמרון עם כיסא הגלגלים. כאשר חניית הנכים היא לצד מדרכה, חניית אופנוע או אופניים על המדרכה עלולים לחסום את המעבר. בתל אביב יש סלחנות כלפי חניית אופנועים על מדרכות (בניגוד לאכיפת חניית מכוניות על מדרכות).
לפרטים...
25/07/2020

חניות נכים בבת ים

לעיריית בת-ים יש מדיניות קשוחה בנושא סימון חניית נכה ליד הבית או מקום העבודה. את המדיניות הזאת מוביל לאורך שנים מר מאיר הוני מהנהלת העירייה. לאור הניסיון (גם במקומות אחרים) צריך להוציא מהרשויות המקומיות את שיקול הדעת בנושא. גם אחרי התיקון לחוק העירייה מערימה קשיים. יש גם קשיחות בנושאים אחרים שקשורים לחניות נכים.
לפרטים...
6/07/2018

"אין גבול לחוצפה"

משטרה בחניית נכים
תצלומים מפלילים של רכבים שחונים בחניות נכים ללא תו.
לצפייה בפרטים (כולל מכוניות של ידוענים) הקישו על התמונה...
10/05/2010

חניות נכים במטה מרחב חוף של המשטרה

ב- 2007 נחנך המבנה המודרני של מפקדת המשטרה בחיפה. ב- 2009 הגיעו תלונות על חניות הנכים: הן לא תקניות, לא מספיקות וממוקמות רחוק מהכניסה הנגישה. בקיץ 2011 אנחנו יכולים לדווח על הצלחת הפניות להנגיש את החניה: פתחו כניסה מיוחדת וחניות חדשות עם סימון בולט ביותר.

לפרטים...
9/12/2019

השפלת בעלי תג נכה ב"גן הטכנולוגי ירושלים"

ב"גן הטכנולוגי ירושלים", שכולל מרפאות, מכללות ומשרדים שמשרתים ציבור רחב, יש כניסה לרכב רק בתיאום מראש עם העסק או המוסד שצריך להגיע אליו. בעל תג נכה שמגיע בפעם הראשונה חווה השפלה ותיסכול מיותרים.
יש תגובות לא מספקות מהנהלת המתחם, נציבות השוויון קיבלה את פנייתנו ושלחה למנהל המתחם מכתב אזהרה.
לפרטים...
5/11/2017

מאסר בגין דו"ח חניה לנכה

יצחק טנר ספג ב- 2010 דו"ח חניה ב"אדום-לבן" בבאר שבע. הוא ניסה לערער בבית משפט ולא הצליח. כיוון שלא היה מוכן לשלם את הקנס, חלופת המאסר (יומיים בכלא רמון) בוצעה מיד. ב- 2016 יש אירוע דומה בנתניה.
לפרטים...
13/04/2016

התחשבות הדדית בין נהגים נכים

בחניות הצפופות של בית חולים בילינסון נוצר מצב שואן של נכה מונע מבעל רכב דומה של שכנו להיכנס אליו. אנא גלו התחשבות גם בחבריכם. יש גם מקרים של תפיסת חניה של נכה (תמרור עם מספר) ע"י נכה אחר.
20/02/2009

קניון רמת אביב - סידורי החניה בתשלום

תשלום חניה בקניון רמת אביב
יש בחניון מקומות לנכים, אך סידורי התשלום לא מתאימים לנהגים נכים שמגיעים ללא ליווי. יש מערכת אוטומטית לקבלה והחזרה של כרטיס החניה (בכניסה וביציאה) ומכונות תשלום (בקניון עצמו). המכונות לא מתאימות לנכים בכיסאות גלגלים ובחלק מהכניסות צריך לנוע למרחקים גדולים בתוך הקניון כדי לשלם.
בינואר 2012 יש פרסום על תביעה ייצוגית נגד הקניון בנושא התשלום עבור חניה לנכים. התביעה נדחתה בגלל קיומן של חניות נכים בודדות בחוץ. תחת הבעלות של "קניוני עופר" הונהג הסדר חדש למימוש חלקי של הפטור מתשלום.

לפרטים...
2/05/2015

ביטול חניות נכים במרפאה של הכללית

למרפאת "גולדרוזן" בראשון לציון יש מגרש חניה צמוד. במגרש היו שתי חניות נכים, אך בסוף 2013 סגרו את המגרש וחניות הנכים בוטלו בפועל.
לפרטים...
28/12/2013

חניות נכים ליד מרפאה בבני ברק

במסגרת שיפוץ הרחוב הראשי בבני ברק ביטלו חניות נכים ליד מרפאה והוסבו לחניות רגילות בתשלום. המתלונן פנה לעירייה ולגורמים אחרים באמצע 2012. בסוף 2013 מספרים לנו שהחזירו חניית נכים אחת וזה ממש לא מספיק.
לפרטים.
10/10/2013

תימרור סותר ביהודה המכבי 50 בתל אביב

במקום החניה האחרון יש סימון כיסא גלגלים על הכביש ותמרור של תחנת מוניות. הסתירה הזאת עלולה לגרום לעימותים בין נהגים.
פנינו לממונה על הנגישות בעירייה.
לפרטים...

13/10/2011

חניית נכים מפורקת בקרית עקרון

מקווה קרית עקרון
הגיעה תלונה עם תמונה של חניית נכים מוזנחת ביותר ליד המקווה ברחוב מימון בקרית עקרון. זו לא רק בעיה של לקוחות המקווה, התמונה שידרה הזנחה כללית. בעקבות פנייתנו החנייה סומנה מחדש כראוי.
לפרטים...
9/10/2012

חניות נכים ליד אודיטוריום חיפה

חניה לנכים אף פעם לא הייתה נוחה או מספיקה לבאי האודיטוריום. המצב רק מחמיר בהדרגה וביולי 2011 חבר מועצת העיר, אדר' שמואל גלבהרט, מוציא מכתב. באפריל 2012 נרשמת תובענה ייצוגית בנושא החניה בתשלום.
לפרטים...
24/04/2012

סיפור הצלחה: בעקבות פניית העמותה, יוסדרו חניות נכים באזור התעשיה והמסחר של הרצליה

אזור התעשיה של הרצליה מתפתח יפה וצפיפות ושגשוג העסקים יוצרים מצוקת חניה. מתקבלות אצלנו תלונות על היעדר חניות נכים תקניות במוקדים שונים באזור. בעקבות פניות יו"ר "נגישות ישראל", יש התקדמות גם בשטח וגם בתיכנון.
לפרטים...

10/08/2011

משרד הפנים בחדרה

במשרד הפנים בחדרה, שנותן (בין השאר) שירות לנכים קשים שצריכים להתייצב אישית להסדיר אישורים למטפלים זרים, יש קשיי נגישות, אכיפה ובטיחות סביב חניות הנכים. יש גם עבירה, לכאורה, על חוק החניה לנכים.
לפרטים...
13/08/2011

אכיפת חניה נגד נכים בתל-אביב - סקירה היסטורית

גם כאשר מצוקת החניה בתל-אביב הייתה פחותה, התבצעה אכיפה נגד נהגים נכים, כולל סינדול.
כדאי להכיר את הרקע לאירועים סביב העתירה של "נגישות ישראל" מ- 2007.
1/06/2007

אכיפת חניות נכים בגבעתיים

הגיעה תלונה על תפיסת חניית נכה בגבעתיים. הפיקוח העירוני והמשטרה סרבו להפעיל גרר כדי לפנות את חניית הנכה. בעקבות פנייתנו ופניה ישירה של המתלוננים הגיעה התשובה הבאה מלשכת ראש העיר:
"ראש העיר הנחה את הממונה על הפיקוח לפעול מיידית להפעלת גרר, בקרוב יתחיל הפיקוח לגרור כלי רכב החונים בחניות נכים".
במרץ 2009 הגיעה תלונה לפיה יש צורך לרענן את ההבטחה...
לפרטים...
15/06/2011

סחורה בחניות נכים במרכול באשקלון

מרכול "זול ובגדול" באשקלון החליט להרחיב את שטח המכירה על חשבון החניה. בין השאר, נחסמו גם חניות הנכים.
לפרטים...
28/10/2010

תשלום עבור חניית נכים במכללת עמק יזרעאל

בסוף 2009 התחילו לגבות תשלום עבור חניה במכללה ואין פטור לנכים. זו הפרה, לכאורה, של חוק החניה לנכים. המתלונן ואנחנו התכתבנו עם הנהלת המכללה ובסוף נובמבר 2009 המתלונן קיבל הודעה טלפונית לפיה המכללה חוזרת בה מדרישת התשלום מנכים.

לפרטים...
29/11/2009

תפיסת חניות נכים על ידי תיירים ברכב שכור

לפי התלונות, יש בנתניה תופעה של תיירים שמגיעים מחו"ל עם תו נכה וחונים בחניות נכים (כולל חניות נכה ליד ביתו). בעירייה לא אוכפת את העבירה והתושבים הנכים סובלים.
לפרטים...
1/09/2009

מכולת אשפה בחניות נכים של מלון פלאזה

במלון קראון פלאזה בתל-אביב צולמה מכולת אשפה גדולה דווקא בחניות הנכים. גם הסימון של החניות לא תקני.
לפרטים...
26/08/2009

חניה לנכים ליד בית ספר בפתח תקווה

אם נכה לתלמיד בבית ספר בפתח תקווה ביקשה חניית נכים ליד הכניסה לבית הספר, אך העירייה מסרבת. הנושא הגיע גם למקומון "מלאבס".
לפרטים...
19/07/2009

חניית נכים ליד מקווה נגיש

בסביבות 2007 הנגישו מקווה בפתח תקווה. באופן טבעי התעורר צורך בחניית נכים. פנינו לעירייה והוצב תמרור. בעיה חדשה: אין מעבר נגיש מהחניה החדשה לכניסה למקווה.
לפרטים...

1/03/2009

מכולת אשפה ומוניות בחניית נכים בירושלים

הגיעה תלונה על הצבת מכולת אשפה ועמידת מוניות בחניית נכים בירושלים.
בטיפול העירייה. לפרטים...
5/03/2008

חניות נכים ליד הדואר המרכזי, רחובות

הגיעה תלונה על היעדר מקומות לנכים ליד סניף הדואר המרכזי ברחוב מקוב. הנושא עולה לדיון בועדת התחבורה של עיריית רחובות. הם קיבלו את פנייתנו והחליטו לסמן חניית נכים. בסוף יולי 2007, אחרי מספר תזכורות, המתלונן דיווח לנו שהתמרור הוצב.
17/09/2006
עבור לתוכן העמוד