מסעדות ובתי קפה נגישים עבור אנשים עם מוגבלות / יובל וגנר
16/10/2007
 
 

השבוע התקיים כנס איגוד המסעדות בישראל, הכנס עסק בנושאים שונים מעניינם של בעלי מסעדות ובין אלה היתה לי הזכות לתת הרצאת מודעות בנושא נגישות מסעדות לטובת אנשים עם מוגבלות.

מסתבר איפוא ש-95% מהמסעדות אינן נגישות לאנשים עם מוגבלות, למה זה קורה? מי מפסיד מהעניין? למה בכלל להנגיש מסעדות? כמה זה עולה ? על שאלות אלה ועוד אנסה לתת מענה במאמר קצר זה.

מסתבר שרוב המסעדות אינן נגישות מסיבה פשוטה – חוסר מודעות לפוטנציאל הרווח הגלום בקהל המטרה זה של אנשים עם מוגבלות  ומשפחותיהם. בארץ מעל 500,000 איש עם מוגבלות. בין אלה נכי צה"ל ופעולות איבה, נפגעי תאונות עבודה ודרכים, ואנשים עם מוגבלות כתוצאה ממחלה או זיקנה. מדובר באנשים על כסא גלגלים, או הנעזרים בהליכון או מקל, בלקויי ראייה ועיוורים, בלקויי שמיעה וחרשים, באנשים המתקשים, בנפגעי נפש, קשישים ואחרים. מתוכם כ-150,000 עם מוגבלות המצריכה התאמות נגישות. אנשים אלה מוקפים במעגלי משפחות וחברים.
עסק נגיש מאפשר לך לארח לא רק את האדם עם המוגבלות אלה גם את משפחתו כך שע"י שיפור הנגישות הינך מגדיל את פוטנציאל הלקוחות שלך ב-2 מיליון איש.

סיבה נוספת לחוסר הנגישות במסעדות הינה אי אכיפה, רשויות רבות אינן מקפידות לחייב בעלי עסק לנגישות במסגרת רישיון העסק ולעתים רבות אף נותנות פטורים מסיבות רבות וברובן אינן מוצדקות. נניח ומדובר במבנה קיים עם שתי מדרגות בכניסה שלא ניתן לבנות רמפה על המדרכה הציבורית – עדיין אין בעיה לטפל בעניין ע"י רמפה ניידת ובכל מקרה שירותי נכים הינם קריטיים ומאוד פונקציונאליים לאנשים עם מוגבלות שעדיין יכולים לעלות שתי מדרגות אך חייבים שירותים עם ידיות אחיזה. מתן הפטורים באופן שכזה פוגע כמובן באנשים עם מוגבלות, אך בין היתר בפוטנציאל הלקוחות שמחפש נוחות ונגישות למוגבלויות שונות.

כאשר עסק נגיש מדובר ב WIN-WIN - עסק נגיש מרוויח שיפור בתדמית, גידול בקהל הלקוחות, גידול ברווחיות, שיפור הנוחות ושביעות הרצון של הלקוחות, עמידה בדרישות החוק. והלקוחות עם המוגבלות נהנים מעוד מקום אליו הם יכולים להגיע בכבוד שוויון ועצמאות.

כאשר עסק אינו נגיש מדובר ב LOSE-LOSE - העסק מפסיד לקוחות, מפסיד רווחיות ומפסיד בתדמית ואף אינו עומד בדרישות החוק וכמובן הלקוח מפסיד מסעדה נגישה ומקום נוח ונגיש להגעה אליו.

חשוב להדגיש שנגישות זה לא רק לנכים - עסק נגיש בהגדרה הינו יותר נוח לכלל הלקוחות ובפרט לכבדי משקל, לאמהות ואבות לתינוקות וילדים קטנים, לנמוכי קומה ולקשישים.

מה זו מסעדה נגישה?

 1. גישה עד לדלת הכניסה
  דרך גישה נוחה מהרחוב או מחניות הנכים ועד דלת הכניסה. דרך רחבה מעל 130 ס"מ עם שיפועים מתונים ולא יותר מ-8%, ללא מדרגות.
 2. דלת הכניסה
  ברוחב מעל 80 ס"מ, ללא מדרגה וללא סף, על הדלת להיפתח בקלות. במידה ומדובר בדלת זכוכית יש לסמנה כך שתיראה גם ללקויי ראייה.
 3. מעברים
  על המעברים להיות מוארים וברוחב פנוי של לפחות 80 ס"מ.
 4. מפלסים ומרפסות ואזורי עישון
  חשוב שתהיה גישה למרפסות ולמפלסים ע"י רמפה ברוחב של לפחות 100 ס"מ ובשיפוע מקסימאלי של 8%.
 5. שירותי נכים
  חובה להתקין שירותי נכים תקניים ע"פ חוק עם דלת נפתחת החוצה ומאובזרים כחוק עם מאחזי יד, אסלה מוגבהת ועוד. עדיף אף להגדילם כאמור לטובת כלל הלקוחות.
 6. קופות הזמנה ותשלום
  על הקופה להיות בגובה מקסימאלי של מטר, מדפון בגובה 80 ס"מ, ערכת שמע לטובת לקויי שמיעה ותפריט ברייל ובכתב מוגדל לטובת לקויי ראייה.
 7. מזנוני שרות עצמי
  מעבר פנוי ברוחב 130 ס"מ, גובה דלפק של 80 ס"מ.
 8. מרכיבי נגישות – עיצוב פנים
  • ריהוט – שולחנות שיאפשרו כניסה נוחה של כסא גלגלים מתחת. להקפיד על עומק, מרווח בין הרגליים וגובה רגליים וקוטר שולחן מוגדל, כאשר מדובר ברגל אחת. כיסאות בגבהים נוחים עם עדיפות למשענות ידיים.
  • אקוסטיקה – לתכנן אקוסטיקה טובה לטובת לקויי שמיעה.
  • תאורה – לתכנן תאורה מספיקה לטובת לקויי ראייה ומניעת סינוור לטובת לקויי שמיעה.
  • שילוט – שילוט ברור הן ליציאות והן לשירותי הנכים, דלפקים, סימון מזון.
 9. שירות נגיש
  • תפריטים – בנוסף לתפריטים הרגילים, חשוב שיהיו גם תפריטי ברייל וכתב מוגדל לטובת לקויי ראייה.
  • הזמנת מקומות – מענה אוטומטי עדיף בקול גברי וללא מוזיקת רקע, לאפשר הזמנה בפקס לטובת לקויי שמיעה ותקשורת.
  • הדרכת עובדים – מומלץ ביותר להדריך כיצד להציג את התפריט ולספק שירות גם ללקויי שמיעה, ראיה, תקשורת, שפה וכדומה.
 10. פרסום מידע נגישות
  • בעיתונות ומדריכים – אם כבר הנגשת את העסק, חשוב שתפרסם זאת. בשלב הזה תפרסם את כל הסדרי הנגישות בצורה מפורטת.
  • באתר האינטרנט – תוודא שאתר האינטרנט שלך מפותח באופן נגיש כך שגם אנשים עם מוגבלות בראייה, בתקשורת ובידיים וכאלה שמתקשים בתפעול אתר אינטרנט יוכלו גם הם להגיע לעסק שלך דרך האינטרנט.

אז זהו זה, רוצה עסק נגיש ומרוויח?

 1. הנחה את האדריכל או המעצב שלך לתכנן נגישות מלאה.
 2. צור קשר והתייעץ עם מומחי עמותת נגישות ישראל. טל' 0577-239239 או  במייל office@aisrael.org

אזהרה

 • המידע המוגש כאן הינו ברמת המודעות בלבד. אין להתבסס על מידע זה לצורך תכנון.
 • ע"פ החוק – בעת הגשת תכנון ובעת בקשת טופס 4 – חובה בחתימת מורשה נגישות.

על הכותב:
יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל ונכה צה"ל 100% פלוס, הרתוק לכסא גלגלים כתוצאה מתאונת טיסה שאירעה בעת שירותו כטייס מסוקי קרב בחייל האויר.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד