הנגשת הליך חקירה והעדה של אנשים עם מוגבלות תקשורתית מורכבת

24/08/2015
 
 
אישה מוסרת עדות באמצעות לחיצה על סמלים במחשב

הנגשת הליך חקירה והעדה של אנשים עם מוגבלות תקשורתית מורכבת, באמצעות ערכת תת"ח (תקשורת תומכת וחליפית)

התכנית להנגשת הליך חקירה והעדה של אנשים עם מוגבלות תקשורתית מורכבת באמצעות ערכת תת"ח מיושמת בעזרת פיתוח של כלים מיוחדים למשימה. כלים אלה יאפשרו למערכת החוקרת ולמערכת השופטת לחשוף פגיעות ולהגיע לחקר האמת ולמיצוי הדין עם הפוגעים באוכלוסייה זו.

פגיעה בקרב ילדים ובוגרים עם מוגבלות

מחקרים מהארץ ומהעולם מצביעים על כך שאנשים עם מוגבלות חשופים – יותר מאחרים, במידה ניכרת – לאלימות על כל סוגיה. התופעה מלווה בתת-דיווח, וברוב המקרים יש חסמים רבים בדרך למיצוי הדין עם הפוגעים.

אחד האתגרים העיקריים באיתור של אנשים עם ליקויים חמורים בדיבור ובתקשורת שחוו התעללות או פגעו באחרים, בדיווח על הפגיעה שחוו ובהעדתם, הוא למצוא ולספק כלי נאות שיאפשר להם להתבטא ביעילות ולזכות בדין צדק.

כדי לענות על צורך זה פותחה ערכה, בפורמט ממוחשב ומודפס. הערכה מתווספת ללוח התקשורת האישי של הנחקר ומאפשרת לו לספר את שאירע לו באמצעות הלוח, ובמידת הצורך – גם באמצעות הערכה הייעודית שפותחה בתכנית.

בחקירה מסוג זה נעזר החוקר המיוחד בקלינאית תקשורת המסייעת לו בהנגשת התקשורת בחקירה.

השירות לחקירות ילדים וחקירות מיוחדות במשרד הרווחה, בסיוע מכון חרוב וג׳וינט אשלים, חברו יחד עם שותפים נוספים ליצירת מענה אשר יעמוד בסטנדרטים חקירתיים גבוהים ויהיה קביל מבחינה משפטית. התכנית מלווה במחקר הערכה צמוד של אנשי אקדמיה מומחים.

במסגרת התכנית מוכשרים לשיתוף פעולה ייחודי וחלוצי זה חוקרים מיוחדים וקלינאיות תקשורת בפריסה ארצית, כדי לאפשר מענה מהיר וזמין בכל מקרה של חשד לפגיעה באוכלוסייה חסרת ישע זו.

להגברת המודעות לנושא ההתעללות והפגיעה בקרב ילדים, נוער ובוגרים עם מוגבלות ולהיכרות עם הכלי, אפשר ליצור קשר עם אורי גור דותן – רכז תחום פגיעה בילדים עם מוגבלות – מכון חרוב   urigd@haruv.org.il ,054-4453557 .

להתייעצות במקרים של חשד לפגיעה באוכלוסייה זו, אפשר לפנות אל המפקחת הארצית בשירות לחקירות ילדים וחקירות מיוחדות, מיכל ברייטמן michalbr@molsa.gov.il  ,02-5085280

מידע נוסף בסרטון ובקובץ המצורף.  

 

 

  עלון מידע על התכנית להנגשת חקירה והעדה למשתמשי תת"ח
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד