הנכים יוצאים למאבק להשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום
14/02/2010
 
 

הנהלת אירגון הפעולה של הנכים ובראשה מר קובי כהן, החליטה השבוע לצאת למאבק
ציבורי חסר פשרות.

לדברי כהן הנכים הגיעו לחרפת קיום, סכנת חיים ממשית וביזוי מתמשך: "אינני יכול לשבת בחיבוק ידיים נוכח המצב של נכי ישראל, אני קורא לכל הנכים להתאחד ולהילחם על כבודם".

 

כנס היסוד למאבק החדש יהיה ביום שלישי הקרוב בראשל"צ רחוב אבני חושן 1 אולם הספורט של הנכים. את הכנס יכבד בנוכחותו ח"כ אילן גלאון. חברי הנהלת אירגון הפעולה של הנכים מתכננים מאבק אשר יביך את שר הרווחה וממשלת ישראל כולה והעומד בראשה.

 

קצבאות הנכות המשולמות לערך ל -162 אלף נכים כלליים אותם המוגדרים כנכים חמורים חסרי כושר עבודה מלא עומד נכון להיום בבסיסם על סך של 2160 ₪ שהם 56% משכר המינימום. יוקר המחייה ושחיקת הקצבאות מביאים רבים מהנכים אל סף הרעב. רבים מהנכים כורעים תחת העול הכלכלי בחוסר אונים.

רמת העוני בישראל התייצבה על כ –  20% מהאוכלוסייה פחות או יותר. דהיינו 20% מן האוכלוסייה מתקיים  בפחות מ – 2,100 ₪ לערך לחודש ואנו הנכים כל כולנו מצויים בתוך קבוצה זו .

 

קצבאות הנכות הוקפאו בשנת 2001 לחמש שנים ומאז הופשרו הן מוצמדות למדד המחירים וזוכות לעדכון חד שנתי עלוב. במקביל שורה של שינויים כלכליים מביאים את הנכים הרבה מתחת לקווים האדומים של קו העוני.

מחקר של ד"ר מומי דהאן שפורסם לאחרונה קובע  נתון מדהים: בעוד שההכנסה הפנויה לנפש עלתה בישראל ב – 11% בממוצע בין השנים 2000 ל – 2008. היא  גדלה ב – 18% בעשירון העליון דהיינו אצל בעלי ההכנסות הגבוהות. ולעומת זאת היא קטנה ב- 22% אצל העניים ביותר בחברה דהיינו, אנו הנכים נאלצים לשלם את המחיר!!!

די לציין את מחיר הלחם שעלה בעשרות אחוזים, את העלייה התלולה במחיר המים ושינוי מכסות המים תוצאת הרפורמה האחרונה, העלייה התלולה בעלויות השינוע שגררה לעליה מלאה בעלויות מוצרי היסוד, תוצאת העלייה החדה במחירי הדלקים, השחיקה בשליש בקצבאות הניידות, העלייה המטורפת בעלויות הסיעוד, הקיפאון המתמשך בסל התרופות, העדר הקצאה ראויה לאביזרי שיקום ולטיפולים רפואיים כדי להבין שמדובר בהוצאה נוספת חדשה של מאות שקלים להם נדרשים הנכים.

   

אם אבחר בתיאור פרטני של מצוקות נכים ובנושאים שונים ומגוונים, בנקל אמלא עשרות עמודים ובהם תיאורים מסמרי שיער ושל אלפי נכים החיים במציאות קיומית בלתי אפשרית.
רכבת הרווחה במדינת ישראל דוהרת בהתמדה ובעקביות אל עבר פני תהום ואנו הנכים המצויים בתוכה מצויים בתחנה האחרונה לפני אסון ממשי.

 

"המדד המקובל בעולם למדידת פער שוויון הוא מדד המכונה מדד ג'יני. מדד ג'יני לאי שוויון בישראל הוא הגבוה ביותר יחסית למדינות ה– OECD ושיעור העוני בישראל כפול מן הממוצע במדינות אלה" כך הצהיר  שר הרווחה ח"כ יצחק הרצוג בכנס הרצלייה האחרון.

דו"ח מזכ"ל ה–OECD שפורסם רק לאחרונה קובע נחרצות כי ההוצאה הציבורית בישראל לתחומי חברה ורווחה נמוכה בחמישה אחוזים במונחי תוצר לאומי מן הממוצע ב- OECD. מדובר בסכומי עתק, אם כל אחוז הוצאה הוא לפחות 7 מיליארד שקלים הרי שעסקינן בפער של כ – 35 מיליארד ₪. צאו וחשבו מהי משמעות הדבר לציבור מקבלי הקצבאות.

ה- OECD מטיח בנו את קביעתו ואנו כאזרחים נכים לא מוכנים יותר לשתוק לא מוכנים לקבל את העובדה שנכים חסרי אונים יושארו במדינת ישראל מתחת לקו העוני. לא מוכנים להמשיך לקבל את מצב אי השוויון הזה.

מאחר ואלו פני הדברים הגיע הזמן לשינוי ממשי ואמיתי, אנו הנכים הגענו לקצה גבול היכולת! קצה נפשנו בחיים ללא כבוד. קצה נפשנו בוויתור על תרופה אחת כנגד לקיחת תרופה אחרת. הפעם לא נוותר על ארוחה חמה לפחות אחת ליום, על טיפול רפואי ראוי, על טיפול סיעודי ראוי, ניידות, קורת גג ראויה ומכובדת, על הכנסה שתאפשר לנו חיים מכובדים.

אזרחים, אנא הישירו מבט אל ציפור נפשכם, איש איש למערכת הערכים שלו. הביטו כל אחד, באמת בעיני מערכת ערכיו. אנא שאלו את עצמכם : על להיכן ההשפלה? עד מתי יחיו נכים כאחרון הכלבים, על חסדיהם של טובי לב, או ארגונים וולונטריים? עד מתי ועד היכן אתן לממסד המושחת והמתנשא להפשיט אנשים מכבודם?! עד מתי אתן לממסד להתעלל ולהתעמר בנכים ובחלשים במדינה?! כי היום זה אנחנו ומחר זה אתם.


אנא הירתמו וסייעו לנו במאבק ובכל דרך אפשרית.

קשר: nachim.org@gmail.com  054-2118211

הדפסהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. 
מה הפער בין נכים בישראל לעומת נכים במדינות ה-OECD?
ליטל (30/03/2017 19:01:02)
עבור לתוכן העמוד