'פרויקט נאמני נגישות' המוסד החינוכי מבואות עירון, מועצה איזורית מנשה

29/10/2015
 
 
ילדים בשורה עם כיסוי עיניים

בתאריך ה-27.10.15, קיימה עמותת "נגישות ישראל" את פרויקט "נאמני נגישות", בתרומת קרן פרץ נפתלי בבית הספר מבואות עירון, לתלמידי שכבת ז'.

התלמידים השתתפו בהרצאת א' ב' של נגישות, בה נחשפו למוגבלויות השונות, מהי נגישות פיזית ושירות, ונגישות חברתית- איך אנחנו כחברה יכולים להביא לשינוי אמיתי של הגברת המודעות ולקדם את ערכי הנגישות.

לאחר ההרצאה השכבה עברה בין חמש תחנות התנסות חווייתיות:

בתחנת מוגבלות בראייה התלמידים נפגשו עם מדריכה אשר שיתפה את סיפור חייה והתנסו בהליכה בעיוורון בחלל שאינם מכירים.

בתחנת התנסות במוגבלות קוגניטיבית נפגשו התלמידים עם מדריכה עם מוגבלות שכלית אשר שיתפה בקשיים איתם מתמודדת במהלך חייה, לצד זה התמודדו המשתתפים עם פתרון משחק חשיבה, המדמה את ההתמודדות של אדם עם מוגבלות קוגניטיבית בביצוען של פעילויות היום יום.

בתחנת שפת הסמנים נפגשו עם מדריכה חירשת ועם מתורגמנית לשפת הסמנים ועברו סדנא בשפת הסמנים.

בתחנת התנסות במוגבלות בניידות נפגשו התלמידים עם מדריכה עם מוגבלות בניידות אשר סיפרה על התמודדותה במהלך החיים, ההצלחות והקשיים, ולאחר מכן התנסו התלמידים במסלול מכשולים על כסאות גלגלים.

בתחנת התנסות במוגבלות בשמיעה נפגשו עם מדריכה כבדת שמיעה אשר לימדה אותם איך מדברים בצורה נגישה עם אדם עם מוגבלות בשמיעה והתנסו במשחקי תקשורת בעזרת אוזניות המדמות ירידה בשמיעה.

בסוף הפעילות התכנסו התלמידים לסיכום היום והעלו חוויות ותחושות שעלו ביום זה. מתוך תגובות התלמידים-

"אני חושבת שלמדתי הרבה על כל מה שקשור לראיה ובמיוחד לשפת הסמנים. אני חושבת שזה עוזר להבין את העולם של אנשים עם מוגבלות. זה היה מאוד כייף".

"אני למדתי שכל אחד שונה בדרך שלו וזה מה שמייחד אותנו."

"למדתי שזה לא כ"כ קל להיות עם מוגבלות, ושכל אחד עבר דרך, ולמדתי איך לעזור להם וזה תלוי איזה מוגבלות."

"אם אני אפגוש אנשים עם מוגבלות אני חושבת שאני אשאל אותם אם הם צריכים עזרה, ואם כן אז איך אפשר לעזור להם. כי לא תמיד אנחנו נעזור להם בדרך שנוחה להם, אז נתחשב בהם."

בהמשך יבצעו בני הנוער פרויקטים מקדמי נגישות כמו למשל: פרויקט הסברה שמטרתו העלאת מודעות לנושא הנגישות, העברת מערכי שיעור לכיתות אחרות בבית הספר, שיר בשפת הסימנים, מיפוי הנמכות של מדרכות וחניות נכים תקינות במועצה ועוד.

תודה רבה לצוות בית הספר, בראשם עירית אמיר רכזת שכבת ז', שסייעו בהפיכת האירוע לחוויה משמעותית ועוצמתית ולתלמידים המקסימים שסבלנותם ורגישותם תרמה ליצירת שיח פורה בנושא.

 

 

 

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד