"שביל הנגישות" בבני ברק

ביום ראשון ה- 11.3 התקיים יום עיון "שביל הנגישות" למרכז הנוער העירוני בני ברק. ביום העיון השתתפו נציגים של נוער מוביל ממועצות שונות ובתי ספר שונים בבני ברק
29/03/2012
 
 
ליאת קיסלוביץ' בהדרכה

 

היום התחיל בהרצאות, דרכם נחשפו התלמידים למושגי היסוד בעולם הנגישות, הכירו ולמדו על מוגבלויות שונות ומשמעותן וגילו את משמעות הנגישות על פניה השונים - החל מנגישות פיזית, נגישות השירות ואף הנגישות שנוגעת ביחסים בין אדם לחברו.

בתום ההרצאה, בקבוצות קטנות, עברו המשתתפים בין תחנות חווייתיות שונות (מוגבלות בשמיעה, מוגבלות בראייה, מוגבלות בניידות, מוגבלות קוגניטיבית ושפת הסימנים). בכל תחנה זכו התלמידים להכיר באופן אישי אדם עם מוגבלות, שפרש בפניהם את חייו עם מוגבלות - הקשיים, ההתמודדויות, ההצלחות ויותר מהכול 'כיצד אנחנו יכולים לעשות אחרת?'. בנוסף בכל תחנה חוו התלמידים 'מהי המשמעות של להיות בעל מוגבלות?' - הם עברו מסלול מכשולים על כסאות גלגלים, חוו טעימות עיוורות של גלידה, גילו את העולם הקוגניטיבי דרך קופסא שאינה קלה לפתיחה וחוו את עולמם של לקויי השמיעה.

 

ליאת קיסלוביץ, מנהלת פרויקטים חינוך לנגישות: " הנוער שפגשנו היה נוער רגיש, איכותי וסקרן שהביע את התעניינותו ורצינותו בתחום והמון מוטיבציה להמשך עשייה ויישום הלמידה בשטח. בני נוער רבים סיימו יום זה בחשיבה "כיצד אנחנו יכולים לעשות אחרת במסגרת החינוכית בה אנו נמצאים?"

 

אירית מור, משיקום שכונות פרדס כ"ץ: "בשבוע שעבר נקלעתי במקרה למרכז הנוער ונכחתי בחלק המעשי של יום הנגישות. הפעילויות המעשיות התחילו ומשכו את עיני. הצטרפתי לאחת מהפעילויות ונשארתי מרותקת ללא יכולת להפסיק ולהמשיך הלאה. ברצוני לציין שנשימתי נעתקה מהפעילות, מהסיפור האישי, מהנוער שישב מרותק ומהבחור עופר, שסיפר בפתיחות רבה ורגישות על חייו לפני הפציעה ואחריה ואח"כ הפעילות המעשית. אני בטוחה שכל אחת מהפעילויות האחרות היתה מרתקת בפני עצמה ופתחה לנוער צוער לעולם חדש ולא מוכר. כולי תקווה שזו רק תחילתה של דרך בנושא הנגישות והשונה ושפעילות כגון זו תועבר לכלל התלמידים. יישר כוח לכל העושים במלאכה ולחניתה בפרט."

 

ילדי בית הספר בפעילות עם קופסת הפאזל עופר ז'אן בתחנת התנסות מסלול מכשולים על כיסא גלגלים

תלמידי בית הספר מתנסים בטעימת גלידות כשעיניהם מכוסים תלמידי בית הספר בתחנת התנסות מוגבלות קוגנטיבית

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד