בן להורים נכים נגד אגד - "אני לא יכול לקחת את הורי לים המלח"
29/01/2009
 
 

רדיו ללא הפסקה

מדוע לא דואגת חברת "אגד" לאוטובוסים בין עירוניים המתאימים להסעת נכים? תלונתו של המאזין נוגעת לליבו של זהבי שמחליט לעשות מעשה.

עדכון
חברת אגד שלחה את תגובתה הכתובה והיא מצורפת בתחתית תמליל השיחה.

לשמיעת המקור (זהבי עצבני, רדיו ללא הפסקה)

לקריאת תגובת אגד


תמליל השיחה

דודו : שלום נתן זהבי, מדבר דודו לייבה אני דיברתי איתך לפני כמה שבועות, ועכשיו זה נושא חדש, בנושא אי נגישות לנכים בתחבורה בין עירונית באוטובוסים, לא ברכבות.
נתן זהבי : אוקיי.
דודו : ופניתי לדוברות של אגד ואמרו לי, תשמע אדוני כרגע יש רק תחבורה עירונית, בגלל שאין הנחיה ממשרד התחבורה, אז אין ולא יהיה. אז שאלתי אבל מתי יהיה, רק אם משרד התחבורה כאילו יפנה אליכם ... תקנון שכן אפשרי. אז מי שהיה אמר לי אין לי מה לומר לך.
נתן זהבי : מה זה אומר בעצם, שהיום נכה בכיסא גלגלים שאין ברשותו, או ברשות משפחתו רכב לא יכול לנסוע בתחבורה ציבורית בין ת"א לי-ם או בין ת"א לטבריה.
דודו : כן כן. יש לי שני הורים נכים, אחד עם כיסא גלגלים - אבא שלי, ואמא שלי עם הליכון. אני לא יכול לקחת אותם מב"ש, לא לאילת, לא לים המלח, לא לשדרות, לא לאשקלון. לאן שאין רכבת אני לא יכול לקחת אותם.
נתן זהבי : ואגד לא הצליחה להשכיל להמציא לפתור את הבעיה בכך שבוא נגיד, שאומרים נניח בימים א', ג', ה' נניח לצורך העניין יהיו אוטובוסים נגישים לנכים על כיסאות גלגלים.
דודו : אוטובוס אחד שיהיה בקו אחד.
נתן זהבי : מדי פעם.
דודו : כן.
נתן זהבי : ויידעו את ציבור הנכים שבשעה זו וזו ביום זה וזה יהיה אוטובוס שמיועד לנכים שיעשה את המסלול לים המלח לצורך העניין.
דודו : נכון. כיום אין אוטובוס כזה, אין אוטובוס בארץ בחברה כמו אגד או מטרופולין או אחר.
נתן זהבי : כי בנסיעות העירוניות עשו רמפה שמעלה נכים על כיסאות גלגלים.
דודו : כן כן בוודאי. אוטובוסים בין עירוניים אין, אין רמפה.
נתן זהבי : תשמע אני רוצה לומר לך מה אגד בתגובה כי שגיב פנה אליהם. יש פה מילה אחת שמעצבנת אותי בתגובה שלהם ותקשיב מה המילה, זו המילה הראשונה. "ברוב מדינות העולם אין אוטובוסים בין עירוניים נגישים לנכים בכיסאות גלגלים כיוון שלא ניתן לבצע מסיבות  בטיחותיות נסיעות בין עירוניות באוטובוס נמוך משטח המותאם לעליית נכים ומוגבלים. ומסיבה זו הנחיות משרד התחבורה לגבי שילוב אוטובוסים נגישים בצי הרכב של חברות התחבורה הציבורית מתייחסות אך ורק לאוטובוסים עירוניים ופרברים." ברוב  מדינות העולם, אני מבין שזה לא נכון כי יש הרבה מדינות בעולם.
דודו : זה שטויות, זה שטויות. הרי מה עושים, הרי את האוטובוסים של אגד מרכיבים בחברת מרכבים בישראל נכון, מרכיבים אותם ואפשר לשנות את הייעוד שלהם, את החלק האחורי, אפשר איזשהו הרחבה, כי כל המרכב נעשה פה בארץ.
נתן זהבי : לא של כולם אלא של כמה אוטובוסים שיהיו מיועדים אחת לכמה ימים או ליומיים לנסיעה לנכים.
דודו : נכון. אני ראיתי את האוטובוסים האלה באינטרנט ושלחתי גם דוגמה באינטרנט, בצד האחורי של האוטובוס יש רמפה שמעלה, יש דלת מורחבת ושניים שלושה מקומות מיועדים לנכים. אז אוקיי אז יהיו פחות 8 או 12 כיסאות אבל אנשים יבינו שזה עבור נכים.
נתן זהבי : תשמע, כותב לנו רון רטנר, דובר אגד, בסיום מכתבו: "אגב כהתנדבות לקהילה משמשים גמלאים של אגד כנהגי נכונית, מכונית מיוחדת המותאמת להסעת נכים למוסדות ריפוי ולצרכים דחופים אחרים." מה אתה אומר על זה.
דודו : אני אומר שדובר אגד יבוא לב"ש וייקח את ההורים שלי ליום נופש בערד וים המלח, ואז אחרי זה אני אוכל לדבר איתו.
נתן זהבי : אז הנה קריאת תגר. אנחנו פונים לידידנו המכובד רון רטנר, דובר אגד. אמרת שאתם עושים, אל תדברו תעשו. אנחנו נחבר אותך רון רטנר עם המאזין שהוריו הנכים מתים לנסוע ליום נופש בים המלח בשביל לרפא את הכאבים והפצעים שיש להם. ואם תיענו לאתגר, הנה הוכחתם שאכן אתם מתנדבים בקהילה.
דודו : נכון. אז תהיה סנונית ראשונה.
נתן זהבי : כן כן. אז הנה שגיב יחבר בינך והכל יטופל.
דודו : ושורה תחתונה נתן, הוא אומר שלא קיים נכון.
נתן זהבי : עזוב בוא נראה קודם כל נסדר אולי להוריך נסיעה שייהנו קצת ויהיה להם יום שקט. אוקיי.
דודו : אוקיי.
נתן זהבי : אדוני, תודה רבה.
דודו : אני מודה לך.
נתן זהבי : אני מודה גם לך.


תגובת דובר אגד

26 בינואר 2009

לכבוד:

התוכנית של נתן זהבי
רדיו 103FM

בהמשך לפנייתך להלן תגובת דובר אגד:

ברוב מדינות העולם אין אוטובוסים בינעירוניים נגישים לנכים בכיסאות גלגלים, כיוון שלא ניתן לבצע, מסיבות בטיחותיות, נסיעות בינעירוניות באוטובוס נמוך משטח, המותאם לעליית נכים ומוגבלים. מסיבה זו, הנחיות משרד התחבורה לגבי שילוב אוטובוסים נגישים בצי הרכב של חברות התחבורה הציבורית, מתייחסות אך ורק לאוטובוסים עירוניים ופרבריים.

אנו מודעים לקשיי הנסיעה הבינעירונית של נכים ופתוחים לשמוע כל הצעה לפתרון הבעיה. אולם, כל עוד לא ימצא שילוב נכון בין המבנה הטכני של האוטובוס, שצריך להכיל גם תאי מטען ברצפתו, לבין הצרכים הייחודיים של הנכים, לא תוכל אוכלוסיית הנכים להשתמש בקווים הבין-עירוניים של אגד.

לעומת זאת, יותר ממחצית צי האוטובוסים העירוניים והפרבריים של אגד כבר מותאם לנכים ואנחנו מצטיידים זה מספר שנים אך ורק באוטובוסים עירוניים נגישים, כך שבעוד שנים ספורות יהיה כל צי האוטובוסים העירוניים נגיש לנכים. בנוסף על ההצטיידות פיתחנו במוקד שירות הלקוחות של אגד מערכת המספקת מידע לציבור על מועדי שילובם של אוטובוסים נגישים בכל קו, בחיוג ל-2800*, כך שנכים ומוגבלים יוכלו להתאים את מועד הגעתם לתחנה על פי זמני ההגעה של אוטובוס נמוך משטח.

ככלל, אגד משתדל לשבץ אוטובוסים נמוכי משטח בקווים באורח קבע ולא באופן מקרי. אנו פתוחים גם לשמוע פניות פרטניות של אנשים בעלי מוגבלויות כדי להיטיב לשרת אותם. אנשים אלו מוזמנים לפנות לסדרן שבסניף הקרוב למקום מגוריהם, כדי לדון באפשרות של שיבוץ אוטובוס נגיש במועד הרצוי להם.

עוד ראוי לציין, כי נהגי אגד עוברים הכשרה למתן שירות יעיל לבעלי מוגבלויות במסגרת פרויקט הנערך בשיתוף עם ארגון שק"ל (שירותים קהילתיים למוגבלים) ובית איזי שפירא. מטרת הפרויקט היא ליצור מפגש בלתי אמצעי בין הנהגים לבין הנכים, בו יוכלו נציגי הנכים לספר לנהגים על הקשיים שבהם הם נתקלים בנסיעות באוטובוסים והנהגים יוכלו ללמוד מדבריהם כיצד לעזור לנוסעים הזקוקים לסיוע מיוחד.

אגב, כהתנדבות לקהילה משמשים גמלאים של "אגד" כנהגי נכונית  - מכונית מיוחדת המותאמת להסעת נכים למוסדות ריפוי ו/או לצרכים דחופים אחרים.

בכבוד רב,

רון רטנר
דובר אגד


הסעיות לנכים

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד