ארה"ב: צו משפטי הדורש הנגשת אתרי אינטרנט ואפליקציות למכשירים ניידים

3/04/2014
 
 
מקלדת שאחד ממקשיה הוא סמל כיסא גלגלים

משרד המשפטים של ארה"ב בצוו משפטי מוסכם עם חברת H&R Block הצוו דורש הנגשת אתרי אינטרנט ואפליקציות למכשירים ניידים, בכפוף לחוק לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

במרץ השנה, המשנָה בפועל לתובע הכללי של ארה"ב, הגב' ג'וסלין סמואלס והתובעת למדינת מסצ'וסטס, הגב' כרמן אורטיז, הודיעו בוושינגטון הבירה על השגת צוו משפטי מוסכם עם חברות בנות של H&R Block Inc, אשר מורה לתקן הפרות לכאורה של החוק לשוויון זכויות לאמריקאים עם מוגבלויות (Americans with Disabilities Act - ADA). הצוו מביא פתרון לטענות משרד המשפטים שמנוּע מאנשים עם מוגבלויות שימוש מלא ושוויוני במוצרי ושרותי החברה, להכנה והגשה של דוחות מס, באתר האינטרנט ובאפליקציות הניידות שלה. הצוו הועמד לאישור בית המשפט במסצ'וסטס.

בדצמבר 2013 החטיבה לזכויות אזרחיות של משרד המשפטים ומשרד התובע של מדינת מסצ'וסטס הצטרפו לתביעה של הפדרציה הלאומית לעיוור (NFB) ואחרים נגד חברות בנות של H&R Block, שדרשה לכפות על הנתבעות קיום פרק III של החוק לשוויון זכויות לאמריקאים עם מוגבלויות. הצוו מביא פתרון לתביעה אשר הפדרציה הלאומית לעיוור, שני תובעים יחידנים וארצות הברית הביאו בפני ראשויות החוק במסצ'וסטס.

H&R Block היא אחד מקבלני דיווח מס הגדולים בארה"ב. היא מציעה מגוון רחב של שרותים באתר האינטרנט www.hrblock.com ובאפליקציות הניידות שלה, בהם הכנת דוחות מס מקצוענית ואישית, סרטוני הדרכה, מידע על מיקום משרדים, שיחות ווידאו וצ'ט עם מומחי מיסים, והגשה מקוונת או בביקור במשרדיה של דוחות מס.

בתביעה נטען שהחברה נכשלה בתכנון אתר האינטרנט שלה באופן שיהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות ראייה, שמיעה או פיזית. התביעה מסבירה שאנשים עם מוגבלויות נעזרים בטכנולוגיות תומכות גישה לאינטרנט שכוללות תוכנת הקראת מסך, תצוגות ברייל מתעדכנות, ניווט באתר מלוח המקשים, כתוביות ווידאו ועוד, שנמצאות בשימוש רחב עשרות שנים, אך אינן מתפקדות מול אתר החברה. התקָנים הבינלאומיים המוכרים לנגישות לאינטרנט, הידועים בשם "הנחיות נגישות לתוכן רשת" (WCAG 2.0) נמצאים מקוונים וזמינים חופשי, ע"מ לעזור לחברות להבטיח שאנשים עם מוגבלויות יוכלו להנות, בשלמות ובשוויוניות, ממוצרים ושרותים מבוססי רשת שהחברות מציעות.

המשנה בפועל לתובע הכללי, הגב' סמואלס, אמרה "צוו זה הוא ציון דרך; הוא מבטיח שלאנשים עם מוגבלויות תהיה הזדמנות שווה להשיג מידע ולהגיש דווחי מס באופן עצמאי ונוח, כמו כל אחד אחר. יש לשבח את H&R Block על עבודתם עם הפדרציה הלאומית לעיוור ועם משרד המשפטים בהתווית דרך להשגת פתרונות".

התובעת למדינת מסצ'וסטס, הגב' אורטיז, אמרה "אתר רשת בלתי נגיש מעמיד אנשים עם מוגבלויות בעמדת נחיתות חמורה וממשיך להנציח תחושות של תלות והשענות על אחרים. עם תכנון אתרים נכון ומתחשב, עסקים וארגונים יכולים להשפיע יותר על חיי היומיום של אנשים עם מוגבלויות אשר שואפים, כמו כל אחד אחר, להנות מיתרונות הטכנולוגיה".

על פי התנאים של הצוו החמש-שנתי, אתר האינטרנט של H&R Block, אפליקצית דיווח המס והאפליקציות למכשירים ניידים יהיו תואמים לקריטריוני הנגשה של WCAG 2.0 בדרג AA. אתר הרשת יהיה נגיש בתחילת שנת הדיווח הבאה, ומועדים נוספים להשגי נגישות יקבעו לאורך חמש שנות תקפות הצוו. בנוסף, החברות הבנות הסכימו: למנות מתאם אתרי רשת מיומן שידווח למנהל המידע הראשי (CIO) של החברה; לאמץ מדיניות לנגישות רשת; ליזום הדרכה בנושא תכנון אתרים נגישים עבור עובדיה שמייצרים תוכן; להעריך ביצועים של עובדים וקבלנים על פי הצלחתם בתכנון נגישות; לבצע בדיקות, אוטומטיות ומול קבוצות משתמשים, ולהעסיק יועץ חיצוני מוסמך להכנת הערכות שנתיות עצמאיות של נגישות שרותי הרשת של החברה. H&R Block גם תשלם 45 אלף דולר לשני התובעים היחידנים ו-55 אלף דולר קנס.

גרסה נגישה של הצוו נמצאת באתר של ADA . 

 

תרגום לעברית: אילן אלרון

למאמר המקורי - לחצו כאן

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד