זמני המתנה לניתוחים מתוכננים בבתי החולים
14/02/2007
 
 

ועדת הבריאות בראשות ח”כ משה שרוני דנה היום בממצאי מחקר שהכינה מחלקת המחקר והמידע של הכנסת בעניין זמני המתנה לניתוחים מתוכננים בבתי החולים.

ח”כ משה שרוני, יו”ר הוועדה: ”משרד הבריאות אינו יודע כמה ניתוחים מתוכננים מתבצעים בבתי החולים בישראל, אין בידיו נתונים על זמני ההמתנה ומספר החולים הממתינים. על פי נתונים שהועברו לוועדה מבתי החולים הממשלתיים, ישנם ניתוחים בבתי חולים מסויימים שזמני ההמתנה הם בני מספר רב של חודשים ואף למעלה משנה. אלו הם נתונים מדאיגים שצריכים להדיר שינה ממשרד הבריאות. לא ייתכן שחולים המשלמים ממיטב כספם לאורך שנים, כאשר הם נדרשים לניתוח קטרקט או ערמונית - נדרשים להמתין אפילו שנה”.

פרופ` אבי ישראלי, מנכ”ל משרד הבריאות הסביר בוועדה כי כל צעד שיכול המשרד לנקוט על מנת לצמצם את התורים וזמני ההמתנה לניתוחים מתוכננים נוגע לסוגיה הדורשת תוספת תקציב משמעותית למשל: שינוי התקרה לתאגידי בריאות; הגדלת תקציב הקניות של בתי החולים; תשלום תמריצים על מנת להגדיל את מספר המנתחים והמרדימים החסרים במערכת ; מתן מענה למצוקת האישפוז בבתי החולים. המנכ”ל הודה בוועדה כי אין בידי משרד הבריאות את הכלים לאסוף את הנתונים ואין בידו מנגנון בקרה וויסות לעניין זמני ההמתנה לניתוחים.

ח”כ אריה אלדד טען כי ניתן לקצר את זמן ההמתנה לניתוח ע”י הפניית חולים מבית חולים אחד למשנהו. כמו כן יש לחייב את קופות החולים לתת טופס הפנייה לבתי החולים באשר הם ולא להגביל את החולים לבצע את הניתוחים רק בבתי חולים מסויימים.

ד”ר גרוזמן קרלוס, מנהל המחלקה לשירותי אישפוז, חטיבת בתי החולים, שירותי בריאות כללית דחה את הטענות כלפי קופת החולים, כאילו היא מונעת מתן טופס 17 לחולים אשר מבקשים לבצע ניתוחים בבתי חולים שאינם של הקופה בשל עומס יתר ”אני מתחייב בוועדה לתת טופס 17 לכל חולה שצריך לעבור ניתוח והניתוח נדחה למשך זמן ארוך ”.

מר מידד גיסין יו”ר צב”י (צרכני בריאות ישראל) והגב` עדינה מרקס מהאגודה לזכויות החולה טענו שמרבית התלונות שמגיעות אליהם בנושא מצביעות על כך שהתורים לניתוחים מתארכים, בשל העובדה שהמנותח לא יכול לבחור את בית החולים בו הוא ינותח כדי לעקוף את התורים הארוכים.

מר רונן הראל, מנהל תכנון ותיקצוב במכבי שירותי בריאות דיווח לוועדה כי מבוטחי הקופה מקבלים טופס הפניה לבתי החולים מרגע קביעת הרופא על הצורך בניתוח ולכן לטענתו, מהסיבה הזו מבוטחי הקופה לא נדרשים לחכות זמן רב לניתוחים. יחד עם זאת, קופת החולים תוכל לתת שירות טוב יותר למבוטח אם בתי החולים יזרימו מידע באתרי האינטרנט שלהם לגבי מצב התורים לניתוחים השונים. ”שקיפות זו תאפשר לנו לנתב טוב יותר את החולים ותחסוך זמן יקר ועוגמת נפש לחולים.”

בסיכום הישיבה הוחלט:

• כפי שעולה מהמסמך שהוצג לוועדה וכן מדו”ח מבקר המדינה 2002 ועל פי הצהרתו של מנכ”ל משרד הבריאות, עולה כי משרד הבריאות אינו יודע כמה ניתוחים מתוכננים מתבצעים בבתי החולים בישראל, אין בידיו נתונים על זמני ההמתנה ועל מספר הממתינים.

• הוועדה תובעת ממשרד הבריאות לנקוט בצעדים על מנת לחייב את כל קופות החולים לתת טופס הפנייה לחולים לעבור ניתוח בכל בתי החולים באשר הם.

• לדעת הוועדה מהלך זה יספק למשרד הבריאות את הכלים על מנת שניתן יהיה למשרד לאמוד את חומרת הבעייה ולבחון את החלופות להתמודדות עם התופעה.

• הוועדה סבורה כי חסמי התימחור ותקרת ההכנסות לבתי החולים שמטיל האוצר גורמים לאי כדאיות לפתיחת משמרת שניה בבתי חולים ציבוריים, מה שגורם ללחץ על החולים לפנות לרפואה הפרטית.

• הוועדה קוראת למשרד הבריאות לבחון את הפתרונות שעיצבו מדינות שונות בנושא זה ולגבש בתוך 90 יום תכנית שתתן מענה לתופעה החמורה של המתנה ממושכת לניתוחים מתוכננים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד