ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת: ”לתקצב את תרופות העתיד המצילות חיים”
 
 

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת קיימה היום דיון בנושא התרופות הביולוגיות מצילות החיים, הנחשבות לדור הבא של הטיפולים הרפואיים, אך עלותן יקרה מאד והם אינן בהישג ידו של החולה הממוצע.

פרופ` רמי רחמימוב, המדען הראשי במשרד הבריאות: ”נושא התרופות הביולוגיות הוא נושא אדיר שזכה לכותרות ראשיות כתרופות של העתיד. למעשה, יש טיפול חדשני בסרטן שמבוסס על יצירה של כלי דם , מערכת החיסון וטיפול בגן”.

פרופ` ברוך קליין, מנהל מח` אונקולוגיה בבית החולים ”מאיר”: ”אין לנו שום טענה נגד ועדת הסל, אנחנו רוצים כסף כי נצברו בשנה האחרונה עבודות שהראו צבר של הצלחות, פריצות דרך.
במקרה של סרטן המעי הגס מדברים שאם יש גרורה במעי גס באתר אחד ונתת תרופה אתה יכול להגיע לא רק להארכת חיים ולהוציא חולה כשהוא בריא, אתה יכול להציל את חייו. לכולנו יש כאלה חולים. יושב פה אסף אלון הוא כבר מקבל את התרופה שנה וחודש, כל הגידולים שלו נעלמו”.

ד”ר אסנת לוקסמבורג, רכזת ועדת סל התרופות מטעם משרד הבריאות: ”אנחנו במשרד עוקבים לנסות ולראות עד כמה אפשר לקדם את הנושא ואת ההכנסה לסל. ההערכות שלנו בארץ: עדכון של כשני אחוז כל שנה”.

אסף אלון, חולה סרטן המעי הגס: ”אני שובת רעב זה היום ה-12. לגבי הטיפול שלי, אני מטופל אצל פרופ` קליין. הטיפול הוא מרשים מכיוון שטענו בהתחלה שאצלי הגידול היה אלים כשהוא התפרץ והגיע לכבד. לפתע הסמנים, שזה המדד של התפתחות, צמחו אצלי תוך כחודש וחצי. אז התחיל טיפול מידי על פי פרוטוקול שקליין כתב בהתאם למצבי ועד פברואר הגידול צומק כך שאני אמור לעבור ניתוח להסרת הגידול בכבד ובחלל הבטן ואז אהיה לחלוטין נקי. אני מודיע לכם שהנושא הוא מציל חיים.

ח”כ אריה אלדד, מ”מ יו”ר הוועדה: יש מתח כמעט מובנה בין הגאונות האנושית לפתח ולפרוץ אופקים חדשים וגם לתרום לכלכלת ישראל לבין היכולת של איזושהי מדינה בעולם להיענות לכל הצרכים הללו. אין מצב שבו אפשר לתת הכול לכולם. אבל נדמה לי שאנחנו עוד רחוקים מנקודת האיזון שאנחנו יכולים להגיע אליה. מה שהזכירה הד”ר לוקסנבורג - זהו יעד בר השגה.

החלטת הוועדה: נוצר פרדוקס: מחד ישנם פיתוחים שיכולים לפתור מחלות קשות כמו סרטן השד וסרטן המעי הגס. מאידך, החולים – ידם אינה משגת לעשות שימוש בפיתוחים הללו. משמעות הדבר היא שהמדינה צריכה להקצות יותר ויותר משאבים הן לעיגון קבוע לעדכון סל התרופות בהיקף של תוספת 2% לפחות מתקציב הבריאות, והן בהשקעות בתחום התשתית המדעית, הטכנולוגית, מו”פ, ומענקי מחקר בתחומים אלו, על מנת להעמיד את הישגי המדע לרשות הזקוקים להם.

הוועדה קוראת למשרד הבריאות לפעול מול חברות התרופות ע”מ להוזיל את העלויות הניכרות המושתות על החולים הנזקקים לתרופות שאינן בסל התרופות.
הוועדה מתכוונת לייחד דיון לנושא עלויות התרופות וההגבלות ההולכות ומחמירות על המחקר הרפואי בהיבטי הקשיים לבצע את הניסויים ההכרחיים בבעלי חיים.
הוועדה קוראת לממשלת ישראל למצוא לאלתר דרכים להיענות לבקשת החולים הנאבקים על חייהם באופן שיוכלו להפסיק את שביתת הרעב המסכנת את חייהם.

בדיון השתתפו החכי”ם: מנחם בן-ששון,רן כהן, אלכס מילר ומרינה סולודקין.


© כל הזכויות שמורות, 2003, מדינת ישראל

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד