טור אישי - ביטוח לאומי: קביעות פחותות מהמתחייב בקריטריונים
5/08/2006
 
 
הגדל

ביטוח לאומי: קביעות פחותות מהמתחייב בקריטריונים

מאת קובי כהן

נניח שיום בהיר אחד אתם מוצאים עצמכם מעורבים חלילה בתאונת דרכים, רכבכם נפגע ואתם זקוקים להערכת נזק. אני מניח שאף אחד מכם לא היה רוצה שחברת הביטוח זו המשלמת  תהיה גם זו שתעריך את היקפו וערכו של הנזק.

המוסד לביטוח לאומי הוא המוסד האחראי על מימוש רוב הזכויות החברתיות במדינת ישראל: הרעיון מאחורי הקמת המוסד היה להבטיח באמצעות תשלום מדורג של פרמיה ביטוחית כיסוי ביטוחי חברתי/סוציאלי אחיד ושווה. המוסד שגובה תשלומי פרמיה (דמי ביטוח) משלם למבוטחים, כל אזרחי המדינה, תשלומים שונים בעבור תביעות במסגרת אחריותו. התשלומים הם קבועים או חד פעמיים בהתאם לנסיבות.

התביעות בגינם אנו אזרחי המדינה פונים למוסד בדרישה למימוש הפוליסה שונות ומגוונות, חלקם ברור וקל לדרישה כמו: דמי לידה, אבטלה, זקנה, שארים וחלילה דמי קבורה, בכל אותם תביעות לא נחוץ לנו יותר מאישור כלשהו על קיום תנאי המזכה בתגמול לצורך קביעת התשלום.

במקרים אחרים  המצב מסתבך, במיוחד כאשר אנו נפגעים בגופינו או בנפשנו כתוצאה ממחלה או תאונה. כשאנחנו פונים בנסיבות אלו בתביעה, כמו מכונית מקרטעת או חבולה, גם אנו זקוקים לאומדן הנזק והיקפו, להערכת הפיצוי ולקביעת אופן הטיפול. שמאות לשמה לכל הדעות.

במציאות התובעים נקראים לוועדות שאמורות לבצע את עבודת "השמאות".

הוועדות הן וועדות רפואית ותפקודית והן שאמונות על הקביעה, אלא מה, מי שאמון על אותן וועדות, יושב בהם, משפיע ומנתב,  הם אותם פועלים ועובדים מטעם החברה המבטחת – "המוסד לביטוח לאומי". המוסד בעצמו הוא  שעורך את  אותן וועדות ובתוכו. 

תחושת  הבטן הטבעית הראשונית שלי ואני מניח שגם שלכם היא  שאין זה נבון למסור לחברה המשלמת  את אפשרות תערוך "השמאות" בעצמה ויש בכך יותר מטעם לפגם.

מסתבר שתחושת הבטן זו שלי ושל אחרים מתגלה כמוצדקת, מבקר המדינה בדו"ח האחרון, בדק ומצא כי  תלונות רבות  שהועברו לטיפולו בנושא הוועדות הוכחו כמוצדקות. הממצא החמור ביותר עליו הצביע המבקר בדו"ח בעניין זה היה  שברבע מהמקרים נקבעו בועדות קביעות פחותות מהמתחייב על פי קריטריונים קיימים. ממצא חמור מאין כמותו, הוכחה מעבר לכל ספק, שפעולת הוועדות אינה נקייה מרבב ונחוץ לנושא פתרון מיידי.

העובדות מלמדות, כי הנושא עלה לדיון כבר בעבר: בשלוש ועדות ציבוריות, קיבל את תשומת לב בית המשפט כשנדרש לסוגיה מספר פעמים, אפילו הצעת חוק לתיקון המצב עברה  בעבר בקריאה ראשונה בכנסת. 

אך עם זאת כל המאמצים נחסמו, המציאות הישראלית מלמדת שאינטרס כספי של עובדי המוסד לביטוח לאומי חזקים לאין שיעור מעוולה מתמשכת שחווים התובעים.  למרות הרצון הטוב להסדרת המצב לא נמצאה עד היום נוסחה מתאימה לפתרון.

אני וחבריי בעלי המגבלה, בדעה שיש צורך להוציא את הועדות מתוך המוסד לביטוח לאומי לידי רשות עצמאית מתוקצבת בספר התקציבים ובלתי תלויה במוסד לביטוח הלאומי/כל גורם אחר ולתת בידי הוועדות כלים קבועים, ברורים וחד משמעיים על מנת שיערכו את התובעים בצורה הכי צודקת ומקצועית שאפשר.

 לנו יש נוסחה מסוימת שיכולה לעבוד ונציג אותה בפורומים המתאמים ובקרוב...

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד