תערוכת הפרח בחיפה

14/04/2012
 
 
אילוסטרציה באדיבות WEBSTOCKPRO

בחול המועד פסח תשע"ב התקיימה בטיילת "הכט" תערוכה שזכתה להצלחה גדולה (לפי מספר המבקרים). בקטע של הנגישות והמידע על הנגישות היו בעיות.

 

הבעיה העיקרית הייתה היעדר מידע זמין ובולט על הנגישות בתערוכה. באתר הרשמי של התערוכה מצאנו רק איזכור של חניות נכים ב"חניון רותם". חניון זה נמצא מצידו השני של כביש 4 (דו-מסלולי, דו-נתיבי) ומחייב תנועה לא קלה אל הכניסה. בשלב מסוים נמסר לנו שמאפשרים לבעלי תג נכה לחנות בתחנת הדלק שבקצה "דרך הים", אך לא מצאנו זכר לזה בפרסומים רשמיים. לא ברור גם אם איפשרו לבעלי תג "משולש" לחנות שם.

 

האתר הרשמי של התערוכה (שכנראה ייעלם אחרי הסגירה) היה מושקע מאד. הבעיה היא שלפחות חלק מה"סמארטפונים" הנפוצים (וכנראה גם תוכנות הקראה ללקויי ראייה) לא תומכים בטכנולוגיה הזאת ולכן האתר לא היה נגיש לחלק מהאוכלוסיה המחוברת לאינטרנט. בוני אתרים יודעים לזהות את מערכת ההפעלה של המחשב / מכשיר שניגש לאתר ולנתב לגרסה מותאמת של האתר, חבל שזה לא נעשה כאן.

 

פנינו לבכירה בעיריית חיפה והיא ענתה לנו:

"על מנת להגיע לתערוכה. אנשים עם מוגבלות יכולים להגיע לתחנת הדלק מקסים ומשם להיכנס. אין בעיה לנוע במקום. קיימים שירותי נכים המפוזרים במתחם. אכן יש תורים ארוכים . 

ממליצה לבוא אחר הצהרים לקראת ערב אז התורים קצרים יותר".
בתשובה לשאלת מוגבלת הליכה שלא משתמשת בכיסא גלגלים קיבלנו את התשובה:
"אין קלנועיות רשמתי את כל הנושאים  לפעם הבאה".
אכן חשוב להשכיר / להשאיל קלנועיות קטנות כדי לאפשר תנועת מוגבלי הליכה שאין להם כיסא גלגלים.
 
בימים הראשונים של התערוכה הגיעו דיווחים לא נעימים על צפיפות ותורים בלתי נסבלים בתערוכה. היו אנשים שלא היו מוכנים לעמוד בתורים ודרשו אפילו את כספם בחזרה. במובן מסוים זו הצלחה גדולה - כל כך הרבה ישראלים השקיעו מאמץ כדי לראות פרחים. מצד שני, מארגני התערוכה (והעירייה) היו צריכים להעריך טוב יותר את העומס ולבחור מקום מתאים יותר מגן ציבורי קטן צמוד לעורק תנועה ראשי של העיר וללא חנייה צמודה מספיקה לאירוע כזה.
 
היו אנשים עם מוגבלויות שהתרשמו לטובה מהנגישות. מתנדבות "נגישות ישראל צפון" כתבו:
"רבקה: אתמול הייתי בתערוכת הפרח הבינלאומית בחיפה 2012 .
אני חייבת לציין שהפעם עיריית חיפה דאגה לנכים כמו שצריך !
המקום כולו היה נגיש, עם שרותים לנכים, הייתה חנייה מסודרת לנכים בלבד עם שמירה, פקחים של העירייה הסתובבו בכל מקום ועזרו בכל דבר .
באמת כל הכבוד לעיריית חיפה ושפו לכל המארגנים.
אסנת: ויש לציין שהייתה כניסה מיוחדת לנכים ליד כל ביתן, כך שלא נאלצנו להמתין בתורים הארוכים. עם זאת, הקופות לא היו נגישות.
רבקה: היו מס' קופות, ואני חושבת שאחת מהם הייתה כן נגישה. מלבד זאת נכה היה יכול להעזר בכל הפקחים שהיו מסביב.".
 
אדם אחר עם מוגבלות כתב לנו:
"הייתי בתערוכה ראיתי את התור וברחתי...".
 
אנחנו מקווים שלקראת התערוכות הבאות יופקו הלקחים בקטע של הנגישות (ובאופן כללי לטובת כלל המבקרים). 

 


 

מידע נוסף וקישורים

 

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד