מבדקי הביטוח הלאומי לצורך קביעת אחוזי נכות (”מבחן הנפילה”)
21/02/2007
 
 

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח”כ משה שרוני דנה היום בהצעה לסדר בדיון מהיר של ח”כ קולט אביטל וח”כ זבולון אורלב בנושא: מבדקי הביטוח הלאומי לצורך קביעת אחוזי נכות (”מבחן הנפילה”).

ח”כ קולט אביטל, מיוזמי הדיון: ” `מבחן הנפילה` מעיד יותר מכל כי גם במאה ה- 21 עדיין נוהג הממסד הרפואי בשיטות מימי הביניים שיש בהם ביזוי והשפלה של הנכים”.

ח”כ זבולון אורלב, מיוזמי הדיון: ”החשיפה של `מבחן הנפילה` מוכיחה את הצורך הדחוף בקביעת הנחיות ברורות לרופאים בוועדות הרפואיות על אופן ביצוע הבדיקות שהם עורכים לנכים ועל הצורך להוציא את הוועדות הרפואיות מהממסד על מנת שגם למראית עין לא נהיה עדים לניגוד אינטרסים בפעילות של הרופאים בוועדות”.

ח”כ משה שרוני, יו”ר הוועדה: ”יש להגביר את הפיקוח על עבודת הוועדות על מנת להקיא מתוכם רופאים שנוהגים באופן שאינו מכבד את הנבדקים ואת האתיקה הרפואית”.

פרופ` אשר אור נוי, נציג משרד הבריאות דיווח לוועדה כי כבר בשנת 2000 ועדה בראשות פרופ` גולדברג המליצה להוציא באופן הדרגתי את הוועדות הרפואיות ממשרד הבריאות ומהביטוח הלאומי. ”בשנת 2002 קמה ועדה נוספת בראשותי שהמליצה להוציא את הוועדות מידי הממסד באופן הדרגתי : קודם ועדת ערערים ואח”כ ועדות הביטוח הלאומי וועדות משרד הבריאות. הצענו גם להקים ועדה מקצועית לקבוע כללים והנחיות לבדיקות שעורכים הרופאים בוועדות הרפואיות. ההערכה שלנו הייתה שיש צורך להעמיד 10 מיליון ₪ על מנת לקדם את ההמלצות. משרד האוצר דחה את יישום ההמלצות בשל התקציב שנדרש. לצערי, עד היום אין הנחיות לרופאים והוועדות עדיין באחריות הממסד”. פרופ` אור נוי הוסיף כי ב- 14/2/07 נתבקש ע”י מנכ”ל משרד הבריאות לעמוד בראש צוות בין משרדי אשר יגיש המלצות בעניין הקמת רשות לוועדות רפואיות, זאת בעקבות החלטה של ועדת שרים לענייני חקיקה מדצמבר 2006. משנתבקש פרופ` אור נוי להתייחס לעצם ”מבחן הנפילה” אמר: ”יש לא מעט מתחזים מקרב הפונים לוועדות הרפואיות ואולם הבדיקות צריכות להיעשות כך שהחולים לא יפגעו”.

ד”ר יצחק זיו נר, נציג ההסתדרות הרפואית ומשמש כממלא מקום יו”ר ועדות ניידות במשרד הבריאות: ” `מבחן הנפילה` לא קיים במסגרת הבדיקות שעורכים הרופאים במסגרת הוועדות הרפואיות של משרד הבריאות. בבדיקה שקיבלה פרסום באמצעי התקשורת בשבועות האחרונים לא נעשה `מבחן הנפילה` אך איש לא טרח לשאול את הרופאים מה קרה שם. אם יש `תפוחים רקובים` מקרב הרופאים העורכים את הבדיקות, יש להפסיק עבודתם לאלתר ולמצות איתם את הדין”. לטענתו רוב הנכים אינם רמאים ואינם שקרנים אך יש גם כאלה בתוכם. אחרי שקיבל את הסכמתה של הנבדקת שנכחה בדיון, חשף ד”ר זיו נר בפני הוועדה, את העובדה כי בבדיקה שנעשתה לפונה לפני שנתיים, הוצג בפני הוועדה הרפואית שדנה בעניינה, סרט המעיד כי החולה מהלכת בעזרת קב אחד ואפילו


בלעדיו, למרות טענותיה שהיא לא מסוגלת ללכת. הבדיקה השנייה כאמור, לא התקיימה כלל בשל המהומה שהתרחשה שם.

הגב` אסתר אוזנה, דיווחה לוועדה כי בבדיקה שהתקיימה לפני שנתיים נאלצה לעבור את `מבחן הנפילה` ”ביתי שנתלוותה אלי אז אספה אותי מהרצפה לאחר הבדיקה, היא הייתה בהלם והיסטריה. הרופאים במקום לעזור המשיכו להתעלל בי וללעוג לי. אין לי כוח לויכוחים אני במצב של יאוש. בבדיקה שהייתי אמורה לעבור בוועדה הרפואית לפני כשבועיים, מר ניסים מורביה, ממטה מאבק הנכים, הצטרף אלי על מנת להבטיח שלא יאלצו אותי לעבור שנית את מבחן הנפילה”.

הגב` נעמי מורביה, מטה מאבק הנכים : ”נכון שיש מתחזים בתוכנו ואולם עדיף נכה אחד מתחזה מאשר 100 נכים מושפלים. אפשר לזייף מכתב מרופא אך לא צילום MRI או צילום רנטגן”.

בסיכום הישיבה הוחלט:
1. הוועדה קוראת למשרד הבריאות לביטוח הלאומי ולמשרד הביטחון להוציא הנחיות ברורות לרופאים בוועדות הרפואיות האוסרות על ביצוע ”מבחן הנפילה” .

2. הוועדה קובעת כי קיים ניגוד אינטרסים בעבודת הוועדות הרפואיות במשרד הבריאות, והוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי, שכן הגוף המממן הוא זה שממנה את הוועדות המקיימות את הבדיקות לנכים בתביעותיהם לקבלת גמלה.

3. הוועדה קוראת למשרד הבריאות לזרז הדיונים של הוועדה שהקים בראשות פרופ` אור נוי למינוי רשות עצמאית, שתאגד בתוכה את הוועדות הרפואיות לקביעת הזכאות של הנכים.

4. הוועדה רואה בחומרה את העובדה שהוועדות הרפואיות פועלות ללא קריטריונים והנחיות ברורות לרופאים. הוועדה קוראת למשרד הבריאות ולמוסד לביטוח לאומי לקבוע לאלתר הוראות והנחיות מפורשות לרופאים בוועדות הרפואיות על מנת למנוע ביזויים והשפלתם של הנכים ולאיתור מתחזים.

5. הוועדה קוראת למשרד הבריאות ולמוסד לביטוח לאומי להחמיר בעונשים של מי שנחשף כמתחזה, ומנסה להוליך שולל את הרופאים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד