אירועי יום הזיכרון ויום העצמאות 2008 בק.ביאליק / אבנר בטיסט
19/05/2008
 
 

בימת מוזמנים מוגבהת מותאמת לנכים
נכים ובריאים יושבים בצוותא בבימת המוזמנים המוגבהת, לאחר הכנת רמפה שאפשרה לנכים בכסאות גלגלים להגיע אליה

טקס יום הזכרון בקרית ביאליק
העיריה דאגה לאפשר לנכים להגיע למקום ולחנות במקום האירוע – גן העיר של קרית ביאליק

תלמידי בית הספר מקרית ביאליק שרים בטקס
הנכים יכלו לראות ולהאזין מקרוב לשירת תלמידי בית הספר מקרית ביאליק

כידוע לכל נכה מוגבל ניידות, הבעיה העיקרית של השתתפות באירועים ובמיוחד באירועים המוניים היא נגישות האירוע, הן מבחינת הגישה אליו והן במקום האירוע. באירועים המוניים הבעיה הראשונית היא מקום חניה נגיש ודרך קצרה ממנו למקום האירוע. הדבר השני הוא האפשרות להגיע ולנוע לא רק במקום האירוע על פי תנאי השטח אלא גם בצפיפות הנוצרת בזמן אירועים בגלל השתתפות אלפי חוגגים והאפשרות להפגע ע"י חוגגים נלהבים בדרך מקרה כתוצאה מדחיפה או התקלות בנכה. חשיבות יש גם לאפשרות הנכה לצאת ולחזור למקומו, למשל לשירותים, והימצאות שירותים סמוכים ונגישים.

הפעם ברצוני לדווח על הנגשת אירועי יום הזיכרון ויום העצמאות בקרית ביאליק. כנכה, הדבר הראשון שאני עושה עוד לפני ימי האירוע, הוא לבדוק נגישות אפשרית של אירועים אלו, כי נגישות זו היא התנאי שלי כמוגבל ניידות, להגיע ולהשתתף באירוע. באירוע בו משתתפים אלפי חוגגים וישנה צפיפות גדולה במקום, אי התניידות הנכה, הקשה גם כך, מועצמת בגלל הכמות העצומה של אלפי חוגגים והצפיפות במקום. אי לכך בדקתי באתרי האינטרנט שסיפרו על האירועים וכן באתר נגישות ישראל ובפורומים של נכים, שם אני וחברי הנכים דואגים לפרסם מידע בנושא הנגישות.

במקרה זה מצאתי לשמחתי הודעה באתר נגישות ישראל, על כך שלאחר מכתב של נכה לעירית קרית ביאליק בשאלה על נגישות האירועים, נענה סגן ראש העיר והעיריה פרסמה הודעה שהטקסים יהיו נגישים ותנתן למוגבלי הניידות אפשרות להגיע למקום הטכס.

אני רוצה להביא פה את ההתרשמות בפועל (שנעשתה כמובן תוך השתתפות בטקסים) של ידידתי דר' רויטל שורץ-סבירסקי (שסיפרה לי מרשמיה מטקס ערב יום הזיכרון) ושלי.

טקס יום הזיכרון – השתתפה דר' רויטל שורץ-סבירסקי.

טקס ערב יום הזיכרון נערך בשדרות ירושלים בקרית ביאליק. לא רק שהעיריה דאגה למקומות רכבי נכים ואפשרה הגעתם למקום, הרי שלבימת המוזמנים שהיתה מוגבהת מהקרקע, הוכנה רמפה שאפשרה לנכים בכסאות גלגלים לעלות אליה.

טקס ערב יום העצמאות – השתתף אבנר בטיסט

לפני שנה (2007), הגעתי לטקס ערב יום העצמאות של קרית ביאליק שהתנהל גם אז בפארק שליד גן החיות בשכונת אפק, בשעה מאוחרת מטקס בקיבוץ בעמק בית שאן שהתקיים מוקדם יותר. זכרתי שגם אז המשטרה נתנה לעבור את מחסומה בהצגת תו נכה. השנה בעקבות הפרסום המוקדם על הנגישות שם, תכננתי להגיע ישירות לשם, אולם מכיוון שחזיתי בחלק מהטקס והדלקת המשואות בטלויזיה, יצאתי לדרכי רק קצת לפני השעה 21:00, ניסיתי להגיע תחילה לטכס שהתקיים בקרית ים, אולי מתוך הצעת ידיד שמשם אראה גם את זיקוקי חיפה ואולי משום שאני תושב קרית ים והמקום ממש סמוך לביתי וכרוך בשתי דקות נסיעה.

לצערי עצרו אותי במחסום המשטרה הראשון ולא עזרה הצבעתי על תו הנכה ובקשת המעבר שלי. השוטרים שעמדו לידו, לא התרשמו מתג הנכה שלי, ואמרו לי שאף אחד לא בריא ולא נכה, לא יכול לעבור את המחסום בכדי להגיע בסמוך לשטח האירוע. מובן שלא היה לי כל סיכוי להגיע לאירוע שהיה אמנם במרחק מאות מטרים ואליו זרמו בהליכה תושבים רבים.


הגדר המפרידה בין הקהל למקום מושבי מנעה את האפשרות שאופל או אדרס ע"י צעירים משולהבים שליוו את המופעים בשירה, קריאות התלהבות ובצילומים של המופיעים


ילדי קרית ביאליק עם בלונים כחול לבן


והנערות שרות בכל פה


גם שרים וגם רוקדים – יום הולדת לה שישים

אי לכך, הסתובבתי ונסעתי למקום הטקס בקרית ביאליק. גם שם עצרו אותי במחסום אלא ששם בהתאם להצהרות ראש העיר וסגנו, בדק קצין משטרה את תעודותי מול התו (לצערי יש המשתמשים בתוים מזוייפים או תוים תקינים אך לא שלהם ולכן קיבלתי בהבנה ובשמחה בדיקה זו) בראותם שאני בעל התו והוא אינו מזוייף, איפשרו לי לעבור והגעתי ללא כל קושי ממש בצמוד לכניסה למתחם האירוע.

עם כניסתי מיהרתי גם לבדוק את השירותים הרגילים שהיו במקום (נגישים לכניסה ומרווחים יחסית למקום מסוג זה, אם כי חסרי ידיות עזר). נושא השירותים עלול להיות קריטי לנכה כי במקומות כאלו חשוב מרחק השירותים ממקום הישיבה ומאיזור הכניסה. אי קיום תנאים אלו עלול לפגוע ביכולת נכה מוגבל ניידות להגיע אליהם לפני ובמשך אירוע כזה ואף למנוע השתתפותו הרציפה באירוע עד תומו.

מכאן פניתי לאיזור המופע והגעתי לקרבת הבמה מצידה (מקדימה היה בלתי אפשרי) לגדר רשת שהקיפה אותה. לאור מצוקתי בה הבחינו האחראים על האבטחה, הם ניגשו אלי מצידה הפנימי של הגדר והסבירו לי שמקדימה יש שטח ריק בו אוכל לשבת אך לאחר שהסברתי להם שאין כל סיכוי שאוכל להגיע לשם בגלל צפיפות הקהל וכל הסיכויים שאם אנסה לפלס דרכי אפול או אופל על הקרקע מנגיעה אפילו חלשה, הגיע האחראי על יחידת האבטחה במקום, מר דני ויסקוביץ,' שדאג שיפתחו בפני את הגדר המקיפה את הבמה ואף טרח להביא אותי מול מרכז הבמה בפנותו לי כסא ליד אשתו (ועל כך אני מודה לו ולה). 

מכאן יכולתי לראות בבטחה את המופעים היפים של בני ובנות קרית ביאליק (שעדיפים בעיני בהרבה מהופעת אמנים אורחים בגלל הרעננות והאמיתיות שבהם ושייכותם לעיר) ולמראם הרגשתי כמשתתף בימי העצמאות של פעם.

אח"כ הופיעו מספר אמנים אורחים כאשר מאחורי הגדר נאספים עשרות מעריצים/מעריצות שידיהם שלוחות אל על בהתלהבות. ההופעות ארכו עד חצות כשמדי פעם נערכים מופעי זיקוקים מרשימים.

לאחר שהנאספים התפזרו מעט, יכולתי לצאת בשלווה ממתחם הגדר ולהגיע בשלום לקצה האתר שם עמד ראש העיר וברך אותי ואחרים תוך שהוא לוחץ ידינו.

לסיכום מגיע צל"ש לראש העיר רפי ורטהיים, לסגנו אלי דוקורסקי ולקב"ט דני כרם על הנגשת האירועים של יום העצמאות ויום הזיכרון לנכים וראוי שהנהלות עיריות בישובים אחרים ילמדו מהם.

המחמאה הגדולה ביותר שאני יכול לתת להם הוא שגם בשנה הבאה אני מתכוון להגיע לאירועים אלו בקרית ביאליק.

אני רוצה להודות למר רפי ורטהיים ראש העיר, לדוברו שמחה בר ולאחרים שטרחו להעמיד לרשותי תמונות ממקומות האירועים.

אני רוצה להודות לאותו נכה אלמוני על פנייתו לסגן ראש העיר אלי דוקורסקי בבקשה שידאגו להנגשת האירועים לנכים.

אני תקווה שמעשיהם ומעשי שכמותם (אני בטוח שיש עוד כמוהם) הדואגים לטובת הנגשת אירועים בעירם, יהיו סימן ואות לראשי עיריות וערים נוספים ללכת בעקבותיהם.

אבנר בטיסט.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד