הועדה לפניות הציבור דנה בפניות ציבור בנוגע לחוק הטבות לניצולי שואה נזקקים, התשס”ז- 2007
14/02/2007
 
 

הוועדה לפניות הציבור התכנסה היום בשל פניות ניצולי שואה בדבר הצעדים שעליהם לנקוט על מנת לקבל את ההטבות המוקנות להם על פי ”חוק ההטבות לניצולי שואה נזקקים, התשס”ז- 2007” של ח”כ יורי שטרן ז”ל.

בפתח הישיבה העלתה ח”כ סופה לנדבר, יו”ר הוועדה את דאגות הארגונים של ניצולי השואה בנושא יישום חוק זה . על פי ההערכה ישנה כ-20,000 זכאים להטבות אלה. לדעת חה”כ לנדבר אין מקום לדאגה מצד הארגונים שרוצים לשתף פעולה למען יישום החוק.

אהרון מולוטקובסקי, יו”ר ארגוני ניצולי השואה באשדוד הודה על קיום הישיבה ואמר שלא נותר זמן רב ליישום החוק. יש בערך 20,000 איש שכל אחד מהם צריך להגיש בקשה ולמלא טפסים, והדבר לוקח זמן, ברצונם של הארגונים לעזור לניצולי השואה ולהקל עליהם ככל האפשר. לכן הוא מבקש שיעבירו לארגונים אלו את הטפסים המתאימים על מנת שיוכלו לסייע לאנשים למלאם. הוא ציין כי יש לדאוג לספק מידע גם למי שאינו חבר באחד הארגונים.

נציג משרד האוצר מר רפי פינטו אמר שמשרד האוצר עובד מול ועידת התביעות, המוסד לביטוח לאומי ומשרד השיכון. באוצר דואגים להכין הטפסים וישמחו לקבל עזרה מן הארגונים ואף לספק הסבר לגבי דרך מילוי הטפסים, כמו כן לטפסים יצורפו דפי הסבר בעברית וברוסית. הוא ציין כי לקראת אפריל יפרסם משרדו בעיתונות הכללית והרוסית מודעות על מנת שהחוק יגיע לידיעתו של כל אחד ולצורך זה מגויס כח אדם מיוחד. משרד האוצר נערך להעברת הכספים כבר מחודש אוגוסט, כך שכל מי שיגיש בקשה במועד סביר יוכל לקבל את הסכום החד-פעמי עוד השנה.

עו”ד שי סומך, ממחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים הודיע ששר המשפטים מתקין תקנות שמגבילות את שכר הטרחה של עורכי הדין שיטפלו בתביעות, אם יהיו כאלה.

עו”ד חן יוריסטה, מנכ”ל ועידת התביעות הביע את הסכמתו עם הארגונים ואת רצונו להקל ולעזור לאנשים למלא את הטפסים כדי שלא יזדקקו לעזרת עורכי דין. הוא הביע את נכונותו לשיתוף פעולה מלא עם האגף לשיקום נכים במשרד האוצר במטרה לזרז את הליכי ההכרה בניצולי שואה נזקקים.

נציגות המוסד לביטוח לאומי הציעו את עזרת עובדי המוסד לביטוח לאומי בסניפים, למילוי הטפסים. וכן העלו הצעה להצלבת נתונים מכל המוסדות והארגונים הקשורים בביצוע החוק.

ח”כ סופה לנדבר, יו”ר הוועדה ביקשה בסיום הישיבה שבפרסומים אודות ביצוע החוק יאמר שאין צורך בייעוץ משפטי למילוי טפסי הבקשה ושהפונים יקבלו את מלוא העזרה מהארגונים של ניצולי שואה וכן שיפורסמו שמות הארגונים.
לסיום היא הביעה את תודתה לנציגי הארגונים, משרדי הממשלה והמוסדות על פעילותם.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד