אלופה על גלגלים!
21/12/2005
 
 
הגדל

רכיבה על אופניים, היא לא הדבר הראשון שעולה בדעתם של הורים לילדים מוגבלים. הם עסוקים בדרך כלל במאמץ להביא את הילד לתפקוד תקין בחיי היומיום, לניידות, להשתלבות בחברה, לקניית מיומנויות ועוד ועוד. אבל מסתבר שהרכיבה, עניין טריוויאלי כמעט ומובן מאליו עבור מרבית הילדים הבריאים, נגישה היום גם לילדים הסובלים ממוגבלות מוטורית או אחרת ואף יכולה לתרום להם רבות.

יוסי קט, מורה לרכיבה על אופניים (יש דבר כזה), הביא כבר לא מעט ילדים עם שיתוק מוחין, אוטיזם, פיגור שכלי ונכויות שונות, לדווש בהנאה על הרכב הדו גלגלי, להפעיל את הגוף, לשפר את שיוויי המשקל והתיאום בין האיברים ובעיקר לזכות בתחושת הישגיות וניצחון.
"הגישה המנחה שלי היא", אומר קט, איש הייטק לשעבר שגילה לפני כמה שנים את האופניים, "שאם לא קיימת מגבלה בגפיים התחתונות, כל תלמיד יכול בכל גיל, לשפר את שיוויי המשקל והאחיזה במידה כזו, שתקנה לו ביטחון ביכולתו לרכוב עצמאית, ללא גלגלי עזר".
שיטת הלימוד של קט פשוטה. הוא מחליק על רולר בליידס לצידו של רוכב האופניים, כמעט שאינו מחזיק בו אבל נותן תחושת ביטחון ומסייע פה ושם, וחוסך את הצורך המעיק, המוכר להורים רבים, לרוץ ולהשתרך אחרי הילד על האופניים. (ראו סרטון מצורף).

לרכיבה על אופניים יתרונות רבים ולא ברור איך היא לא נכנסה עד היום לקטגוריית ענפי הספורט הטיפוליים. מדובר בפעילות אירובית, המערבת את המערכת הקרדיו-וסקולרית ומפעילה קבוצות שרירים רבות. בניגוד לריצה, היא לא גורמת לעומס על המפרקים ומתאימה לבעלי טווח רחב של משקלים, היא מתאימה לכל גיל ומאפשרת לטייל בחיק הטבע. מחקרים רבים מראים שהיא גם תורמת רבות לשיפור מצב הרוח.

"הרכיבה על אופניים גם מחזקת את הביטחון העצמי והמעורבות החברתית" מוסיף קט, "אבל אם לילד רגיל זאת פעולה מאוד פשוטה, ילד מוגבל, גם אם יש לו הרבה רצון ומוטיבציה, הרבה יותר מפוחד וצריך לחזק לו את הביטחון".

לשיטתו של קט תומכים רבים בקרב פיזיותרפיסטים ואורתופדים, הרואים ברכיבה על אופניים ספורט טיפולי מצוין לבעלי מוגבלויות מוטוריות מכיוון שהיא מחזקת את השרירים, מפתחת שיווי משקל וקואורדינציה, מפעילה את המוח והחושים ומשפרת את אומדן המרחק ומהירות התנועה.

בעקבות הצלחותיו של קט, פנתה אליו עמותת "קשר" המסייעת לנכים וביקשה ממנו להנחות אנשי מקצוע. קשה לו להסביר את המתודולוגיה שמאחורי השיטה, אבל יש לו כמה הנחות יסוד, בהן החזרת הביטחון העצמי לילד, ניתוק בין הילד להוריו בזמן השיעור כדי שלא ישדרו לו את החששות, הסחת הדעת של הילד מהרכיבה באמצעים שונים ועוד.
(ילדים מוגבלים זקוקים לכחמישה עד עשרה שיעורים אורך כל שיעור 45 דקות ומחירו 150 שקל. השיעורים מתקיימים ברמת השרון ובמקרים מסוימים גם בביתו של הילד.)

לפרטים נוספים

יוסי קט
אתר: www.yossi-kat.com
משרד: 03-5405473
פקס: 050-8393357
מייל: info@yossi-kat.com

  אלופה על גלגלים
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד