כנס שתי"ל ממסד וקהילה: מפתח לשותפות / ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי
26/12/2009
 
 

ארגון שתי"ל (שירותי תמיכה וייעוץ לארגונים לשינוי חברתי), בשיתוף עם ג'וינט ישראל, קיים יום עיון להבנת הקשר בין הממסד והקהילה, כחלק מפעילותו המתמשכת עם ארגונים חברתיים בצפון.

 

פטריק לוי, רכז הפרויקט לחיזוק ארגוני אנשים עם מוגבלויות בצפון משתי"ל, ומר פתחי מרשוד מנהל הסניף בצפון, פתחו את יום העיון במשרדי הארגון בחיפה בסקירה על היקף שיתופי הפעולה שנוצרו בין הארגונים השונים ובהבעת שאיפה לחיזוק הקשר הין המגזרים השונים. בכנס הנוכחי הוצגו שני מודלים ייחודיים שהתפתחו בצפון הארץ:

  • בקרית ביאליק, בין ראש העיר מר אלי דוקורסקי לביני כמנהלת מיזמים בצפון הארץ בעמותת נגישות ישראל ובהמשך כחברת מועצת העיר;
  • בסכנין, בין הגב' האנאא שלאטעטה מעמותת אלמנאל לבין מר פתחי אבו-יונס מנהל מחלקת הרווחה בעירייה, ועם אנשי עסקים ונציגי עמותות אחרות בעיר.

בשני המודלים הוצגה כל עמותה כגורם מדרבן וממריץ את פעילות העירייה. ראש עיריית קרית ביאליק הציג את חזונו למתג את העיר כנגישה, כאשר הדבר בא לידי ביטוי בהנגשה פיזית אינטנסיבית של מבני ציבור, בתי ספר ושילוב מלא של בעלי מוגבלות בממסד ובעשייה. בשתי הדוגמאות סוכם כי התנאי להתקדמות ולהצלחה – חייב להיות רצון טוב ונכונות מצד קברניטי העיר לקדם את נושא בעלי הצרכים המיוחדים והנגישות עבורם בכל תחומי החיים.

 

בהמשך יום העיון, תיאר מר גרשון ברנאי מהקרן לפיתוח שירותים מיוחדים לנכים את פעילות הקרנות השונות במוסד לביטוח לאומי, עם דגש מיוחד על הקרן לפיתוח שירותים לנכים. קרן זו מלווה בעלי מוגבלות מגיל לידה עד 67, מתוך מגמה לאפשר להם שילוב בחברה ומיצוי פוטנציאל שיקומי. פעולות הקרן כוללות שיפוץ תשתיות והצטיידות בנכסי ארגונים ועמותות (שקיימות לפחות שנתיים עם אישור ניהול תקין), תוך העדפת מעורבות של הרשות המקומית בעשייה. הקרן מטפלת במגוון נושאים כגון שיקום והכשרה, תעסוקה, השכלה גבוהה, דיור קהילתי פעילות חברה וספורט, נגישות וחינוך בגילאים שונים. מר ברנאי תאר קרן נוספת, הקרן למפעלים מיוחדים: קרן זו תומכת במפעלים חדשניים וניסיוניים לאחר מחקר ובחינה או במפעלים קיימים לאוכלוסיות חדשות.

 

הגב' אביטל סנדלר-לף ראש תחום חיים עצמאיים מהיחידה לנכויות ושיקום בג'וינט ישראל סקרה את הנתונים החדשניים של הסקר האחרון שפרסם הארגון. להלן כמה נתונים מאלפים מהסקר המקיף:

  • אחוז בעלי מוגבלויות באוכלוסייה עומד על 18% (!), עקב העלייה בתוחלת החיים, במודעות ובקבוצת הגיל שנולדה לאחר מלחה"ע ה-II (baby boomers). הנתון תואם לזה של העולם המערבי.
  • באוכלוסיה הערבית 14% נכים קשים לעומת 6% באוכלוסייה היהודית, מצב המלווה בנגישות נמוכה בכפרים, דעות קדומות ורמת השכלה נמוכה.
  • אחוז הנשים בעלות המוגבלות גבוה מאחוז הגברים.
  • המעבר לבגרות ואח"כ לזקנה קשה יותר בקרב בעלי מוגבלות.
  • 43% סובלים מיותר מנכות אחת.
  • הבדידות בקרב ציבור בעלי המוגבלות – עמוקה. חלק מהסיבות עקב הפערים בשימוש במחשב -  שמונעים שימוש ברשתות החברתיות.
  • ועוד ועוד. 
  • ניתן לקבל את הסקר ישירות מהג'וינט. פיתוחו יסייע לשלב הנוכחי בפעילות הג'וינט הכולל הקמת מסד נכויות לשותפות עם הממשלה לשם פיתוח שירותים חדשים.  

אחרונת הדוברות הייתה הגב' ליאורה רופמן, ממונת שילוב בקהילה בנציבות שוויון במשרד המשפטים, שסקרה את המבנה המורכב של הנציבות אשר הוקמה בעקבות חוק השוויון ומלווה את אישור התקנות. פטריק לוי סיכם את היום הפורה והמקיף בסבב התרשמויות מקהל המשתתפים להבעת דעות כיצד לקדם באופן אופרטיבי את הארגונים החברתיים ומטרותיהם מול הממסד.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד