הסתיים קורס ראשון מסוגו בארץ לתיאור קולי ללקויי ראייה ועיוורים

בקורס שנערך באונ' העברית הוכשרו מתארים קוליים עבור אנשים לקויי ראייה ועיוורים, באירועי תרבות וספורט
16/11/2014
 
 
מסיימי קורס תיאור קולי הראשון בארץ

בשורה לעיוורים וללקויי ראייה נרשמה השבוע עם סיום קורס ראשון מסוגו בארץ של תיאור קולי (Audio Description) במחלקה לתקשורת ועיתונות באוניברסיטה העברית, בו הוכשרו 14 מתארים קוליים עבור אנשים לקויי ראייה ועיוורים, שיוכלו בקרוב לחוות תיאטרון, קולנוע, טלוויזיה, מוזיאונים, בלט, סיורים תיירותיים, אירועי ספורט ואירועים ממלכתיים.

בישראל ישנם כ- 100,000 איש עם לקות ראייה, אשר ברובם לא הולכים לתאטרון. משתתפי קורס ייחודי זה, רכשו מיומנויות מקצועיות מיוחדות אשר יאפשרו להם להעביר באופן ברור את המיצגים החזותיים המתרחשים על הבמה לאנשים העיוורים שישבו באולמות התיאטרון והקולנוע, כך שאלה יוכלו לראות בדמיונם את תמונת הסצנה בזמן אמת.

תכנית ההכשרה יצאה לפועל בזכות תמיכת קרנות הביטוח הלאומי - הקרן לפיתוח שירותים לנכים, אשר סייעה בהיקף של 87,000 ₪ למימושה ובהשתתפות המרכז לעיוור והמחלקה לתקשורת ועיתונות באוניברסיטה העברית.

המנחה הראשי בקורס היה מר אנדריו הולנד מאנגליה, בעל ניסיון רב שנים בתיאור קולי בתיאטראות לונדון ומייסדו של VOCAL EYES בלונדון, העוסק בתיאור קולי בתיאטראות למעלה מ- 20 שנה. המרכז האקדמי של הקורס היה מוטי ברכאן מהמחלקה לתקשורת ועיתונות באוניברסיטה העברית.

את מיזם התיאור הקולי החלה הספרייה לעיוורים שהקליטה השנה למעלה מ-10 סרטים, בהם הוקלט תיאור קולי. הקרנת בכורת הסרט "זינוק בעליה" התקיימה לפני מספר שבועות בסינמה סיטי בגלילות בנוכחות כ- 200 לקויי ראייה ועיוורים, שחלקם זכו לראשונה בחייהם להיות בבית קולנוע מאז התעוורו. כולם דיווחו שחווית הצפייה בסרט הייתה מרנינה ומרגשת.

תיאור קולי מתבצע בשני אופנים: לסרטים מקליטים את התיאור מראש על גבי פס בגוף הסרט ובתיאטרון ואירועים חיים אחרים נמצא המתאר הקולי באולם ומתאר את המתרחש בזמן אמת. בשני המקרים האדם העיוור חובש אזניות בהם מועבר לו התיאור מבלי שאנשים אחרים שומעים את התיאור.

על מנת להבטיח כי התיאור הקולי יהפוך לשירות שבשגרה בבתי התיאטראות, בטלוויזיה, בקולנוע ובכל אירוע תרבותי ואירועי ספורט, בכוונת ארגוני העיוורים לפנות אל נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ולכנסת בבקשה להכניס תיקון לתקנות נגישות השירות, על מנת שיכיל שירות זה.

בימים אלה יעברו משתתפי הקורס הכשרה מעשית באחד מבתי התיאטראות הגדולים בארץ, אשר לאחריה יחלו בקיום השירות המיוחד בתיאטראות בטלוויזיה ובקולנוע.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד