"נגישות ישראל" פנתה לשרי הכלכלה והרווחה לשינוי חוק לרון

1/02/2016
 
 
אדם בכיסא בגלגלים עובד במשרד

שר הכלכלה חתם על צו הרחבה לעניין קידום העסקת עובדים עם מוגבלות בקרב חברות המעסיקות מעל 100 עובדים, כך שאלה נדרשות להעסיק 3% מסך עובדים עד סוף 2016. לעניין גופים ממשלתיים חקיקה מחייבת נמצאת בתהליך.

בעולם כולו פועלים לקידום העסקתם ושילובם בחברה של אנשים עם מוגבלות, מתוך הבנה שהעסקתם טובה ותורמת הן למדינה והן לאדם עם המוגבלות המועסק. מדובר ב Win-Win כלכלי וחברתי.

הבעיה העיקרית הקיימת היום בהעסקת עובדים עם מוגבלות הינה 'חוק לרון', שבפועל במקום לעודד יציאה לעבודה הינו 'מעניש' את העובד. לא יתכן שהתמריץ הינו שלילי, ככל שעובדים יותר הקצבה מוקטנת. חשוב ביותר להבין שאין קשר בין הקצבה ומטרותיה ושכר ומטרותיו.

בכדי לעודד העסקת עובדים עם מוגבלות נדרש לבטל לחלוטין כל פגיעה בקצבה. לכל הפחות, גם אם המדינה מתעקשת, שלא בצדק כאמור, להקטין את הקצבה במקביל לעבודה יש לפעול לתקן את "חוק לרון" באופן שיאפשר לאנשים עם מוגבלויות תקופת מעבר של 3 שנים בה יקבלו את שכרם בשוק העבודה ללא כל פגיעה בקצבה, על מנת שיהיה להם תמריץ לצאת לעבודה, ולאחר מכן ניתן לשקול קיצוץ מסוים בקצבה כפונקציה של רמות שכר (אם כי גבוהות מאוד).

על מנת שבמדינה אכן נצליח לקדם העסקת עשרות אלפי מובטלים עם מוגבלות, אין די בלחייב את המעסיקים בלבד, אלא נדרשות שלוש פעולות נוספות:

  1. שינוי חוק לרון ע"י כך שתבוטל לחלוטין הורדת הקצבה.
  2. קמפיין מודעות הן למעסיקים והן לעידוד המועסקים.
  3. הכשרות מקצועיות לעובדים עם מוגבלות.

עמותת נגישות ישראל קוראת לשרים לטפל בקידום פעולות אלה לטובת מאות אלפי האנשים עם המוגבלות ובני משפחותיהם בישראל.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד