משרד התחבורה פרסם היום את המכרז העיקרי להפעלת ה"מטרונית" בחיפה
7/09/2009
 
 

השר כץ: בחירת ההצעה הזוכה צפוייה להתפרסם בתוך מספר חודשים. המטרונית תחל לפעול במהלך שנת 2011

צעד חשוב לקידום הרפורמה בתחבורה הציבורית. משרד התחבורה פרסם היום את המכרז העיקרי לבחירת הזוכה להפעלת קווי ה"מטרונית" בחיפה.

שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ ציין כי המכרז שפורסם הוא המשכו של המכרז למיון מוקדם (P.Q) שפורסם בחודש אוגוסט 2008 על ידי ועדת המכרזים הבינמשרדית שבראשות המשנה למנכ"ל משרד התחבורה.

המיון המוקדם נועד לקבוע מציעים שיוכלו להגיש הצעות למכרז העיקרי וכן לאשר כלי רכב שניתן יהיה להציע במסגרת המכרז העיקרי שפורסם.

הקבוצות שמתמודדת על המכרז הן: חברת דן, קבוצה הכוללת את אגד תעבורה, חברת תשתית ואגד אחזקות, חברה הכוללת את מטרופולין, חברת מאיר וחברת הורן את ליבוביץ. קבוצה נוספת כוללת את חברת קונקס וחברת נתיב אקספרס.

המכרז כולל הקמה, אחזקה והפעלה של שרותי תחבורה ציבורית במטרופולין חיפה באמצעות "מטרוניות" - אוטובוסים מפרקיים רבי קיבולת, באורך של 18 מטר כל אחד.

שר התחבורה צין כי המטרונית תהיה בעלת נגישות גבוהה לנכים ומוגבלים ותספק שירות מהיר ויעיל ומידע בזמן אמת. הזכיין שיבחר במכרז ידרש להפעיל את השירות באמצעות כ-100 מטרוניות.

מערכת המטרונית כוללת שלושה קווי שירות באזור חיפה והקריות, באורך כולל של 40 קילומטר. הקו הראשון יופעל מאזור צפון הקריות (סמוך למחנה כורדני) דרך כביש 4 והעיר התחתית של חיפה ועד מרכזית חוף הכרמל. הקו השני יופעל מקרית אתא למסוף בת גלים דרך כביש 4 והעיר התחתית של חיפה. הקו השלישי יופעל מקרית ים וקרית חיים להדר בחיפה.

שר התחבורה מסר כי מטרופולין חיפה הוא הראשון בארץ שבו תופעל מערכת תחבורה ציבורית במתכונת BRT ((BUS Rapid Transit המשלבת תדמית יחודית ורמת שרות גבוהה מהמקובל בתחבורה הציבורית. המטרונית תהנה מזכויות דרך בלעדיות בכבישים והעדפות ברמזורים לאורך כל מסלולי הקווים.

המכרז כולל הקמה, אחזקה והפעלה של שרותי תחבורה ציבורית במטרופולין חיפה לתקופה של 12 שנים. הזכיין שיבחר במכרז ידרש להפעיל שני סוגי מטרוניות: אחת בעלת הנעת דיזל והשניה היברידית (הנעת דיזל והנעה חשמלית).

המטרוניות ההיברדיות יופעלו במסגרת ניסוי ואם יעמדו בדרישות יורחב השימוש בהן בכל הקווים ובמטרופולינים אחרים בארץ. יצויין כי ההצעות שהוגשו למכרז המיון המוקדם כוללות מספר רב של "מטרוניות" הנבחנות בימים אלה על ידי משרד התחבורה וחברת יפה נוף.

השר כץ ציין כי בחירת ההצעה הזוכה תתפרסם בתוך מספר חודשים. לדבריו, הפעלת המטרונית צפוייה להתחיל בסוף שנת 2011.

מקור: דובר משרד התחבורה

 

כתבה נוספת בנושא:

פורסם המכרז להפעלת ה"מטרונית" בחיפה (PORT2PORT)

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד