בסניף המוסד לביטוח לאומי באשדוד יש רק עובדת אחת דוברת רוסית ב-1/2 משרה.
7/02/2007
 
 

הודעה לעיתונות מישיבה משותפת של הוועדה לפניות הציבור עם ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות: מתוך 53 משרות יש רק עובדת אחת דוברת רוסית ב-1/2 משרה לקבלת 71,000 עולים דוברי רוסית בסניף המוסד לביטוח לאומי באשדוד והיא אינה יכולה לתת שירות סביר לאזרח.

הוועדה לפניות הציבור בראשות חה”כ סופה לנדבר וועדת העלייה הקליטה והתפוצות בראשות חה”כ פרופ` מיכאל נודלמן קיימו היום סיור משותף בסניף המוסד הלאומי באשדוד בהשתתפות מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי וחברי הכנסת; מרינה סולודקין, רוברט אילטוב, זאב אלקין וליה שמטוב בנושא הטיפול בעולים דוברי רוסית ואמהרית במוסד לביטוח לאומי.

הוועדות נרתמו לפתור לאלתר מצוקה קשה של עולים חדשים מול המוסד לביטוח לאומי במקום.
חברי הוועדות נכחו בעת קבלת הקהל בסניף ופגשו פונים רבים שהעלו בפניהם את ליקויי הטיפול בהם כתוצאה מקשיי תקשורת לנוכח אי ידיעת השפה והעדר תמיכה ותרגום וטפסים בשפה העברית שהפונים אינם מסוגלים למלא.

מנהל סניף אשדוד במוסד לביטוח לאומי, מר שלמה אושרי, דווח לוועדות כי באשדוד מתוך 200,000 תושבים מתוכם 71,000 הם עולים ממדינות חבר העמים, ובהם כ-20,000 קשישים מקבלים קצבת זקנה.

מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי, ד”ר יגאל בן שלום דווח לוועדות כי בסניף הביטוח הלאומי באשדוד רק עובדת אחת בחצי משרה יוצאת חבר-העמים- דוברת רוסית, שני דוברי אמהרית ודובר צרפתית אחד מתוך כל עובדי הסניף.

ח”כ פרופ` מיכאל נודלמן, יו”ר ועדת העלייה הקליטה והתפוצות אמר כי על המוסד לביטוח לאומי לערוך שינויים משמעותיים כדי לקלוט דוברי רוסית ואמהרית שכן העולים הרבים הפונים אינם מקבלים שירות ראוי. זאת במיוחד לאור ההשקעה הכספית במבנה החדש והיפה, במחשבים ועוד.

ח”כ סופה לנדבר, יו”ר הועדה לפניות הציבור אמרה: ”קיימת דיספרופורציה בולטת בין מספר העולים הנזקקים לשירותי המוסד לביטוח לאומי ואינם דוברי עברית לבין מספר הפקידים דוברי הרוסית היכולים להעניק להם שירות ראוי” מדובר בתופעה מדאיגה שעל המוסד לביטוח לאומי לפתור.

ח”כ מרינה סולודקין אמרה: ”העובדה שלא מועסקים עובדים דוברי רוסית זה לא עוול אלא אפליה.” לדעתה מגיעים למוסד לביטוח לאומי מעל 300 דוברי רוסית ביום שאינם מבינים את הטפסים וכי העסקת מתנדבים דוברי רוסית אינה מסייעת מספיק שכן הם אינם מכירים את חוקי המוסד לביטוח לאומי.

ח”כ זאב אלקין אמר: ”ברור לי ש-50% מן הפונים למוסד לביטוח לאומי הם דוברי רוסית ולא מובן לי ההיגיון בהעסקת עובדת אחת דוברת רוסית בחצי משרה בלבד.” הוא קרא לעדכן בדחיפות את פקידי המוסד בדבר תיקונים משמעותיים בחקיקה המקנים הבטחת הכנסה לבעלי רכב ומאפשרים נסיעה לחו”ל עד 3 פעמים בשנה ועד 74 יום, למקבלי הבטחת הכנסה.

מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי, ד”ר יגאל בן שלום הביע הבנה והזדהות עם הקשיים שהוצגו בפניו. הוא הורה לעובדיו להכין תוכנית שתהווה מודל לערים עתירות עולים בתוך חודש ימים: להרחבת מספר המתנדבים תוך שיתוף פעולה עם הפדרציה הרוסית, לבחינת הוראת השפה הרוסית באופן אינטנסיבי לעובדי המוסד ולהוספת מתנדב נייד שילווה את הפונים דוברי הרוסית/אמהרית בבואם אל הפקידים המקצועיים. ד”ר בן-שלום הוסיף שפרק הזמן הממוצע להשבת מענה לפנייה הצטמצם לכ-10 ימים.

הוועדות נפגשו בעיריית אשדוד עם ראש העיר, מר צבי צילקר לציון יובל להיווסדה של העיר אשדוד. הוא הביע את שמחתו על הביקור וציין כי מדובר בכבוד לעירייה ולעיר אשדוד.
הוא הדגיש את הכרת התודה לעולים המחזקים את עירו אשר הביאו להתרחבותה המשמעותית: ”בלעדי העולים לא היתה אשדוד העיר החמישית בגודלה בארץ - אלא עיירה קטנה”.
מר צילקר ביקש מן הוועדות סיוע בחקיקה ובהקמת בית חולים בעירו.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד