בנק ישראל: השטרות החדשים יודפסו בגדלים שונים
26/02/2010
 
 

השטרות החדשים עליהם יודפסו פניהם של גדולי אומה נוספים יעברו מתיחת פנים נוספת. השטרות החדשים יודפסו בגדלים שונים בהתאם לסכום השטר, על מנת להקל על קהילת העיוורים.

לפני כחודש נועד יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, עם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר וביקש ממנו להשקיע מאמצים בסימון שטרות הכסף למען העיוורים בישראל.

ח"כ גפני אמר כי "עיוורים פנו אלי והתלוננו על כך שלאחר שכמה ידי אדם נוגעות בשטרות הכסף, הסימונים הקיימים אינם עוזרים יותר. העיוורים סיפרו שקרובי משפחתם נאלצים לסמן עבורם את שטרות הכסף בגומיות כדי להבחין בין השטרות השונים. ראוי שבנק ישראל ישקיע מאמצים רבים בנושא". גפני הביא בפני הנגיד כדוגמא את שטרות היורו באירופה, המובדלים זה מזה באמצעות גדלים שונים.

בבנק ישראל עם זאת מדגישים כי הרעיון לשינוי גדלי השטרות בכלל שלהם. "עוד הרבה לפני שעלתה הצעתו של יו"ר ועדת הכספים הוחלט בבנק ישראל שעל מנת להקל על אוכלוסיית העיוורים יודפסו שטרות בגדלים שונים", נמסר מהבנק.

יצויין כי כיום קיים סימן מיוחד הניתן למישוש על השטרות על מנת לאפשר זיהוי של השטר, אולם העיוורים הלינו כי הסימן מתבלה לאחר מספר שנים, וכתוצאה הם לא יכולם לזהות את סכום השטר.

מבנק ישראל נמסר כי "במסגרת תכנון הסידרה הבאה יש צורך לקבל הרבה מאד החלטות כמו סוג או סוגי הנייר שעליו יודפסו השטרות, סימני הביטחון שיופיעו על השטרות, הסימנים לעיוורים ועוד. במסגרת זו, נתקבלו כבר מספר החלטות פנימיות, בין היתר, השטרות יהיו בגודל שונה זה מזה. כך היה נהוג גם בעבר בכל אחת מ-4 סדרות הלירות.

הדיונים על שאר המרכיבים יימשכו עוד חודשים ארוכים. התוצאה הסופית, כאמור, תתפרסם בעוד קצת פחות משנתיים. העלות של הדפסת השטרות החדשים מוערכת במאה מיליון שקל.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד