מי מרוויח מריטלין? / יהודה קורן
13/03/2007
 
 
הגדל

חברות התרופות מרוויחות סכומי עתק ומתרופות ממריצות אחרות המיועדות לבעלי הפרעת קשב וריכוז מי עוד מרוויח מזה?

האנשים שעורכים את האבחונים!

רק ילדים שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז יכולים לקבל מרשם לתרופה ממכרת ממריצה כדוגמאת הריטלין. על כל ילד אחד שמקבל ריטלין יש עוד 10 ילדים שמשלמים אלפי שקלים על אבחונים. אבחון ממוצע עולה כ-2000 ₪. על כל חמישים ילדים מאובחנים גורף אותו מכון שעורך את האבחונים כ- 100 אלף שקלים בממוצע.

'הפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות' היא המצאה שרירותית שהתקבלה לספר ההפרעות ומחלות הנפש DSM-VI בהצבעה ולא בשל שום מחקר מדעי ביולוגי מקיף. מאות אלפי ילדים נשלחים לאבחונים ללא הצדקה.

 במקום לקבל כלים לשיפור יכולת הלמידה, שמים על הילדים תווית של 'הפרעה' ומורים להם ליטול סמי מרץ פסיכיאטריים תוך שאיפה שימשיכו ליטול אותה כל החיים.

דרך הפעולה של בעלי מכוני האבחון פסיכיאטרים, נוירולוגים, פסיכולוגים היא:

 • להדאיג את ההורים.
 • הם "מאבחנים" את הילד כבעל הפרעה, למרות שהם יודעים שמצבו הבעייתי של הילד נובע מאוזלת היד של   המערך החינוכי בבתי הספר. טענתם: "קשה יותר לשנות את בית הספר".
 • הם גורפים הון עתק לכיסם.

בניגוד למה שהמאבחנים טוענים:

 1. ריטלין ודומיו הם סמי מרץ המצטברים ברקמות השומן.
 2. ריטלין עלול לגרום לתלות ולהתנהגות פסיכוטית (זה מה שרשום בעלון המצורף לתרופה).

קשיים הנראים למאבחנים כהפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות מופיעים בדרך כלל כתוצאה מאחד מהמצבים הבאים:

 1. פערים בחומר הלימוד שלא טופלו בזמן, דבר המקשה על הילד לשבת בכיתה.
 2. ילדים בעלי כישרונות ייחודיים (ספורטאים, אמנים, או בעלי ראש חריף). מורים רבים לא נותנים תוקף ליכולותיהם, ומסמנים אותם כחריגים.
 3. ילדים עם קשיים סוציאליים בגלל מצוקה בבית.
 4. בעיה גופנית שלא נתגלתה ואובחנה, שמציקה לילד.

כל הגורמים הללו יכולים להיות מטופלים ללא סמים ולחלוף לתמיד.

נתונים נוספים:

 1. הריטלין הוא סם שנהוג להסניף אותו במסיבות. סטודנטים רבים לוקחים אותו לפני בחינות. נוטלי ריטלין בדרך כלל ממשיכים לצרוך סמים בבגרותם.
 2. הריטלין, כשפגה השפעתו הנוטלים אותו סובלים מאפקט הריבאונד. כשפגה השפעתו התופעות שהוא אמור לפתור מחמירות. הרבה פעמים מופיעה התנהגות אלימה מאוד כשפגה השפעתו.

יש יסוד להניח שחדירת הסמים הפסיכיאטריים אל תוך מערכת החינוך היא זו שגרמה לעלייה הכל כך משמעותית באלימות ולירידה המתמשכת בהישגי התלמידים.

אני רואה בהפצת סמי מרץ פסיכיאטרים כדוגמת הריטלין בתוך בתי הספר הפרת זכויות אדם. וברצוני להזהיר את ההורים על מנת שיגנו על ילדיהם מאבחונים שקריים, השמת תוויות כוזבות ונטילת סמי מרץ ממכרים.

 

לפרטים נוספים
יהודה קורן
yodak8@gmail.com

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד