נגישות מערת המכפלה בחברון

29/09/2020
 
 

, הגישה היחידה אל אולמות התפילה במערת המכפלה היא באמצעות מדרגות רבות. בשנים האחרונות מגיעים למקום מבקרים ומתפללים רבים. אנשים שלא מסוגלים לטפס במדרגות נאלצים להיעזר (ולהסתכן בנפילה, כפי שכבר קרה) או לוותר. יש התנגדות של הוואקף והבטחות להנגיש למרות ההתנגדות. בספטמבר 2020 הפרויקט אושר בועדה לתכנון ורישוי של המינהל האזרחי.

 

הדרישה להנגשה קיימת שנים רבות, אך היא התעצמה סביב 2017, כאשר מתברר שישראלים רבים מגיעים למקום כל שנה. תוכנית הנדסית להנגשה הוכנה מזמן (יוני 2000) על ידי אדר' שמואל חיימוביץ ז"ל, עוד לפני שקיבל את תפקיד ממונה נגישות ארצי. הבעיה העיקרית היא התנגדות הוואקף המוסלמי בחברון, למרות שההנגשה תעזור גם למתפללים מוסלמים. עמותת "נגישות ישראל" פנתה למשרד הבטחון בנושא במרץ 2018. קטע מתשובת המינהל האזרחי באפריל 2018:

"...

2. משרד הביטחון ויחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים פועלים לשימור ולשיפוץ מערת המכפלה והנגשתה לאוכלוסייה, זאת נוכח חשיבותה ההיסטורית והדתית לעם היהודי.
3. הפניות בנוגע לקירוי מערת המכפלה והנגשתה מוכרות ומטופלות ע"י הגורמים הרלוונטים.

4. בהתאם להסכמי הביניים, מתחם מערת המכפלה מצוי בתחום הסמכות התכנונית של עיריית חברון.
5. יובהר כי ביצוע הפעולות האמורות ללא הסכמת העירייה מעורר מורכבות במישורים שונים.

"

בתשובה, המשפטנית של "נגישות ישראל" ביקשה פירוט אמצעי הנגשה ולוח זמנים. במאי 2018 הגיעה מהמינהל האזרחי תשובה די דומה פרט לאיזכור העסקת יועצי נגישות ובטיחות כדי לבחון אפשרות הקמת מעלית / מעלון.

 

בעקבות הדיון בוועדת חוץ ובטחון באוקטובר 2018 "נגישות ישראל" פנתה שוב לעוזר שר הביטחון והתקבלה תשובתו ב-20.1.19 לפיה ממשיכים לפעול לפתרון הבעיה בהקדם האפשרי. לדבריו, לאחר הדיון בוועדה התקיים במקום סיור של גורמי מקצוע, ואגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון בוחן מספר פתרונות הנדסיים להנגשת המתחם. במקביל מתנהל שיח עם הוואקף על מנת להגיע להסכמה באשר לצרכי שתי האוכלוסיות בהנגשת המערה.

 

ביוני 2019 התקיים דיון מיוחד בוועדת החוץ והבטחון בנושא הנגשת מערת המכפלה (למרות פיזור הכנסת). יו"ר הוועדה, ח"כ אבי דיכטר, אמר לסיכום, בין השאר:

"הוועדה קובעת לעצמה שעד חג הפסח תהיה במקום מעלית".

 

בפברואר 2020, כשלושה שבועות לפני בחירות לכנסת, התקיים דיון מיוחד נוסף בוועדת החוץ והבטחון של הכנסת. מהציטוטים ברור שלא יעמדו ביעד של פסח תש"פ, אך מכוונים להנגשה תוך שנה. הפרויקט מחולק לשני חלקים (מעלית פנימית והנגשת מדרגות "גוטניק"). החלק השני מחייב אישור של עיריית חברון או הפקעה, וזה מורכב מבחינה פוליטית.

 

בסוף פברואר 2020, כשבוע וחצי לפני הבחירות, נערך טקס חנוכת שכונה חדשה בקרית ארבע בהשתתפות ראש הממשלה, שר הבטחון ואחרים. שניהם אמרו שאישרו את הנגשת מערת המכפלה, אך הנושא נוצל להתנגחויות פוליטיות בין הנוכחים...

 

בפסח תש"פ נפטר מנגיף ה"קורונה" הרב הראשי (לשעבר) אליהו בקשי דורון. הפעילים למען הנגשת מערת המכפלה טענו מיד שצוואת הרב היא הנגשת מערת המכפלה ומקומות קדושים אחרים. הפעילים מזכירים את החוויה הקשה שהרב עבר כשהעלו אותו בכיסא גלגלים אל מערת המכפלה ביולי 2018.

 

ב- 3.5.2020 הופיע מבזק ב- YNET לפיו "אושר מיזם הנגשת מערת המכפלה לבעלי מוגבלויות". שר הבטחון מר נפתלי בנט מצוטט כך: "אנחנו נותנים אור ירוק לבניית המעלית, כדי להפסיק את האפליה ארוכת השנים במקום".

 

ב- 12.5.2020 מתפרסמות ידיעות לפיהן נחתם צו להפקעת השטח הדרוש לעבודות ההנגשה. אפשר יהיה להתקדם אחרי 60 יום. יש איזכורים להתנגדות העירייה ואחרים למהלך. ההתנגדויות מוזכרות בהרחבה במאמר של יפעת ארליך ואליאור לוי "בעין המערה" במוסף השבת של "ידיעות אחרונות" (מאי 2020).

 

באמצע מאי 2020 יוצא פרסום רשמי (כולל מסמכים) באתר המנהל האזרחי ביהודה ושומרון.

 

באוגוסט 2020 תם המועד להגשת התנגדויות, אך המינהל האזרחי מעכב, לכאורה, את קידום הפרויקט. חברת הכנסת קטי שטרית מבקשת מיושב ראש הכנסת לקיים דיון מהיר בוועדת החוץ והבטחון. היא כותבת, בין השאר:

"ההחלטה להנגיש את מערת המכפלה עברה בכל הדרגים המדיניים והבטחוניים במדינת ישראל עד לחתימה על צו ההפקעה לאחרונה. אך לצערי ... המנהל האזרחי החליט אחרת. ועדת התכנון של המנהל האזרחי החליטה שלא לדחות את ההתנגדויות לבניה על הסף, ולאפשר למתנגדים להעביר את התייחסותם לתוכניות בתוך 21 יום.
ההחלטה עלולה למנוע לגמרי או לעכב את תהליך הנגשת המערה לפרק זמן לא ידוע.
יתרה מכך, מפרסומים שונים עולה כי מי שממן את המאבק בהנגשה זה האיחוד האירופי...".

 

בסוף ספטמבר 2020 מגיעה כותרת "ניתן היתר הבניה לפרויקט הנגשת מערת המכפלה". נדחו כל ההתנגדויות שהוגשו לועדת המשנה לתכנון ורישוי במנהל האזרחי.

 

בנספח הקישורים נזכיר (בסדר כרונולוגי) אבני-דרך בנושא הנגשת המקום.

 


 

קישורים ומידע נוסף

 

 

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
יהודי (7/08/2020 10:51:49)
עבור לתוכן העמוד