שר הפנים חתם על תקנות נגישות בנוגע לבניינים חדשים
2/02/2010
 
 

מהפיכה בתחום הנגישות - לא פחות. שר הפנים אלי ישי חתם היום (שני) על תקנות הנגישות עבור אנשים עם מוגבלות לעניין בנייני מגורים חדשים.

התיקון לחוק יחייב יזמי נדל"ן וקבלנים לבנות בנייני מגורים חדשים תוך עמידה בדרישות הנגישות, כך שכל אדם עם מוגבלות יוכל להגיע לדירות ולשטחים המשותפים בבניין, ולהשתמש בהם באופן שוויוני, מכובד ועצמאי.

משרד הפנים, בשיתוף עם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ובהתייעצות עם עמותת נגישות ישראל, ניסחו והובילו את התיקון לתקנות.

התקנות החדשות יחולו על בנייני מגורים בעלי 6 יחידות דיור ומעלה, שיש להם כניסה משותפת או חדר מדרגות משותף. חובת הנגישות תחול על כל השטח המשותף בבניין עד לפתח יחידות הדיור כולל הפתח לדירה, ואינו כולל את פנים יחידות הדיור.

הקבלנים ייאלצו להתחשב בתיקון החדש לחוק העיקרון המנחה את התיקון לתקנות הוא רצף של נגישות מהחניה, כולל חניות לנכים וכן מהמדרכה, דרך הכניסות, תאי הדואר והאינטרקום, מעלית נגישה ומשם אל וכולל פתח יחידת הדיור.

 


הקבלנים ייאלצו להתחשב בתיקון החדש לחוק


כל שטחי הבניין שנועדו לשימוש משותף של הדיירים יהיו נגישים בהתאם לתיקון, כגון: הלובי, חדרי המדרגות, החצר, הגג וכיוצא באלה
.

עוד נקבע, כי התקנות החדשות מטילות חובה להתקין מעלית בבניינים שגובהם מעל 10 מטרים. גם בבניינים נמוכים יותר, יש חובה בהסדרי נגישות.

נוסף על כך, התקנות החדשות מחייבות להקצות מספר מקומות חניה נגישים, באופן יחסי למספר מקומות החניה המוקצים לכלל דיירי הבניין. כך למשל, בבניין שיש בו בין 31 ל-75 מקומות חניה חייבים להקצות לפחות שני מקומות חניה נגישים, אחד מהם לרכב גבוה.

תיקון התקנות יכנס לתוקף 180 יום לאחר פרסומו ברשומות. החל ממועד זה לא יינתנו לאותם בניינים היתרי בנייה ואישור אכלוס או תעודת גמר אלא אם יעמדו בדרישות הנגישות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד