הר המנוחות בירושלים
16/08/2020
 
 

הר המנוחות הוא בית עלמין גדול שנפתח ב- 1951. לאחרונה הפעילו בית לוויות מחוץ לבית העלמין; לוויה (במיוחד כזו שגולשת לתוך הלילה) הופכת לאתגר בכל הנוגע לנגישות וכושר

לפחות חלק מהלוויות מתחילות בטקס אשכבה והספדים באולם בגבעת שאול. אין ליד האולם חניות נכים וכשיש לוויות רבות משתתפים, מצוקת החניה (לבעלי תג נכה ובכלל) קשה. גם מי שמצליח לחנות קרוב נאלץ לצאת בנסיעה לאחור כמה עשרות מטרים כי נתיב היציאה נחסם לטובת רכב של חברה קדישא.

המרחק מבית הלוויות לחלקות הקבר גדול מאד ובבית העלמין יש קטעים עם שיפועים קשים. חייבים להגיע לשם עם רכב, ובעלי תג נכה (שלוקח להם זמן להתארגן) נאלצים לחנות רחוק (אלא אם מישהו שמר להם חניה).

יש בהר המנוחות גושי קברים שנראים כמו חניון: המבנה מקורה ופתוח בצדדים. גם בליל ירח יש שם חושך מוחלט והקברנים משתמשים בפנסים ובנרות. הם מציבים גם נרות גדולים על השבילים בצורה שעלולה לשרוף את בגדי האבלים. היעדר התאורה הסבירה משרה (אולי) אווירה מיוחדת, אך מהווה סכנת בטיחותית במיוחד ללקויי ראייה שאיבדו את היכולת לראות באור חלש. כידוע, במיוחד בירושלים מקובל לקיים לוויות גם בלילה.

 

באוגוסט 2020 מגיעה תלונה על מבנה קבורה חדש בעל מספר קומות. המבנה כבר מופעל, אבל יש רק הכנה למעלית. מלווי הנפטרים נאלצים לעלות עשרות מדרגות או להמתין בחוץ.

לסיכום, חלק מהקשיים נובעים מהטופוגרפיה הקשה של המקום. למרות זאת אפשר לשפר את הנגישות ע"י הקצאת חניות נכים בבית הלוויות, שיפור התאורה והשילוט בבית העלמין והוספת שירותי נכים.


בפברואר 2011 התפרסם שחברה קדישא "חסידים" התחילה להכשיר קברים ברחבה של קבר נשיא המדינה יצחק בן-צבי. המשפחה מחתה והנושא הגיע מיד לכנסת ולדיון בפורומים שונים. לכאורה זה לא עניין של נגישות, אך מעורר מחשבה שאין שום עכבות מוסריות ברצון של "חברה קדישא" לדחוס יותר קברים בשטח נתון. 


 

מידע כללי וקישורים

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד