מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי: "הממשלה מכירה כבר בעובדה שצמצום הקצבאות פוגע בקשישים ובילדים"
 
 

מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי מגלה בישיבת ועדת הכספים: קצבאות הילדים נשחקו בשנים האחרונות ב-45%; מהיקף של 7,6 מיליארד ₪ ל-4,5 מיליארד ₪ בלבד

המנכ”ל הוסיף וטען כי גם הממשלה מכירה כבר בעובדה שצמצום הקצבאות פוגע בקשישים ובילדים – ולכן שופרו הקצבאות לקשישים * יו”ר הועדה ח”כ ליצמן מאשים: ”אסור להסכים לצעדי האוצר, כי הוא מחזיר אחוז, אך מיד נוטל חזרה כפול שני אחוז, באמצעות העלאת ההוצאות לצרכים בסיסיים” * ח”כ ליצמן גם קורא להפסיק את הענקת קצבאות ילדים לח”כים ולבעלי יכולת * תוקם ועדת משנה למלחמה בעוני במגמה להציע הצעות פעולה לממשלה

 756,000 ילדים בישראל מצויים השנה תחת קו העוני, אך הממשלה טרם קיימה דיון מתחייב כדי להתמודד עם מצב חברתי זה; * אדרבה, קצבאות הילדים קוצצו באורח דרסטי ונשחקו בשנים האחרונות ב-45%. מהיקף של 7.6 מיליארד ₪ ירד ענף קצבאות הילדים ל-4.5 מיליארד ₪ בלבד השנה; * לפיכך, צוות כלכלנים שהכין דו”ח עוני הכולל נתונים קשים, לקראת קיום ”כנס קיסריה”, בעוד שבוע, דורש מהממשלה להגדיל באורח תלול את ההוצאות עבור המלחמה בעוני. ”חייבים לעזור מיד למאות אלפי הילדים העניים, בטרם ילכו אחוזי העוני ויגדלו במדינה”.

כך, בשילוב התראה חריפה מפני מצב חמור שבו יגדלו מימדי העוני בעתיד, חשף ואמר ביום שלישי, בישיבת ועדת הכספים, מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי, דר` יגאל בן שלום. ועדת הכספים קיימה דיון מיוחד במימצאים קשים של דו”ח עוני חדש, שהוכן לאחרונה, לקראת ”כנס קיסריה”, שיתקיים בעוד שבוע. הדו”ח החדש נוסח בידי צוות כלכלנים, בראשותו של מומי דהאן ובהשתתפות ראשי המוסד לביטוח לאומי, נציגי בנק ישראל ואנשי אקדמיה. ישיבת ועדת הכספים, שנפתחה בשעת בוקר, ננעלה בידי יו”ר הועדה, ח”כ יעקב ליצמן, תוך שלוש דקות מרגע פתיחתה, לרגל העדרם של נציגי ממשלה שהוזמנו ובמיוחד היעדרות ראשי המוסד לביטוח לאומי. ”הנושא שלפנינו הוא חשוב, חמור וקשה, אך נציגי משרדי הממשלה לא נענו לבקשתנו לבוא ולהשתתף – לכן אני מודיע על דחיית פתיחת ישיבת הועדה עד לבואם של נציגי הממשלה ובהם ראשי הביטוח הלאומי”, הודיע היו”ר ליצמן ונעל את הישיבה לשעה קלה. לאחר מכן התחדשה הישיבה, בהשתתפות נרחבת של 13 ח”כים, נציגי משרדי הממשלה וכן מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי, דר` יגאל בן שלום, שסקירתו המפורטת על מימדי העוני עמדה במרכז הישיבה שנמשכה כשעתיים.

המנכ”ל בן שלום הדגיש את חשיבות שמירת היקף תשלומי הקצבאות כדי למנוע את המשך גידול העוני וקרא לקיים חשיבה מחדש בכל היקפי קצבאות הביטוח הלאומי, במיוחד עבור ילדים וקשישים. ”לדעתי גם הממשלה מכירה כבר בעובדה שצמצום הקצבאות פגע בעיקר בקשישים ובילדים. לכן, מסר, נעשו השנה שני תיקונים בקצבאות לקשישים: הוסיפו עוד 175 ₪ לחודש ליחיד וסך 230 ₪ לזוג. עקב ההסכם הקואליציוני אף יקבלו הקשישים עוד סך של 75 ₪ ליחיד ו-100 ₪ לזוג. יחד עם זאת התריע שוב המנכ”ל מפני הפסקת הצמדת הקצבאות לשכר הממוצע במשק – צעד השוחק את היקפן של הקצבאות. הוא הדגיש, כי גם אם לא יהיה הסכם קואליציוני חדש בין נציגי ”קדימה” לסיעת ”יהדות התורה”, בדבר העלאת הסיוע למקבלי קצבאות ילדים, המלצתו היא להעלות את רמת הקצבאות ואת רמת השירותים לילדים בסיכון. לסיום סקירתו קרא המנכ”ל בן שלום לבצע את ההצעה של מס הכנסה שלילי עבור 170,000 שכירים המצויים תחת קו העוני. לדבריו, ההמלצה במקביל להגדלת שכר המינימום, לפי חוק חדש שיזמה מפלגת העבודה. נציג משרד האוצר, רביב סובל, דחה את הביקורת החריפה והקשה מפי חברי הכנסת נגד הקיצוצים הדרסטיים של הקצבאות וחזר על הטיעונים שישראל מתמודדת עם הוצאות ביטחון גדולות והחזרי חובות ולכן, סיכם, שיש לדחות ההצעות להגדלת הקצבאות.

היו”ר ח”כ ליצמן האשים את האוצר בהעמדת פנים כאילו הוא בא לקראת הקשישים בהגדלת הקצבאות. לדבריו, ”אסור להסכים לצעדי האוצר, כי הוא מחזיר אחוז, אך מיד נוטל חזרה כפול, שני אחוז, באמצעות העלאת ההוצאות לצרכים בסיסיים”, טען. כמו כן קרא היו”ר ליצמן להפסיק את הענקת קצבאות הילדים לח”כים ולבעלי יכולת. בסיום דבריו הודיע על הקמת ועדת משנה למלחמה בעוני במגמה להציע הצעות פעולה לממשלה.

© כל הזכויות שמורות, 2006, מדינת ישראל

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד