נזקי התרופה הפסיכיאטרית "זיפרקסה"
15/11/2007
 
 

לתרופה הפסיכיאטרית "זיפרקסה" יש השפעה הרסנית ומסוכנת על המערכת האנדוקרינית (מערכת הבלוטות), כך קובע פרופסור לפסיכיאטריה משבדיה.

הפרופ' לפסיכיאטריה משבדיה,  רולף אדולסון, הכריז כי לתרופה הפסיכיאטרית "זיפרקסה" יש השפעות ותופעות לוואי הרסניות: "אין יותר גרוע מלצפות באדם צעיר, בן 17-18, המוסיף למשקלו 40-50 ק"ג, ואיש אינו עושה דבר בנושא! מה עושה הפסיכיאטריה השבדית?", (העיתון הנגרסטן, שבדיה, 12 בספטמבר 2007, 8:41 בערב).

הפסיכיאטר נשא דברים אלו בערוץ הטלוויזיה הלאומי של שבדיה בתכנית הסוקרת את השיווק הלא חוקי של "זיפרקסה" ואת תופעות הלוואי ההרסניות של דור התרופות הפסיכיאטריות. "זיפרקסה" נמצאת במקום השישי בטבלת מכירות של כל סוגי התרופות בשבדיה.

למרות שתשע מדינות בארה"ב תובעות לדין את היצרן של "זיפרקסה", "אלי לילי", ולמרות ש 30,000 בני אדם כבר זכו בפיצויים בסכום כולל של מיליארד ומאתיים מיליון דולרים בגין נזקי התרופה "זיפרקסה", מתקיים קשר של שתיקה בנושא זה בשבדיה.

הפרופסור, אשר חקר את ההשפעות המזיקות של התרופה במשך שבע השנים האחרונות, הוסיף ואמר בתכנית: "ראיתי כל כך הרבה סיבוכים, ופגשתי מטופלים כה רבים- וזה גרם לי להלם מוחלט. האם אנו כאלו פתיים? חייב להיות מניע אחד בלבד מאחורי זה - שיווק".

כאשר הכתב הציג את הדיווחים בדבר ההשפעות של דור התרופות הפסיכיאטריות החדש על המערכת האנדוקרינית, פרופ' אדולסון קבע שהן מאוד מסוכנות. הוא טען כי תרופות אלו מקצרות את תוחלת החיים בכ- 10-15 שנים. כששאל הכתב בתגובה האם הוא מתכוון לומר כי תעשיית התרופות, דוחפת אנשים הלוקים בסכיזופרניה לעבר מוות בטרם עת, קבע הפרופסור נחרצות: "בהחלט!"

הוא אמר: "כולם יודעים כי עלייה דרמטית במשקל היא הרסנית, וגורמת למחלות רבות, ואפילו לסרטן. "זהו הגורם הברור להתפתחות של שתי בעיות מרכזיות: מחלות במערכת כלי הדם, וסכרת."

במשך כ- 10-15 שנים ניהל הפרופסור דיאלוג עם חברת  "אלי לילי". הוא טען בפניהם כי הם צריכים להיות ראויים לאמון, ודרש מהם להכריז בגלוי כי התרופה מאד מסוכנת, כי היא גורמת לעליה ניכרת במשקל. הוא דרש כי יערכו מבחנים למטופלים, ואם יתגלה כ הם מעלים במשקלם באופן ניכר, יידרש מהם להחליף תרופה.

ברור מאליו כי "אלי לילי" והפסיכיאטריה השבדית לא שעו לדבריו. באותה עת גיליונות המגזינים הרפואיים בשבדיה היו מלאים בפרסומות ל"זיפרקסה", ובן מילות המפתח "כח, זהירות, פשטות". ב2007, מסע הפרסום של "זיפרקסה" נושא אותן מילים ממש.

בנוסף, העלון לצרכן המצורף לתרופה בגרסתו האנגלית כולל הצהרות כוזבות המשוות את מצב החולה לחולה בסכרת, ואת ההצהרה הנפוצה כי ה"זיפרקסה" מאזנת את המצב הכימי של המוח. תופעות הלוואי  המסוכנות והידועות מבוטלות במחי יד, תוך עשיית שימוש במילים אלו: "אנשים חווים לעיתים תופעות לוואי מועטות או בכלל לא. ייתכנו תופעות לוואי כגון נמנום או סחרחורת, ואנשים מסוימים יגלו עליה בתיאבון, העשויה לגרום לעליה במשקל".

בתכנית, הציג ד"ר אדולסון את השאלה: "מדוע הפסיכיאטריה השבדית אינה עושה דבר בנדון?"

עיתונאי (ג'יין לארסון)
תרגם ש. ריקלין

לפרטים נוספים
יהודה קורן
yodak8@gmail.com

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד