מדינת ישראל משקיעה במחקר רפואי דולר וחצי לשנה פר אזרח, מחיר של קפה הפוך.
 
 

דו”ח שערך מרכז המחקר והמידע של הכנסת והוגש ליו”ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח”כ זבולון אורלב, מצביע על ירידה דרמטית בהוצאה הממשלתית להשקעה במחקר ופיתוח. ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת דנה היום בממצאי הדו”ח.

הדו”ח מעלה כי בשלוש השנים האחרונות חלה ירידה מצטברת של 34% בהוצאות הממשלה להשקעות במחקר ופיתוח, כך שבשנת 2006 הקציבה הממשלה למטרת מחקר ופיתוח מיליארד ו-813 מיליון ₪, לעומת 2 מיליארד ו-753 מיליון שהקציבה בשנת 2003. הדו”ח מצביע גם על ירידה תלולה בתקציב שמקדישה הממשלה למחקר ופיתוח ביחס לתקציב המדינה הכולל: בשנת 2003 הוקדש למעלה מ-1% מסך התקציב למחקר ופיתוח, בעוד לפי תקציב 2006 יוקדשו למחקר ופיתוח רק 0.62%.
עוד מעלה הדו”ח כי כ-2/3 מסך התקציב הממשלתי למחקר ופיתוח מועברים למשרד התמ”ת, בעוד המשרד לאיכות הסביבה זוכה לתקציב מו”פ שולי, בשיעור שאינו עולה על 0.0%.

פרופ` רמי רחמימוב, המדען הראשי במשרד הבריאות: במדינות המפותחות (ה-OECD) ההשקעה הממשלתית הממוצעת במחקר ופיתוח בתחום הבריאות היא 8.2% מהמו”פ הממשלתי, אבל בישראל משקיעה הממשלה רק 0.7%. מדינת ישראל משקיעה במחקר רפואי דולר וחצי לשנה פר אזרח, מחיר של קפה הפוך, לעומת 100 דולר בארצות הברית. זו בושה וחרפה. כתוצאה מכך האוכלוסיה בישראל פחות בריאה, 16% מכלל אזרחי ישראל מתעוורים במהלך חייהם והאחוז עולה עם השנים.

ד”ר אברהם ארביב, סגן המדען הראשי במשרד התשתיות: אנחנו עוסקים בחיי אדם. תוך ארבע שנים ירד תקציב המו”פ בתשתיות מ-92 מיליון ל-22 מיליון ₪. נפגעים מחקרים בתחומים הנוגעים לחיי אדם כמו איכות מי השתיה ורעידות אדמה.

ח”כ שלמה ברזניץ: אנו משלמים מס שפתיים למדע הישראלי. צריך להבין שזו ההשקעה בעלת התשואה הגדולה ביותר, ואני מקווה שבתקציב 2007 ניתן יהיה לתקן את המעוות.

יו”ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח”כ זבולון אורלב: זו תהיה בכייה לדורות, מקצצים ביד קלה כי לא חושבים על הטווח הרחוק. הצמצום הדרסטי בהשקעה במחקר ופיתוח משקף ראייה ממשלתית קצרת טווח שעלולה להביא לפגיעה בעוצמתה ובחוסנה של מדינת ישראל. מדובר בתחומים הנוגעים לעתיד חיינו כמו בריאות, תשתיות לאומיות, חינוך ואיכות הסביבה. על הממשלה לבנות תכנית רב-שנתית שתחזיר את המדע ותקציביו למקומם הראוי.

© כל הזכויות שמורות, 2006, מדינת ישראל

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד