קואופרטיב אגד חובר למיזם הנגישות "גם אני יכול"
17/03/2010
 
 

מאת: ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי

בשבוע שעבר התקיימה פגישה בין תלמידי מיזם "גם אני יכול" מחט"ב אפק בקרית ביאליק (תחת ניהולה של הגב' אביגיל גרינברג) לבין נציגי חברת "אגד" בצפון - מר שמעון גולדברג מנהל האזור, מר מרדכי פריאל מנהל פניות הציבור בצפון ומר אבי דבדה מנהל אגף המשק באגד צפון.

בפגישה השתתפו נציגי חברת Step Hear - חברת סטארט אפ המפתחת אביזרים מגוונים שיכולים לתת מענה לרעיונותיהם של התלמידים בעלי צרכים מיוחדים.

במקרה זה, חשיבתם של התלמידים כוונה לפתרון בעיית זיהוי קו האוטובוס בו רוצה אדם עיוור להשתמש בנקודת זמן נתונה.

בפגישה זו השתתף גם יוסי טובול מקרית ביאליק, שעל פי משאלתו החליטו התלמידים להתמקד בפיתוח מוצר נגיש. את המיזם מובילים בעיר מתנדבי רפאל בקהילה תחת אחריותו של מר אורי יסוד, עיריית קרית ביאליק בראשות מר אלי דוקורסקי ומנהל מחלקת החינוך מר עמי ראובן ועמותת נגישות ישראל תחת ניהולה של חברת מועצת העיר ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי.

הפגישה הייתה מאד מוצלחת ופרקטית. אנשי אגד הביעו את שביעות רצונם מהרעיון של התלמידים ויידעו אותם שכרגע מתנהלים כמה וכמה פרויקטים לשירות הקהילה ובתוכו גם אוכלוסיית בעלי המוגבלויות. בסיומה של הפגישה סוכם על מספר דרכי פעולה שיחלו מיד באחריותה של המורה חנה - רכזת המיזם.


נציגי חברת אגד במהלך הפגישה עם התלמידים בבית הספר "אפק"


להלן מכתבו של מר פריאל, מנהל פניות הציבור באגד צפון, שנשלח בעקבות המפגש:

"רויטל שלום,
ברצוני להביא לך את רשמיי מהפגישה בבית הספר "אפק" בקרית ביאליק בנושא פעילות בי"ס "אפק" במסגרת פרוייקט "גם אני יכול" למען מוגבלי הראיה.

בפגישה שהתקיימה ביום א' 7.3.10 בביה"ס "אפק" בקרית ביאליק, במסגרת פרויקט משרד החינוך "גם אני יכול" בנושא נגישות מוגבלי הראיה לאוטובוסים בתחבורה הציבורית, השתתפו: מר יוסי טובול מוגבל ראייה אשר דחף ויזם את הפגישה, תלמידי ביה"ס מכיתה ז', מנהלת ביה"ס הגב' אביגיל גרינברג, המורה חנה שמילוביץ', נציגות אנשי "אגד" שכללה את מנהל אזור הצפון מר שמעון גולדברג, מנהל אגף המשק מר אבי דבדה, מנהל המשק הצפוני ומנהל מחלקת פניות צבור צפון, אנשי רפא"ל, מר אורי יסוד מנהל מתנדבי רפא"ל, מר עדי נחום מהנדס אלקטרוניקה המלווה את תלמידי ביה"ס במסגרת הפרויקט ונציגי חברת הייטק  "סטפהיר".

בפגישה הציגו תלמידי בי"ס בפני כל המשתתפים המכובדים רעיון שפיתחו, אשר תכליתו לשפר את נגישות מוגבלי הראיה בתחבורה הציבורית. הרעיון האמור הינו מכשיר אלקטרוני/שלט רחוק שיוחזק בידי מוגבל הראיה בזמן המתנתו בתחנת האוטובוס וייקשר אותו לנהג, כך שמוגבל הראיה יוכל להשתמש בתחבורה הציבורית בנוחיות יתר וביעילות ולהשתמש בקו האוטובוס הרצוי לו ויקל על הנהג לזהות את לקויי הראייה הממתינים בתחנת האוטובוס. נציגי חב' ההייטק "סטפהיר" הציגו מכשיר דומה קיים שפותח לשימוש מוגבלי הראיה בתחומים ציבוריים אחרים.

נציגי "אגד" בראשות מנהל אזור הצפון, מר שמעון גולדברג הביעו את אהדתם ונכונותם לשתף פעולה ולקדם את הרעיון הלכה למעשה תוך הפעלת הגורמים הרלוונטיים ב"אגד" הקשורים בקידום הטכנולוגיות בתחום הנגישות באוטובוס.

שוב הוכח כי תרומת תלמידי בי"ס "אפק" בקרית ביאליק, בעצם יכולתם להעלות ולהציג רעיון פשטני ומוצלח היא תרומה אדירה לנגישות הנוסעים בעלי המוגבלויות בתחבורה הציבורית. נראה כי תלמידי ביה"ס הפועלים במסגרת הפרויקט "גם אני יכול" מציבים אתגרים ראויים לכל הארגונים נותני השרות.

 אין ספק שמגיע "יישר כוח" גדול לתלמידי כיתה ז' מבי"ס "אפק" מקרית ביאליק, למנהלת ביה"ס, למורה ולכל הארגונים שנרתמו לביצוע הרעיון.

מוטי פריאל,
אגד
מנהל מח' פניות ציבור צפון".

חשוב לציין כי המיזם משתלב היטב בתוכניותיו של שר התחבורה מר ישראל כץ להקצות תקציבים משמעותיים להנגשת התחבורה הציבורית בישראל, בד בבד עם קיומם של מיזמי הסברה שעוברים נהגי חברות האוטובוסים לשם מתן שירות נאות לאוכלוסייה בעלת הצרכים המיוחדים.


תלמידי המיזם במהלך הפגישה עם נציגי חברת אגד


כהערת אגב - חוסר נגישות מתאימה לכיתה בה נערך המפגש מנעה את השתתפותן של ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי שדוחפת את הפרויקט הזה בעקביות ובהתמדה ושל מנחת הקבוצה הודיה שמילוביץ הרתוקות לכסא גלגלים, מה שהעיד כאלף מילים על חיוניותו של המיזם להנגשה מיידית של מערכת החינוך ולהגברת המודעות בציבור לנושא הנגישות.

או כדברי המנהלת: "מי ייתן שתנאי ההנגשה בביה"ס יאפשרו לכל באי ביה"ס לבוא בשעריו ללא יוצא מן הכלל. חשנו בושה היום, לאחר שלא יכולנו לאפשר לשתי הנשים הללו המשתמשות בכיסאות גלגלים לקחת חלק באירוע שהתקיים היום".

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד