מנכ”ל הביטוח הלאומי קורא לרפורמה במערכת הביטחון הסוציאלי
 
 

השמיע בישיבת ועדת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות טענות קשות נגד הממשלה ושיטת קבלת ההחלטות הנוכחית בעניין התקציב

ח”כ משה שרוני , יו”ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת: ”הועדה תשתף פעולה עם הביטוח הלאומי ותפעל להחזיר לו עצמאותו כדי להביא לצמצום פערים חברתיים וצמצום מימדי העוני”

מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי : ”שיטת קבלת ההחלטות הנוכחית מייצרת טלטלה חברתית בלתי פוסקת וזו מהווה סכנה של ממש לביטחון הסוציאלי, משני טעמים עיקריים העדר תכנון לטווח רחוק והחלטות שמתקבלות משקולים פוליטיים”

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, בראשות ח”כ משה שרוני, שמעה היום סקירת רוחב מפי מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי, ד”ר יגאל בן שלום.

בן שלום השמיע בישיבת הועדה טענות קשות נגד הממשלה. לטענתו שיטת קבלת ההחלטות הנוכחית כאשר האוצר קובע את המסגרת התקציבית ואח”כ את מדיניות התקציב היא בלי שהממשלה שומעת על ההשלכות הסוציאליות שיש לתוכנית תקציבית זו או אחרת” ”שיטת קבלת ההחלטות הנוכחית , מייצרת טלטלה חברתית בלתי פוסקת וזו מהווה סכנה של ממש לביטחון הסוציאלי משני טעמים עיקריים העדר תכנון לטווח רחוק והחלטות שמתקבלות משקולים פוליטיים”

לדעתו של ד”ר בן שלום יש להבין את שתי המערכות הבונות את תקציב המוסד לביטוח לאומי- מערך אחד כולל את האשכול הביטוחי והאחר הוא האשכול הסוציאלי.המערך הביטוחי צריך לכלול את קצבאות שנוגעות לאבטלה, פשיטת רגל, נפגעי עבודה, נכות כללית ,זקנה ושארים, אימהות, סיעוד ונפגעי תאונות והמערך הסוציאלי הכולל קצבת הבטחת הכנסה , ניידות, אלימות במשפחה, מזונות , ילדים ומענקי לידה, מילואים, נפגעי פעולות איבה, אסירי ציון וחסידי אומות העולם. במערך הביטוחי המימון הוא פרטי ונגבה מהאזרחים ע”י המוסד לביטוח לאומי, ובמערך הסוציאלי המימון ממשלתי. לדעת בן שלום אסור לפגוע במערך הביטוחי בשום אופן מאחר והוא נגבה ישירות מהאזרחים: ” למערך הביטוחי חייב להיות שריון חוקתי שיאפשר רק שינוי מזערי מתקציב לתקציב, זאת בעוד המערך הסוציאלי יהווה חלק מתקציב המדינה השוטף ודרך גבייתו תעשה בהתאם לקטריונים המשתנים ומצב המשק המשתנה. ”

המנכ”ל בן שלום סיפר כי התקציב של הביטוח לאומי ב-2005 הסתכם ב- 43.3 מיליארד שקלים, כאשר הקצבאות הביטוחיות (כאלה שהמדינה גובה מהאזרחים) מסתכמות בכ- 34.7 מיליארד. ויש קצבאות סוציאליות שניתנות (המעוברות ישירות מהאוצר) על פי חוקים והסכמים עם האוצר מסתכמות ב8.6 מילארד. הקצבאות מסייעות ל- 39.2% מהמשפחות העניות להיחלץ ממעגל העוני ולכן כל קיצוץ משמעותי כניסה נוספת של משפחות חדשות למעגל העוני.
כמו כן השמיע המנכ”ל ביקורת קשה על המועצה של הביטוח הלאומי שאינה מתחלפת כל 4 שנים בהתאם לחוק ( המועצה הנוכחית קיימת כבר שבע וחצי שנים): ” המועצה אנכרוניסטית, משותקת ולא יעילה וצריך להחליף אותה במודל חדש כמו דריקטריון חברה. אני מציע שבמקום 60 חברים במועצה המועצה תוקטן ל 15 עד 20 חברים””

ח”כ משה שרוני,יו”ר ועדת העבודה והרווחה אמר בסיכום הישיבה : ”הועדה תשתף פעולה עם הביטוח הלאומי ותפעל להחזיר לו עצמאותו כדי להביא לצמצום פערים חברתיים וצמצום מימדי העוני”

© כל הזכויות שמורות, 2003, מדינת ישראל

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד