לשנות את הגישה
30/10/2006
 
 
הגדל

בשנים האחרונות מופיע המושג "נגישות עבור אנשים עם מוגבלויות" באמצעי התקשורת בתדירות גבוהה. ובכן, מה המושג אומר לנו?

בשפת הז'רגון המקצועי נקרא כך for Disability  Accessibility. נגישות, הוא תעתיק לשוני מלועזית ומפרש יכולת ואפשרות גישה. בשפת הסימנים של החירשים, מצאתי כי המושג מתבטא בצורה כזאת: אני בא למקום X, ואתם באים למקום X. הסימטריה ותנועת הידיים, בין "אנחנו" ו"אתם" מבטאים את הרעיון שכולנו ניגשים לנקודה X בנוחות, בפתיחות ובלי מחסומים.

צריך להבחין בשתי גישות שונות לבעיה: המודל הרפואי והמודל החברתי. המודל הרפואי מדבר על הפרדה במסגרות מיוחדות, המודל החברתי מדבר על הכלה במסגרות רגילות.

אנשי המקצוע מתמקדים בשיפור ובשיקום של האדם המוגבל כדי שיסתגל לעצמו ושיתאים לסביבה וחברה. נקודת המוצא הייתה שאנשים עם מוגבלות אובחנו כ"בעיה רפואית".

נולדתי חירש להורים חירשים, וכאשר תכננו להביא תינוק לעולם, ביקרנו אצל רופא מומחה בגנטיקה. הדוקטור רשם במחשבו האישי: הזוג סובל מחירשות. הגדרה מעניינת אבל אני חושב אחרת. אני לא סובל מחירשות. אני סובל מדעות קדומות ומסטריאוטיפים. כי ברגע שמתייגים אותי על בסיס אבחנה רפואית, אז העתיד שלי נחרץ. איפה אני לומד, איפה לעבוד או לא לעבוד, ואיך לחיות את חיי?

המהפכה החברתית משנה את כללי המשחק. נקודת המוצא היא שאנשים עם נכות מוגבלים בתפקוד. לדוגמה, מכשול סביבתי חוסם את התנועה של אדם מוגבל בניידות; חוסר תקשורת עם אדם חירש נובע מחסך וממחסום ביחסים; מכשול פיזי בתוואי ההליכה מפריע לאנשים עיוורים "לקרוא" את המדרכה.

בעידן המהפכה החברתית, במקום לעשות הפרדה במסגרות מיוחדות ומותאמות, נוקטים בפעולות של שילוב בקהילה. מדובר בנוסחה חדשה כדי לשנות גישות וסטריאוטיפים ביחס לאנשים עם מוגבלות.

בשנות השישים, אנשים חירשים טופלו במסגרות לימוד נפרדות ובתנאי פנימייה. היצע המקצועות היה דל. הבנים למדו נגרות, והבנות למדו תפירה. מקצועות ברירת המחדל השאירו את אותותיהם עד היום באנשים חירשים מבוגרים.

בשנים האחרונות, המגמה היא לעודד תלמידים חירשים וכבדי שמיעה ללמוד בכיתות הרגילות. תלמידים חירשים מסתייעים במתורגמניות לשפת הסימנים. כבדי שמיעה, שרובם לא משתמשים בשפת הסימנים, מסתמכים בתמלול סימולטאני במחשב נייד. כמו כן, מוענק להם חופש בחירה למקצועות.

כיום נהוג להשתמש במונח "אנשים עם מוגבלויות" כדי לציין קבוצה גדולה של אנשים עם מוגבלות פיזית (אדם עם נכות, אדם עם מוגבלות הליכה), חושית (אנשים עיוורים), קוגניטיבית (אדם עם מוגבלות שכלית), נפשית (אדם עם מוגבלות נפשית). המושג "חירש אילם" הוא תווית שלילית, מזלזלת ויש בו הכללה על אישיותו של האדם. הייתי ממליץ לכתוב "אדם חירש" או "אדם שיש לו מוגבלות דיבור" כיוון שיש בו יחס שוויוני וכבוד.

'לשנות את הגישה'הינו טור אישי שמטרתו לספק מידע רלוונטי ועדכני אודות נגישות עבור אנשים עם מוגבלויות.

המידע נכלל בארבעה היבטים עיקריים: הנגישות, חוק שוויון הזכויות, היחס בין יחיד לרבים, וצורת יישומו של פרק הנגישות.

אחת לחודש הטור יבחן התרחשויות ומקרים של רמת הנגישות. אתרים, בתי עסק. מקומות ידידותיים לאנשים עם מוגבלויות זוכים לצל"ש (ציון טוב), לעומתם, אתרים לא "ידידותיים" למשתמש יזכו בסימן צל"ג (ציון לגנאי). לא מתוך כוונה לעשות "רשימה שחורה" או "רשימה לבנה", אלא מתוך כוונה ללמוד ולפתח הבנה לנושא הנגישות עבור אנשים עם מוגבלויות במדינת ישראל.

מאיר אטדג'י הוא אדריכל בוגר הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, אדם עם חירשות

 

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד