הסברת נגישות וקבלת השונה בצבא
7/12/2009
 
 

קבלת השונה בצה"ל

אמיר מנקר וד"ר רויטל שורץ-סבירסקי

 

הכול החל כיזמה מבורכת של חברי חסר המנוח, אמיר מנקר - אדם יקר ולוחם צדק מאין כמוהו. אמיר, כאב לקוי ראייה לארבעה חיילים בשלבים שונים במהלך הורותו, נחשף לדיווחים על בורות, חוסר רגישות ולחוסר שיתוף פעולה מצד מש"קיות הת"ש בצבא. תוצאה של פנייתו לרשויות הצבא בנושא, הניבה הזמנה להופיע בפני חניכות קורס מש"קיות ת"ש בבה"ד 11 בצריפין בברכתו החמה של ראש אכ"א האלוף אבי זמיר.

 

אמיר רקם חלום ויום בהיר החליט לטפל בעניין.שלח פקס והמתין לתגובה. זו לא אחרה לבוא והנה מצא עצמו אמיר יושב אצל האלוף, ראש אכ"א אבי זמיר. אמיר הציג לפני האלוף וצוותו את מרכולתו ויצא עם טעם טוב מהפגישה. חלף זמן קצר ואמיר מצא עצמו יושב אל מול רמ"ח פרט ומשם יצא עשן לבן.

 

הגענו בבוקרו של יום חמים באמצעות רכבת ישראל והסעה צבאית שאספה אותנו מתחנת "ההגנה". התקבלנו בסבר פנים יפה ואדיב ע"י מפקדות הת"ש ותלמידות משתי כיתות של מש"קיות ת"ש. בתחילה חשפתי בפני הבנות את נושא השונות, השילוב והצורך בנגישות לבעלי מוגבלויות פיזיות.

תיארתי בפניהן את מהות המגבלה, כיצד להנגיש את הסביבה – הן ברמה הפיזית והן ברמת נגישות השירות והקבלה ע"י החברה, כפי שתייצג מש"קית ת"ש בביקורה. בהמשך, הקרנתי בפניהן כמה סירטוני תדמית של נגישות ישראל אשר לוו בדברי רקע והסבר.

 

אמיר התמקד בדבריו על נושא לקויות הראייה ומה נדרש ממש"קית ת"ש המגיעה לביקור אצל הורים לקויי ראייה. הוא תאר מצבי חוסר הבנה ובורות כמו הציפייה מלקוי ראייה לקבל ולקרוא מיסרון בנייד שנשלח אליו מהצבא לתיאום... השאלות קלחו וניכר היה כי הפגישה ענתה על תהיות וצרכים שהתעוררו במהלך הקורס. אמיר פרט לפני החיילות את הצרכים העומדים לפני ציבור העיוורים, את מרכיב הזמן הנוסף לתיפקודם ואת הצורך במלווה בכדי לענות על צרכיהם היום-יומי.

 

נפרדנו מהחיילות וממפקדותיהן בתחושה נעימה שפרצנו דרך להמשך פעילות ההסברה בנושא הנגישות וקבלת השונה בצבא, ובמיוחד בחוליית קשר כל כך משמעותית כנושא הת"ש.

לאמיר נמסר כי המיזם נכנס ללוח הזמנים הרב שנתי בצה"ל.

 

לדברי אמיר, זהו עוד נדבך חשוב ביותר; מכאן תצאנה החלטות ברמה הצה"לית כשהן מובנות יותר, צודקות יותר ומערכת טיפולית ברמה כפי שצריכה להיות. כמובן שגם מצידנו יופקו לקחים, יוסקו מסקנות ואף נפעל תמיד לשיפורים והרחבות על מנת לרצות ולמצות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד