איזה מחיר יש לאדם עם חרשות?

11/06/2013
 
 
ארומה

ש.ד היא לקוית שמיעה וניסיון החיים מלמד כי מגבלה בדיבור לא אמורה להפריע לאף אחד.

לצורך ההזמנה בבית הקפה ארומה תל אביב - סניף ויצמן, התבקשה ש.ד. לרשום פתק לקופאית. במקום לרשום את הפרטים המזהים של הלקוחה כמתבקש, הקופאית הוציאה חשבונית / קבלה על שם "היא לא שומעת". עובדי הסניף גיחכו כשקראו את ההזמנה.

 

"היא לא שומעת" מעוררת תפיסה סטריאוטיפית המציינת אנשים שסובלים ממגבלה. דיסציפלינה מכוון למקצוע הרפואה שמתארת אנשים חרשים כמו סימפטומים של מחלה שיש לרפאה. אדם עם חרשות שנבדק על ידי רופא לא נבחן על סמך היותו בעל כישורים חברתיים, או איך הוא מנהל חיי משפחה וחברה תקינים, בדיוק כמו כל אדם ממוצע אחר.

כשאנו עושים פעולות יומיומיות, איך היינו רוצים שתתארו אותנו, איך תתייחסו אלינו, איך תדברו אלינו, ואיך תכתבו עלינו?

ארומה תל אביב הינה חברה נפרדת לחלוטין מרשת הסניפים ברחבי הארץ. ההפרדה בשדרת הניהול ממחישה באופן בולט את האג'נדה החברתית שעומדים מאחורי שתי ישויות נפרדות שמחזיקות באותו השם.

ארומה ישראל מעסיקה וקולטת לשורותיה אנשים עם מוגבלויות מתוך ראיית עולם חברתית, כך שהסניפים הפרוסים ברחבי הארץ מונגשים.

ארומה תל אביב שפועלת באופן מקומי (לוקאלי) לא חושבת גלובאלית, כמו שאומרים:  Think globally - act locally. 

לשיפור נגישות השירות ולהגדיל קהל לקוחות הייתי ממליץ לארומה תל אביב להכשיר צוות עובדים ללמוד תקשורת לא מילולית באמצעות ג'סטות, קשר עין ותקשורת בכתב יד.

בימים אלו ממש, חברת משקאות בינלאומית מוכרת החליטה להוציא מהדורה מיוחדת עם שמות אישיים מודפסים על תוויות הפחיות והבקבוקים. מדובר במהלך שיווקי מתוחכם, שנובע מתוך שיקולים כלכליים. פתאום עצמים דוממים מסתכלים אלינו בגובה העיניים, מדברים אלינו כמו בני אדם. פתאום קוראים לנו לחפש אותם במדפים של סופרמרקט. לפשפש, להזיז, ללטף, להביט, אם לא רכשנו את המשקה האהוב, נחזור עוד פעם בעתיד לראות אם קראו לנו שוב. חברת המשקאות הוכיחה שהיא פועלת גלובלית, אך חושבת לוקאלית.

לשורה התחתונה, כמה זה עולה לנו באמת? קפה ומאפה ע"ש "היא לא שומעת" מסתכמת ב 14.90 , ואולי לעגל איזה 10 אגורות למטרת תרומה לקהילה (ע"ע עיגול לטובה). זה המחיר שאנו כאנשים עם מוגבלות בשמיעה משלמים בשביל לקבל שירות.

הלן קלר נודעה בזכות ההתמודדות שלה במגבלות כשהייתה חרשת ועיוורת, נשאלה פעם מה הייתה בוחרת אם הייתה לה את האפשרות להחזיר את אחד מהחושים? ענתה: "העיוורון מנתק מהחפצים, החרשות מנתקת מבני אדם". ציבור שלם לא מודע לעובדה שאנו כציבור של אנשים חרשים ולקויי שמיעה משלמים מחיר כבד.

 

החשבונית על שם "היא לא שומעת"

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד