יום המודעות לחניית נכים התאפיין בפעילויות מודעות וחינוך ענפים

1/11/2011
 
 
לא נכה אל תחנה

ב-30.10.2011 - התקיים יום המודעות הארצי לנגישות בסימן חניות נכים של עמותת נגישות ישראל בשיתוף אגף התנועה של משטרת ישראל

 

לצערינו, תופעת החונים הבלתי מורשים במקומות חניה המסומנים ושמורים לנכים לא הצטמצמה בשנה החולפת ולא ניכרת מגמת ירידה, לפיכך - הנחה ר' אגף התנועה, ניצב ברונו שטיין, על קיום מבצע אכיפה ארצי נוסף בנושא, במסגרת יום המודעות הארצי לחניות נכים.


מדובר במבצע אכיפה ארצי כחלק מיום המודעות הארצי לחניות נכים ביוזמת עמותת נגישות ישראל אשר נערך ביום א' 30.10.2011 לשם הגברה והעלאת המודעות לצד יצירת הרתעה נדרשת בקרב ציבור הנהגים לעניין כיבוד חניות נכים, שכן ציבור הנכים חייב סידורי גישה מיוחדים המותאמים לצרכיו וזמינות החניה מהווה מרכיב קריטי ביכולתו של אדם עם מוגבלות להתנייד באופן עצמאי ומכובד ליעדו.

יום המודעות התקיים תחת המסר "לא נכה – אל תחנה!"
  
במסגרת יום המודעות ארצי לחניות נכים התקיימו פעולות חינוך והסברה, מודעות, אכיפה והתראה רבות, בין אלה:
עמותת נגישות ישראל הובילה קמפיין חינוך ומודעות בתקשורת (רדיו, טלוויזיה, אינטרנט, קולנוע), עשרות ארגונים עיסקיים ניהלו קמפיינים להסברה לעשרות אלפי עובדים, עשרות אלפי תלמידים צפו בסרטונים ומצגות הסברה וקיבלו לידיהם "אמנה", אותה נדרשו להחתים את הוריהם, בוצעה חלוקת פליירים במרכזי קניות וקניונים, עמותת נגישות ישראל פיתחה משחק אינטרנטי "חידון בדרך לנגישות" שעובר בכיתות אלה, מתנדבי עמותת שלומית חילקו פליירים על יום המודעות בכל בתי החולים בארץ, במשך כל השבוע סרטון שהופק ליום המודעות לחניות נכים הוקרן על מסכי בתי קולנוע, לפני הקרנת הסרט, הסרטון הוקרן גם על מסכי הקופות ברשת ארומה ועל מסכי המידע במרכזי הדרה של הבנק הבינלאומי, חברות הוסיפו באנר באתרי אינטרנט, חברות אוטובוסים קווים ומטרופולין הפיקו ותלו שמשוניות על גבי האוטובוסים, עיריות ורשויות מקומיות תלו שלטי חוצות, תנועת הצופים הפיצה מידע על יום המודעות, בקניוני פרו-מול סימנו את חניות נכים ("מותר לך עדיין להתחרט...") והציבו שלטים על המחסומים בכניסה לחניונים, קהילות נגישות ברחבי הארץ לקחו חלק פעיל בחלוקת חומרי הסברה, ובהכנת שלטים ופרסומים. כמו כן התבצעה פעילות ענפה בצפון בראשותה של ד"ר רויטל שורץ - סבירסקי 

 

לצד פעילות ההסברה, קיים אגף התנועה אכיפה מוגברת בתחום, הן במרכזי הקניות והבילוי הסמוכים לצירים הבינעירוניים והן בפנים הערים, אשר שילבו פעילות גלויה וסמויה של ניידות משטרת התנועה הארצית ואופנועי הסיירת.

להדגיש, כי חניית רכב ע"י נהגים בלתי מורשים במקומות השמורים לנכים, מהווה בראש ובראשונה עבירה מוסרית וכן עבירה תעבורתית ומוגדרת באגף התנועה כעבירת "בריונות כביש" ועל כן נאכפת באופן ממוקד לאורך כל השנה.

 

יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל התייחס לחשיבות המבצע:

"יותר מ- 80,000 אנשים בישראל עם מוגבלויות נעזרים בתו חניה לנכה, כאשר עבורם ובני משפחותיהם זמינות חנייה המיועדת ושמורה לנכים הינה קריטית על מנת לנהל חיים נורמאליים ולהגיע  ליעדם בזמן. לאנשים אלה אין אפשרות להחנות במקום אחר-רחוק וכשאין חניה האכזבה גדולה ובלתי נסבלת. "אם אינך נכה, פשוט אל תחנה". לצערי, ישנה תופעה מחפירה של זייפני תווים נוסף על אלו "שסתם" בוחרים להחנות בחניית נכה מתוך אנוכיות ונוחיות. ראוי להדגיש כי תו נכה נועד לאנשים עם המוגבלות ותקף לרכב רק כאשר אלה נוכחים ברכב ו/או נעזרים ברכב לניידות ומכאן שאינו נועד לשימוש בני המשפחה בהעדרם! זה הזמן להסברה, הגברת המודעות, אכיפה והתראה ואפילו בחינה להגדלת הקנסות."

 

לדברי רנ"צ יוחנן דנינו מפכ"ל המשטרה:

"לרגל יום המודעות הלאומי לחנית נכים ביצע אגף התנועה שורת פעולות במישור ההסברתי כמו גם אכיפה מוגברת להטמעת חשיבות הנושא במישור הערכי והחוקי".
לצד פעילות ההסברה שערכו הגופים החל בבתי ספר וכלה במוסדות וחברות גדולות וכן קמפיינים פרסומיים, התקיים כאמור פעילות אכיפה מוגברת. זו נערכה באופן גלוי וסמוי במרכזי קניות ובילוי הסמוכים לצירים בינעירוניים ובתוך הערים. נדגיש כי על פי החוק, חנית רכב על ידי נהגים שאינם מורשים במקומות השמורים לנכים גוררת קנס בגובה 1,000 שקלים. כמו כן, באגף התנועה ציינו כי עבירה זאת מוגדרת על ידם כעבירת "בריונות כביש" ועל כן נאכפת באופן ממוקד ומתחילת 2011 מ-15 אלף דו"חות. "אכיפת החוק בנושא חניית הנכים הינה משימה מוסרית ותעבורתית המתבצעת מדי יום על ידי שוטרי משטרת ישראל."

 

באגף התנועה הדגישו כי מדובר במבצע רחב היקף שתכליתו בראש ובראשונה להעלות את המודעות בקרב ציבור הנהגים שחניות נכים נועדו להקל על הנכים להגיע ליעדם ואם תשימו את עצמכם במקומם לרגע אחד - תבינו שלהם ורק להם יש את הזכות להחנות בחניית נכים.

 

עמותת נגישות ישראל מבקשת להודות לאגף התנועה משטרת ישראל על שיתוף הפעולה זו השנה השלישית ולכל השותפים היקרים לכל אורך הדרך: חברות עסקיות, מוסדות חינוך, רשויות, קהילות נגישות, נותני החסות, מתנדבים ומתנדבות ולכל מי שסייע לנו להעברת המסר החשוב לקידום הנגישות "לא נכה – אל תחנה!"

 

 

 

 

באנר לא נכה אל תחנה תלוי מעל כביש באנר לא נכה אל תחנה גדול

חניית נכים עם השלט "אה עוד יכול להתחרט"  מתנדבת עמותת שלומית מחלקת עלונים בבית חולים מאיר

חברי קהילה נגישה אור עקיבא מחלקים עלונים פוסטרים של חברי קהילה נגישה אור עקיבא בקניון

שלט חוצות לא נכה אל תחנה בפרדס חנה חניות נכים משודרגות עם הכתובת לא נכה אל תחנה 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד