אושר סופית: הכרה בצעירים עם מוגבלות כחניכי מכינות

17/07/2018
 
 

אושר סופית: הכרה בצעירים עם מוגבלות כחניכי מכינות

 

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק המכינות הקדם-צבאיות (תיקון), התשע"ח-2018, של חבר הכנסת עמר בר-לב וקבוצת חברי כנסת.

מוצע לתקן את הגדרת "מכינה קדם צבאית" כך שבין תלמידי המכינות יוכלו להיכלל גם צעירים עם מוגבלות המיועדים להתנדבות לשירות ביטחון ופטורים משירות סדיר מסיבות רפואיות. עוד מוצע להגדיר את המיועדים להתנדבות כאמור כחניכי המכינות הקדם צבאיות לכל דבר ועניין, וכך למנות אותם במספר החניכים הקובע לעניין השתתפות אוצר המדינה בתקצוב המכינות.

בדברי ההסבר נכתב: "חרף הפטור הרפואי הגורף משירות סדיר שניתן היום לצעירים עם מוגבלויות, יש ביניהם כאלו המעוניינים להשתלב במערכת הצבאית ובוחרים להתנדב לשירות צבאי. חלק מן המכינות הקדם צבאיות שמו לעצמן למטרה לסייע לאותם צעירים ויצרו תכניות מותאמות שמטרתן להכינם לקראת ההשתלבות במערכת הביטחונית ולתת להם כלים להתמודדות עם הקשיים והאתגרים הכרוכים במהלך.

על אף החשיבות שבתוכניות המותאמות הללו, החקיקה הקיימת מובילה למצב בו נמנעת זכאות תקציבית עבור מכינות בגין חניכים עם מוגבלויות המיועדים להתנדבות בשירות צבאי, כיוון שאין הכרה במעמדם ומפאת העובדה שאינם מועמדים לשירות ביטחון (להלן: "מלש"בים").  הדבר מוביל לבעיה תקציבית עבור אותן תכניות ויוצר מצב בו אין למכינות תמריץ לשלב מיועדים להתנדבות. מה גם שתוכניות ייחודיות הפועלות במתכונות הדומה למכינה, אינם מקבלים הכרה כמכינה לא פעם כיוון שהחניכים אינם מלש"בים, כך למשל במקרה של התוכנית "רואים רחוק" ששמה לעצמה למטרה לסייע לצעירים הנמצאים על הרצף הקל של האוטיסטים המעוניינים להשתלב בצה"ל."

50 תמכו ללא מתנגדים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד