מבקר המדינה יבדוק בזמן אמת יחס משרדי הממשלה לניצולי השואה
 
 

יו”ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה ח”כ יורי שטרן: ”על שר האוצר להעביר לאלתר 14 מליון ₪ שהובטחו לניצולי השואה”.

ח”כ יורי שטרן, יו”ר הוועדה – הוועדה התכנסה לאור העובדה שמשרד האוצר לא העביר 14 מליון ₪ שהובטחו לקרן סיוע לניצולי שואה. אנו פונים למבקר בבקשה לחוות דעתו. מדובר ביחס של ממשלות ישראל לניצולי השואה.

מדינת ישראל משדרת לנו שנושא ניצולי השואה הוא נושא גרמני ואין אחריות למדינה.
ניצולי שואה חיים בעוני מחפיר, אין להם כסף למכשירים וטיפולים חיוניים.
המדינה מנכסת לעצמה את זכרון השואה, ודורשת ממדינות אחרות לכבד את זכרון השואה וחבה לשואה את זכות קיומה – לא מוכנה לקחת אחריות. משרד האוצר לא מוכן להכיל רציפות על חוק לטובת ניצולי שואה המקבלים אבטחת הכנסה.

מר זאב פקטור, יו”ר הקרן לרווחת נפגעי השואה בישראל – הקרן הוקמה לפני 14 שנה על מנת להבטיח אמצעים מינימליים לניצולי שואה. ”ניצולי שואה מעל גיל 80 שנצרכים לשיניים תותבות ע”מ לבלוע את חתיכת הלחם” – לא מקבלים בשל היעדר צרכים. הצרכים הולכים וגדלים משנה לשנה. ”יחס ממשלות ישראל לניצולי השואה – זוהי הסטוריה עצובה מאוד שאינני יודע איך אי פעם ניתן יהיה לתקן אותה”. אנשים הולכים לעולמם. זו דרך העולם, אבל להשאיר אותם בלי אמצעים מינימלים – זה עוול.

לפני כ-6 שנים הממשלה החלה לתמוך בקרן בסכום של 4 מליון ₪. בתום שנה זה הופחת ל-2 מליון ₪ זה מהווה פחות מ-2% מהתקציב הכללי. לאורך השנים היו רק הבטחות.
היתה הבטחה של ראש הממשלה (שר האוצר לשעבר) מר אולמרט לתת 14 עד 17 מליון ₪ מתוכם הועברו עד היום 5.8 מליון ₪. 10,000 ניצולי שואה מתו בשנה שעברה.
יש 260 אלף ניצולי שואה בארץ כיום 20% אינם יכולים לעמוד ברשות עצמם. בואו נשנה את היחס. זו חובה לאומית.

מר פוקס יוסף, יו”ר ארגון אסירי הנאצים לשעבר – כל המדינות בעולם מקבלים כסף ישירות מהגרמנים. מדינת ישראל לקחה את הכסף מהגרמנים. הכסף לא הגיע ליעדו לניצולי השואה עצמם.

ח”כ יורי שטרן – הממשלה צריכה לתת מעמד גם לניצולי שואה שעלו אחרי שנת 1953. על הממשלה לעמוד בהתחייבות כלפי ניצולי השואה. יש לקבוע את מעמד אוכלוסיית ניצולי השואה בחוק.

ברוך שוב, יו”ר ארגון הפרטיזנים – לא ניתן לקיים את הארגונים, א”א לארגן ביקורים, להוציא ספרי זכרון. כספי השילומים הצילו את המדינה למה היום אנו צריכים להתחנן מול מבקר המדינה וחברי הכנסת לכסף. על המדינה להתעורר אולי זה מאוחר מדי.

מר נוח פלוג, יו”ר מרכז הארגונים – ממשלת ישראל חתמה שאין יותר תביעות מגרמניה. רק בשנות ה-80 התחילה התעוררות מחדש. השר מודעי אמר לפנות לוועדת התביעות ו-50 ארגונים התארגנו ומאז הועלה הנושא של רנטות אישיות לאלה שהיו במחנות ריכוז ובגטאות. במשך 4 שנים האחרונות לא מקבלים גרוש. ממשלת ישראל בגלל חוב של ארנונה סגרה סניף של ארגון יוצאי פולין.

מר אברהם רות, יו”ר פורום הארגונים להשבת הרכוש הציע שהמבקר יבודק את כל הקשרים בין ממשלת ישראל לועדת התביעות.

אורי חנוך, יו”ר ניצולי דכאו – יש עוולות נוראיות, לא מתייחסים אלינו לא מבינים אותנו האינסטנציה האחרונה שאליה אנו מבקשים לפנות הוא מבקר המדינה.

מרדכי ויזל, ארגון אסירי הנאצים – מבקש שיפסיקו להתייחס לניצולי שואה כ”נעבכים” בכל משרדי הממשלה יש זלזול בניצולי שואה. אנו דורשים יחס של בני אדם.

דב ארבל, מנכ”ל הקרן לסיוע לניצולי שואה – כצבר, לבי שותת. אני רוצה לפנות למבקר בשל דחיפות הענין. תאומי מנגלה מגיעים אלי ואין להם כסף לטיפולי שיניים, מכשירי שמיעה וטיטולים... יש פה ענין של יחס וכבוד וכסף לצרכים בסיסיים.

ח”כ יורי שטרן – הנושא על מצפונינו וזה משחיר את פנינו הציבוריות.

הרן לבאות, מאגף התקציבים – באוצר הועברו 7 מיליוני ₪ כפי שהובטח. הוסכם שהתקציב יגיע ל 14 מליון ₪. עד היום לא אושר התקציב. יש בתקנה 14 מליון ₪ עד היום הועברו לקרן 5.8 ₪. כל הכספים יועברו לעמותות עפ”י נוהלי התמיכות.

ח”כ משה גפני – המדינה לקחה שילומים מגרמניה כדי להקים את המדינה. מי ששילמו בגופם הם ניצולי השואה. העם היהודי מחוייב לניצולי השואה. הממשלות לדורותיהם מתייחסות לניצולי שואה כמו לנכים, קשישים או חד הוריות. יש לכבד את ניצולי השואה. במובן הכי עמוק כולי חיים על חשבונם. יש לדאוג לכך שיחיו את חייהם בכבוד.

ח”כ יורי שטרן – אני פונה לאנשי האוצר לשבת בקרוב עם הארגונים ולבדוק כיצד ניתן להקל על אוכלוסיה מיוחדת זו.

מבקר המדינה, מר מיכה לינדנשטראוס – דעו לכם שמה שאמרתם יצא מלבכם וזה נקלט בלבו של מבקר המדינה ובלבם של עובדיו. אני מציע הצעה אופרטיבית לוועדה לענייני ביקורת המדינה. לא יתכן שאתם תרגישו שאתם מחוץ למחנה. אתם חלק מרכזי במחנה. הציבור חב לכם תודה על מה שעשיתם. אתם אוד מוצל מאש ובזכותכם קמה המדינה. התודה של עם ישראל מגיעה לכם בגדול ובזכות לא יכול להיות מצב שמישהו מניצולי שואה יסבול חרפת רעב. זה מקומם. לא יכול להיות שיהיה מצב שאדם לא יוכל לטפל בשיניו התותבות במדינת היהודים. זה חרפה שמדינת ישראל לא תדאג לאזרחיה. צריך לעשות לדבר סוף. משלחת של ניצולי שואה תתכנס במשרדי המבקר כמה שיותר מהר. נכנס לביקורת בזמן אמת. צריך לבדוק מה קרה. מדוע הגענו למצב כזה. צוות משרד מבקר המדינה עומד לשרותכם. נבדוק את כל משרדי הממשלה הקשורים לעניין.

סיכום

החלטות הוועדה

הוועדה מקבלת בברכה את החלטת המבקר לבדוק יחד עם הארגונים את יחס משרדי הממשלה לניצולי השואה ומבקש להתייחס להיעדר חקיקה מתאימה.

הוועדה תפנה לשר האוצר במספר בקשות כדלקמן:

- להעביר ללא דיחוי את הסכום שהובטח – 14 מליון שקל לקרן סיוע לניצולי שואה.
- מבקשים לקיים ישיבה במשרד האוצר בלשכה לשיקום נכים. ישיבה על מערך הבדיקות והתיעוד הנדרש מניצולי שואה שהצטרפו לאחרונה.
- הוועדה פונה לשר בבקשה לקיים דיון בלשכת השר עם הגורמים הרלבנטים לגבי מכלול התביעות של ניצולי השואה.
- הוועדה פונה לשר לארגן ולקבוע את מעמד ניצולי שואה כמעמד מיוחד.

© כל הזכויות שמורות, 2006, מדינת ישראל

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד